назад

Допомога у кримінальних справах

Затриманим

Людям, яких затримала поліція за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, держава гарантує безоплатну вторинну правничу допомогу послуги адвоката для захисту їхніх прав. До прибуття адвоката затримана особа має право мовчати і нічого не підписувати

Як відбувається призначення адвоката

Негайно після затримання уповноважені службові особи правоохоронних органів зобовʼязані повідомити про затримання до регіонального центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги за номером 0 800 213 103. 

Упродовж двох годин після такого повідомлення до затриманої людини має прибути адвокат, призначений регіональним центром з надання безоплатної вторинної правничої допомоги, для проведення конфіденційного побачення та участі в процесуальних діях.

Затримана людина, її близькі родичі та члени сімʼї можуть самостійно зателефонувати до контактного центру системи БПД 0 800 213 103 й повідомити  про затримання.  При цьому необхідно назвати прізвище, ім’я та по батькові затриманої особи, місце її перебування, обставини затримання і попросити призначити їй адвоката.

Підозрюваним та обвинуваченим

Люди, стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а також особи, обвинувачені у кримінальних правопорушеннях, у разі відсутності можливості залучити захисника самостійно, можуть отримати безоплатно послуги адвоката, призначеного системою БПД. 

Заявіть (усно або письмово) клопотання слідчому (чи прокурору, судді, слідчому судді).

Слідчий (прокурор, суддя, слідчий суддя) прийме постанову чи винесе ухвалу про призначення адвоката для здійснення захисту за призначенням та направить її для виконання до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги.

Центр з надання БВПД призначить адвоката, який прибуде для проведення конфіденційного побачення.

Засудженим

Засуджені особи мають право на всі види правничих послуг від системи БПД: отримання правової інформації, консультацій чи роз’яснень з правових питань, захист, представництво інтересів у суді та інших державних органах, складення документів, у тому числі до суду. 

Отримати безоплатну первинну правничу допомогу (правові консультації чи розʼяснення законодавства) можна так:

  • зателефонувати до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103 (юристи на звʼязку в будні з 8 до 18 години);
  • або звернутися до юриста під час роботи консультаційного пункту доступу до безоплатної правничої допомоги у приміщенні установи виконання покарань (графік роботи консультаційного пункту можна дізнатися в адміністрації установи).

Для отримання безоплатної вторинної правничої допомоги (захист, представництво інтересів у суді та інших державних органах, складення документів до суду), засуджена людина має:

  • написати заяву про надання безоплатної вторинної правничої допомоги та передати її адміністрації установи виконання покарань. Допомогу в написанні заяви можна отримати від адміністрації установи або під час роботи консультаційного пункту;
  • передати заяву адміністрації, яка скерує її разом із супровідним листом до відповідного центру з надання безоплатної правничої допомоги;
  • чекати на прийняття рішення. Центр з надання безоплатної правничої допомоги протягом 10 днів з моменту отримання заяви розгляне її та прийме рішення про надання або про відмову в наданні безоплатної вторинної правничої допомоги. 

Свідкам та потерпілим

Свідки та потерпілі, що належать до однієї з категорій, визначених у статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» мають право на представництво їхніх інтересів у суді. 

Зокрема, це: 

  • люди з низьким доходом, 
  • діти, 
  • внутрішньо переміщені особи, 
  • ветерани війни, 
  • члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни,
  • люди, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі (з питань, пов’язаних із захистом їхніх прав щодо запобігання та протидії насильству), 
  • потерпілі від кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних дій чи збройного конфлікту (у кримінальних провадженнях, розпочатих за фактом вчинення таких кримінальних правопорушень).
  • постраждалі від торгівлі людьми з питань, пов’язаних із захистом їхніх прав, визначених Законом України «Про протидію торгівлі людьми».
Пошук Знайти центр для надання БПД
Велика біла стрілка Велика біла стрілка