назад

Булінг та відповідальність за його вчинення

Не секрет, що сьогодні в закладах освіти однією з актуальних проблем є цькування (булінг). Наприкінці 2018 року вперше в українському законодавстві було встановлено визначення цього явища, а також передбачено відповідальність не тільки за його вчинення, але й за приховування випадків булінгу (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії булінгу»).

Про те, що таке булінг, які його ознаки та відмінності від конфлікту, а також, яку відповідальність понесуть порушники та їхні батьки за вчинення булінгу – розповідає у відеоконсультації директорка Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Кулішова.

Якщо говорити просто, то булінгце психологічне, фізичне, економічне чи сексуальне насильство учасників освітнього процесу, у тому числі із застосуванням електронних комунікацій. (мобільних телефонів, наприклад).

Як і у будь-якого явища у булінга є ознаки:

  • систематичність (повторюваність) діяння – 2 і більше;
  • наявність сторін (ролей) – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
  • причинно-наслідковий зв’язок між діями (бездіяльністю) та заподіянням шкоди (приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції особи).

Основними відмінностями конфлікту від булінгу є:

  1. конфлікт одноразовий, булінг – повторювані дії
  2. при конфлікті немає мети принизити опонента, або якимось чином завдати йому іншої шкоди (фізичної, матеріально тощо), це може бути незгода з чиєюсь позицією
  3. при конфлікті сили сторін рівні. Мається на увазі не лише фізичні сили, а й те, чи можуть сторони вільно виражати свої думки.

За булінг, як і за будь яке порушення передбачена відповідальність

Станом на 01.06.2020 року доведений випадок булінгу тягне за собою штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин – якщо цькували вперше. І від 1700 до 3400 або громадські роботи від 40 до 60 годин, якщо дії вчинили повторно або знущалась група осіб.

У разі цькування неповнолітніми від 14 до 16 років, відповідатимуть їхні батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Крім того, необхідно згадати, що згідно Закону України «Про освіту» керівник закладу освіти повинен забезпечити створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу. Тож цілком логічно, що окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу.

Якщо педагог або інший працівник закладу освіти став свідком булінгу, то він має повідомити керівника закладу незалежно від того, чи поскаржилась йому жертва булінгу, чи ні. А за неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції про випадки булінгу передбачено штраф від 850 до 1700 грн, або виправні роботи до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку.