назад

Херсонщина: на міжвідомчої робочій групі обговорили проблемні питання забезпечення права на захист особам, до яких застосовано адміністративне затримання/адміністративний арешт, та затриманим за вчинення кримінального проступку

5 лютого в конференц-залі Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області відбулася міжвідомча робоча зустріч у форматі круглого столу на тему:  «Проблемні питання забезпечення права на захист особам, затриманим у порядку статті 2982 КПК України за вчинення кримінального проступку, а також особам, до яких застосовано адміністративне затримання / адміністративний арешт».

Захід підготували та провели директорка та заступница директора Регіонального центру Марина Єлисєєва та Олена Іпатенко, участь у заході взяли керівники відділів Регіонального центру Олена Морозенко та Тетяна Ситниченко, заступник голови Херсонського апеляційного суду Володимир Заіченко, представники Херсонської обласної та місцевої прокуратур Олег Папуша, Родіон Перехода та Олексій Морозенко, Головного управління національної поліції в Херсонській області Артур Пайлеванян, Костянтин Дегтерьов, Віталій Рябикін, Управління патрульної поліції в Херсонській області Роман Бэльський, регіональні представник та координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Херсонській області Микола Барановський та Оксана Тропіна, військової служби правопорядку Віктор Курган, керівник юридичної клініки Херсонського державного університету Юрій Алябов. Від наукового середовища запрошено доктора юридичних наук, професора Василя Стратонова.

Метою проведення круглого столу стало налагодження ефективної та дієвої комунікації напрацювання узгоджених позицій на рівні регіону з питань недопущення порушень права на захист осіб, затриманих уповноваженими службовими особами за вчинення кримінального проступку, адміністративного правопорушення, а також осіб, до яких застосовано адміністративний арешт; підготовка спільних пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів, що стосуються вищевказаних питань.

Після вітального слова Марина Єлисєєва акцентувала увагу присутніх на питаннях інформування центру безоплатної правової допомоги про випадки затримання осіб, у тому числі до яких застосовано адміністративне затримання та адміністративний арешт, оскільки відповідно до ч.3 ст. 261 Кодексу України про адміністративні правопорушення органи (посадові особи) правомочні здійснювати адміністративне затримання, про кожний випадок адміністративного затримання осіб інформують у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, центри з надання БВПД, окрім випадків, якщо особа захищає себе особисто чи запросила захисника.

Порядок інформування, в свою чергу, чітко визначає загальні вимоги та механізм інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання особи з урахуванням вимог частини третьої статті 261 Кодексу України про адміністративні правопорушення”, встановлює перелік обов’язкових відомостей, що мають надаватися суб’єктом інформування, порядок призначення адвоката та гарантований час на його прибуття до затриманої особи.

Крім того, Марина Єлисєєва відзначила, що упродовж 2020 року Регіональним центром було видано 2202 доручення адвокатам для надання безоплатної вторинної правової допомоги, з них лише 17 – особам, до яких застосовано адміністративне затримання. Всі вони виявили бажання призначити їм адвоката за рахунок держави, в інших 713 випадках повідомлення центру про випадки затримання осіб, до яких застосовано адмінзатримання або адмінарешт, особи відмовились від адвоката. Таким чином, Регіональний центр був повідомлений про ці випадки безпідставно, всупереч вимогам ч.3 ст. 261 КУпАП.

Олена Іпатенко в своїй презентації висвітлила тему: «Законодавче врегулювання та проблемні питання забезпечення права на захист особам, до яких застосоване адміністративне затримання/ адміністративний арешт».

Також в презентації спікер розробила алгоритм інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки адміністративних затримань осіб суб’єктами подання інформації та виділила проблемні питання забезпечення права на захист особам, до яких застосовано адміністративне затримання/адміністративний арешт.

Презентацію можна завантажити за посиланням.

Під час зустрічі присутні обговорили питання, які виникають під час адміністративного затримання / адміністративного арешту особи, звертаючи увагу на дотримання вимог законодавства з боку територіальних органів Національної поліції та патрульної поліції, військової служби правопорядку та забезпечення права на захист. Зокрема, йшлося про неповідомлення затриманій особі про її право на залучення захисника. Так, відповідно до ст. 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. При цьому, Кримінальним процесуальним законодавством передбачено обов’язок слідчого, прокурора, слідчого судді, суду надати затриманій особі чи особі, яка тримається під вартою, допомогу у встановленні зв’язку із захисником або особами, які можуть запросити захисника, а також надати можливість використати засоби зв’язку для запрошення захисника.

Також важливою темою обговорення стало питання забезпечення права на захист особам, затриманим за вчинення кримінального проступку. Із введенням інституту кримінальних проступків, найчастіше в діях особи вбачаються ознаки саме кримінального проступку, а не злочину – і законодавцем виділено окремі підстави затримання, визначені у ст.298-2 КПК України

Згідно з частиною сьомою цієї статті, на службову особу, відповідальну за перебування затриманих, покладається обов’язок вчинити дії, передбачені частиною третьою статті 212 цього Кодексу, з урахуванням особливостей, передбачених цією статтею. При цьому жодна норма Кодексу не містить на обов’язковість повідомлення про затримання за вчинення кримінального проступку орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правової допомоги. Присутні висловили свої думки з цього приводу і дійшли спільної згоди про необхідність внесення змін до положень кримінального процесуального законодавства щодо забезпечення права на захист особам, затриманим за вчинення кримінального проступку.

За результатами зустрічі присутні домовилися про посилення співпраці, спрямованої на забезпечення доступу затриманих осіб до своєчасного отримання безоплатної правової допомоги, в тому числі щодо дотримання вимог законодавства в частині інформування Регіонального центру про випадки затримання осіб у разі необхідності залучення захисника за рахунок держави.

Крім того, учасниками погоджено створення міжвідомчої робочої (ініціативної) групи для напрацювання та узагальнення спільних пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів з питань забезпечення права на захист осіб, затриманих за вчинення кримінальних проступків.