назад

Право знати: Податкова знижка на навчання

На сьогоднішній день далеко не кожен знає, що законодавством України передбачена можливість повернути собі частину витрат на навчання у вигляді податкової знижки. І зробити це досить просто.

Переконатися у цьому можна, якщо прослухати черговий випуск щотижневої передачі «Право знати» на хвилі Українського радіо.Херсон, в якому заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко роз’яснює слухачам порядок та умови отримання податкової знижки на навчання.

Завантажити запис радіоефіру

Податкова знижка на навчання – це сума, на яку дозволяється зменшити розмір сплаченого податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з оплатою послуг навчання.

До розрахунку податкової знижки включаються наступні витрати: кошти, сплачені на користь українських закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.  Раніше таке право надавалося лише за послуги, сплачені на користь вітчизняних закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.

Податкова знижка не поширюється на витрати на навчання за кордоном, додаткові курси у навчальних закладах, в тому числі і військову кафедру.

Хто має право на податкову знижку на навчання?

На податкову знижку на навчання мають право громадяни України, які не є приватними підприємцями, отримують офіційну зарплатню, оплачують навчання у закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.

Важливо! Право на отримання податкової знижки мають лише члени сім’ї першого ступеня спорідненості, а саме: чоловік, дружина, діти (у тому числі усиновлені), батьки.

 

Розмір податкової знижки – 18 % від вартості навчання. Однак, необхідно враховувати, що загальна сума податкової знижки в звітному році не повинна перевищувати суму річного загального оподаткованого доходу платника податку, тобто заробітної плати.

Як отримати податкову знижку на навчання:

 • здійснити оплату за навчання та зберегти оригінал документа про сплату;
 • за місцем роботи отримати довідку про доходи;
 • до 31 грудня поточного року заповнити податкову декларацію про майновий стан та доходи за минулий рік;
 • подати документи для отримання податкової знижки на навчання до територіального органу Державної фіскальної служби за місцем реєстрації.

Після проведення відповідних перерахунків кошти будуть повернуті платнику протягом 60 днів у спосіб, зазначений ним у декларації.

Документи, що підтверджують право на податкову знижку на навчання:

 • заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.
 • копія паспорта громадянина України та реєстраційного номеру облікової картки платника податків;
 • податкова декларація про майновий стан і доходи подається завстановленою формою,
 • відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери;
 • договір з навчальним закладом;
 • довідку про отримані у звітному році доходи (за формою № 3);
 • документи, що підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення)тощо.

 

Отримати відшкодування (податкову знижку) за видатками на освіту, отриману в 2019 календарному році, можна до 31 грудня 2020 року включно.

 Якщо бажаєте отримати правову консультацію:

 • телефонуйте Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України);
 • завантажуйте мобільний додаток «Безоплатна правова допомога» (через Play Market та App Store). Додаток дозволяє автоматично зателефонувати на номер 0 800 213 103 та отримати консультацію юриста.