назад

Консультація юриста: як вберегтися від тиску колекторів?

Як діяти, коли вас турбують колектори щодо кредиту, по сплаті якого ви дійсно маєте заборгованість і як бути, якщо від вас вимагають погасити борг, який ви не брали? Про це ви дізнаєтесь від юристки Олени Іпатенко – заступниці директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області. ЇЇ авторська програма «Право знати» щосуботи виходить на Українському радіо. Херсон.

Враховуючи правові потреби мешканців Херсонської області, авторка досліджує ту чи іншу проблему, надаючи слухачам необхідні поради та рекомендації.

Консультацію юристки можна завантажити/прослухати або перейти далі по тексту.

Акцентуючи увагу на питанні захисту особистих даних, Олена Іпатенко зазначила, що банк чи інша організація, яка передає борги, надаючи інформацію про позичальника, має враховувати положення ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», де вказано: інформація щодо діяльності й фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею, розголошення якої заборонене, хоча й допускається лише у виняткових випадках, передбачених законом.

Варто пам’ятати, що колектори не мають права примусово стягувати заборгованість. Водночас вони мають право звернутися до суду з метою стягнення переуступленого їм на законних підставах боргу.

Слід зауважити, що колектори вкрай рідко вдаються до судового порядку стягнення заборгованості. Відбувається це з ряду причин: небажання нести додаткові часові та грошові витрати, відсутність доказової бази, безпідставність висунутих до боржника вимог, безперспективність примусового стягнення боргу в порядку виконавчого провадження тощо.

Крім того, боржник має право вимагати номер договору між кредиторами, дані первинного кредитора, інформацію про тип договору, номер, дату оформлення. Крім того, маєте право ознайомитися та отримати належним чином завірені копії цих документів. Якщо боржнику не показують ці документи, то в даному разі відсутні правові підстави звернення кредиторів.

Як діяти, коли вас турбують колектори щодо кредиту, по сплаті якого ви дійсно маєте заборгованість?
Колектори можуть телефонувати в будь-який день та час, можуть тиснути з метою отримання боргу або й погрожувати. У такій ситуації можна скористатися наступними порадами:

  • опанувати себе, спілкуватися ввічливо і тактовно, не зриваючись на крик та погрози у відповідь. При цьому доречно встановити на мобільний телефон додаток, який записує усі ваші телефонні розмови. У майбутньому це слугуватиме доказом у разі неправомірних дій відносно вас с боку колекторів (тиску, погроз, вимагання тощо);
  • домовитися про реструктуризацію боргу, тобто погашення його частинами. Як правило, колектори йдуть на такі умови, адже їх мета – отримати від вас гроші;
  • взяти гроші для погашення кредиту в іншому банку. Ви можете спробувати оформити новий кредит у банку або небанківській кредитній установі для того, щоб погасити існуючу прострочену позику. Але врахуйте, що в банку це зробити буде непросто з огляду на кредитну історію;
  • звернутися до юристів і доручити їм процес роботи з колекторською фірмою. Безумовно, це спричинить додаткові витрати (у разі, якщо не маєте права на безоплатну вторинну правову допомогу), але в ряді випадків звернення до юристів буде єдиним ефективним методом.

Як діяти, якщо від вас вимагають віддати кредит, який ви не брали?
Якщо вас та вашу родину турбують колектори щодо кредиту, який ви точно не брали, слід відразу про це повідомити колектору та уточнити, до вас звертаються як до боржника за кредитом чи як до третьої особи (так званого поручителя). Адже непоодинокі ситуації, коли ваш родич чи знайомий взяв кредит і вказав вас поручителем, надавши ваш номер телефону та іншу контактну інформацію. При цьому ви можете і не підозрювати про це. У такому разі краще говорити колекторам, що з боржником ви давно не спілкуєтеся, не бачитеся і не збираєтеся його шукати, щоб передати інформацію. Якщо ж ви підтримуєте стосунки з боржником, вимагайте від нього зв’язатися з ними і видалити ваш номер з бази.

Також може бути, коли позичальник вказав не свій номер телефону кредитору, а ваш, поясніть колекторам цю ситуацію а якщо ви знаєте позичальника – зв’яжіться з ним і попросіть змінити вказані номери телефону.

Врешті ви можете просто змінити номер телефону, щоб вас не турбували колектори.

Але бувають ситуації, коли колектори погрожують, приїжджають до місця вашого проживання, розклеюють ваші фото з ганебними надписами, псують ваш автомобіль з метою залякати вас, щоб ви повернули кредит, то така діяльність є протизаконною і злочинною незалежно від того, чиє у вас заборгованість за кредитом, а тим паче, якщо ви взагалі не брали ніякий кредит.

Будь-який збір інформації про фізичну особу без її згоди є незаконним. У разі порушення своїх прав така фізична особа може звернутися зі скаргою на незаконні дії, пов’язані зі збором, зберіганням і обробкою його персональних даних до спеціально уповноваженого органу державної влади з питань захисту персональних даних або до суду.

Якщо дії представників колекторських компаній виходять за рамки правового поля настільки, що містять в собі ознаки складів злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України (наприклад, погроза вбивством, вимагання, примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань тощо, терміново необхідно звернутися із заявою про вчинення кримінального правопорушення до органів внутрішніх справ..

У наступній програмі, яка вийде в ефір 24 серпня, Олена Іпатенко розкаже, як правильно погасити кредит та на що звернути увагу.

Якщо виникли правові питання – телефонуйте до Єдиного контакт-центру; 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України), де можна отримати правову інформацію, консультації та роз’яснення з правових питань.