назад

Консультація юриста: що робити, якщо затопили сусіди

Українське радіо. ХерсонУ суботньому випуску програми «Право знати», яка вийшла 20 липня на Українському радіо. Херсон, заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко пояснює, як діяти, якщо ваше  майно зіпсовано внаслідок неправомірних дій сусідів.
Що робити, якщо вас затопили сусіди? Як довести факт псування майна через затоплення квартири? Що слугуватиме доказами матеріальної шкоди? Чи має право власник зіпсованого майна на відшкодування моральної шкоди?

Консультацію юристки можна завантажити/прослухати або перейти далі по тексту.

Олена ІпатенкоОлена Іпатенко звернула увагу слухачів, що у випадку залиття квартири важливе значення має належне фіксування факту такого залиття. У подальшому, у разі відмови винуватця добровільно відшкодувати завдану шкоду, виникне необхідність звертатись до суду з позовною заявою, до якої потрібно буде долучити докази, які підтверджують факт псування вашого майна через затоплення квартири.

Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, що затверджені Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76, передбачено, що у разі залиття, аварії квартир складається відповідний акт, форма якого передбачена додатком №4. Вказаний акт складається комісією балансоутримувача багатоквартирного будинку, в якому знаходиться квартира, яку було залито.

Звернення-заявку про запрошення фахівця для складання акту необхідно подати письмово до ЖЕКу чи ОСББ і зберігати другий примірник із відміткою про отримання.

В акті повинні бути відображені:

  • дата складання акту (число, місяць, рік);
  • прізвища, ініціали та займані посади членів комісії;
  • прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди;
  • адреса квартири, поверх, форма власності;
  • прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття;
  • адреса квартири, поверх, форма власності;
  • характер залиття та його причини;
  • завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість);
  • висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.

Юристка акцентувала увагу, що крім складання акту, не варто забувати і про детальну фото- та відеозйомку пошкоджень, завданих вашому майну залиттям квартири.

Доказами завданої матеріальної шкоди можуть слугувати:

  • розрахунок – кошторис, складений відповідною будівельною організацією, яка здійснила ремонтно-відновлювальні роботи у вашому житлі.
  • висновок експертного дослідження, проведений відповідною експертною установою або атестованим експертом. Підставою для проведення експертного дослідження є письмова заява (лист) замовника (юридичної або фізичної особи) з обов’язковим зазначенням його реквізитів, переліком питань, які підлягають розв’язанню, а також об’єктів, що надаються.

Цивільним кодексом України передбачено, що  майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Також Цивільним кодексом України передбачено право особи на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна.

Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов’язана з розміром цього відшкодування.