назад

Кримінальна відповідальність за розповсюдження наркотиків

Щорічно 26 червня у світі відзначається Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками й їхнім незаконним обігом (англ. International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking).

26 червня 1987 року Міжнародна конференція по боротьбі зі зловживанням наркотичними засобами й їхнім незаконним обігом прийняла Всеосяжний план діяльності, а 7 грудня цього ж року Генеральна Асамблея ООН установила Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками й їхнім незаконним обігом з метою створення суспільства, вільного від зловживання наркотиками.

Що таке наркоманія, які наслідки вживання наркотичних речовин та яка відповідальність передбачена за розповсюдження наркотиків? Про це в суботньому ефірі щотижневої передачі «Право знати» на хвилі Українського радіо.Херсон розповіла заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко.

Завантажити запис радіоефіру

Що таке наркоманія? Це група хвороб, що виникає внаслідок систематичного вживання у наростаючій кількості речовин, які включені до затвердженого на офіційному рівні списку наркотиків. Проявами наркоманії насамперед  є насамперед психічна і фізична залежність від цих речовин, а також розвиток абстиненції (синдрому відміни) внаслідок припинення їх прийому.

Наркоманія має пагубні наслідки для здоров’я та життя людини. Вдумайтеся у наступні цифри. За оцінками ООН число осіб, що вживають наркотики, на даний час складає не менше 185 мільйонів людей (тобто 3% всього населення планети або близько 12% населення у віці від 15 до 30 років). На жаль, наслідки наркозалежності для демографічних показників стають все більш загрозливими з кожним днем. Щорічно в результаті вживання наркотиків гинуть близько 200 тисяч людей. Наркоманія знаходиться на шостому місці в списку найбільш поширених причин смерті осіб віком 15-49 років. Приблизно 5 % дорослого населення світу хоча б раз споживали наркотики.

Невтішною є статистика наркоманії і в Україні. Так, за даними МВС України кількість наркозалежних, що офіційно перебувають на обліку, перевищила 150 тисяч людей. Однак, на думку фахівців, у нашій державі їх понад 1 мільйон. Збільшується й кількість злочинів, скоєних на грунті наркоманії. Кожного року наркозалежні особи та особи, що перебувають у стані наркотичного сп’яніння, скоюють понад 10 тисяч злочинів, серед яких вбивства, розбійні напади, пограбування, крадіжки. Кожної доби від наркоманії помирають близько 20 осіб.

Особливу тривогу викликає поширення наркотиків серед неповнолітніх.  З кожним роком кількість узалежнень серед молоді зростає. Це і наркоманія, і токсикоманія, і тютюнопаління, зловживання ліками, енергетичними напоями, алкоголем, тощо. 60 % хлопчиків – підлітків та 20 % дівчаток у віці 14-17 років хоча б раз пробували наркотичні речовини.

Кримінальна відповідальність за правопорушення у сфері обігу наркотичних речовин визначена у розділі ХІІІ Кримінального кодексу України, статтею 307 якого передбачено відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Відповідальності за вказаний злочин підлягають особи, яким до його вчинення виповнилося шістнадцять років.

Так, незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів караються позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.

Якщо вищевказані дії вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або особою, яка раніше вчинила одне з кримінальних правопорушень, передбачених статтями 308-310, 312, 314, 315, 317 Кримінального кодексу України, або із залученням неповнолітнього, а також збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів у місцях, що призначені для проведення навчальних, спортивних і культурних заходів, та в інших місцях масового перебування громадян, або збут чи передача цих речовин у місця позбавлення волі, або якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах чи особливо небезпечні наркотичні засоби або психотропні речовини, караються позбавленням волі на строк від шести до десяти років з конфіскацією майна.

Якщо кримінальне правопорушення вчиняється організованою групою, а також якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги в особливо великих розмірах, або вчинені із залученням малолітнього або щодо малолітнього, – караються позбавленням волі на строк від дев’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Важливо! Особа, яка добровільно здала наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги і вказала джерело їх придбання або сприяла розкриттю злочинів, пов’язаних з їх незаконним обігом, звільняється від кримінальної відповідальності за незаконне їх виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання.

Наркоманія – серйозний виклик для сучасного українського суспільства. Тому давайте усі разом скажемо чітке і категоричне ні наркотикам у нашому житті!

Якщо потребуєте правової консультації – телефонуйте Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України).