назад

Права внутрішньо переміщених осіб під час карантину

В умовах карантину вимушені переселенці потребують особливої підтримки від держави, особливо враховуючи, те, що багато з них залишились без роботи. 

Станом на 2 березня 2020 року, за даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, взято на облік 1 444 443 переселенці з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей та АР Крим.

Основний закон, який регламентує права ВПО – Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Основні права ВПО:

 • Право на щомісячну адресну грошову допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;
 • Право на одноразову грошову допомогу ВПО, які перебувають у складних життєвих обставинах;
 • Право на державну підтримку сімей з дітьми (допомогу при народженні, усиновленні);
 • Право на пенсійне забезпечення;
 • Право на працевлаштування;
 • Право на безоплатне тимчасове проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік ВПО.

Однак, слід зазначити, що під час дії карантину права ВПО не обмежились, навпаки Уряд вживає заходи, які спрямовані на посилення соціального захисту малозахищених верств населення.

17.03.2020 року був прийнятий Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” 530-IX,

З прийняттям цього Закону були внесенні відповідні зміни до інших законодавчих актів що регламентує права та соціальний захист ВПО:

 • Перша зміна : переселенцям спростили отримання адресної допомоги на період карантину. Щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам надається на покриття витрат на проживання, зокрема, на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 2 Постанови № 505 грошова допомога надається з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк один із членів сім’ї подає до Управління соціального захисту населення заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред’являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім’ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Увага! Відтепер, у разі, якщо закінчення поточного шестимісячного строку виплати грошової допомоги відбулося в період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни, призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк здійснюється без подання відповідної заяви та документів, які були передбачені раніше, у такому ж розмірі, в якому вона виплачується в поточному шестимісячному строку.

Окрім того, визначені строки не зараховуються у період перебування на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі.

Також на зазначений період забороняється прийняття рішення про скасування дії довідки ВПО.
Заборонено зупинення публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» видаткових операцій за поточним рахунком внутрішньо переміщеної особи за відсутності проходження фізичної ідентифікації.

 • Друга зміна: прийняття рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання;
 • Третя зміна: зупинення публічним акціонерним товариством “Державний ощадний банк України” видаткових операцій за поточним рахунком внутрішньо переміщеної особи за відсутності проходження фізичної ідентифікації;

Зміни, що відбулись в житлово-комунальній сфері:

 • нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;
 • припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;
 • примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.