назад

Право на аліменти під час вагітності дружини

Наше законодавство встановлює, що жінка, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, має право на утримання у зв’язку з вагітністю (стаття 84 Сімейного кодексу України). Таке право виникає не залежно від того, чи працює дружина та яке у неї матеріальне становище. Має значення лише одна важлива умова: фінансова можливість чоловіка, тобто його відповідний матеріальний стан.

Детальніше дивіться у відеоконсультації Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:


Таке право триває протягом всього періоду вагітності і виникає з того часу, як тільки вона була виявлена, а припиняється у разі припинення вагітності або народження дитини мертвою.

Невизнання чоловіком свого батьківства щодо зачатої дитини не є перешкодою для виникнення у дружини права на аліменти, оскільки батьківство чоловіка випливає із шлюбу (презумпція батьківства) і може бути спростоване лише після народження дитини.

Зверніть увагу! Той факт, що подружжя проживає окремо, не є підставою для відмови у задоволенні вимоги дружини про стягнення аліментів. Крім того, як відомо, розірвати шлюб під час вагітності дружини можна лише у виключних випадках за наявності певних умов, але якщо шлюб все ж таки буде розірвано, це не припинить право вагітної жінки на аліменти.

Призначення аліментів відбувається за заявою жінки. Така заява подається до місцевого суду, судовий збір за її подання не сплачується. У разі позитивного рішення, аліменти присуджуються від дня пред’явлення позову.

Право на утримання матері до досягнення дитиною 3 років

Після народження дитини право дружини на утримання у зв’язку з вагітністю переростає у її право на утримання у зв’язку з доглядом за дитиною (ч. 2 ст. 84 Сімейного кодексу України). В цьому випадку аліменти будуть стягуватися без додаткового рішення суду, аж допоки дитині не виповниться 3 роки. Необхідною умовою тут є факт проживання дитини з матір’ю.

А якщо дитина має проблеми зі здоров’ям, не може відвідувати дитячий садочок та потребує постійного стороннього догляду – жінка має право вимагати стягнення аліментів на власне утримання до досягнення дитиною шестирічного віку (ч. 3 ст. 84 Сімейного кодексу України). Але для цього необхідно отримати окреме рішення суду. І також не змінною є умова, за якої чоловік може надавати таку допомогу.

Обов’язок чоловіка надавати утримання своїй дружині (колишній дружині) припиняється у разі (ст. 85 Сімейного кодексу України):

  • спростування батьківства;
  • передання дитини на виховання іншій особі;
  • смерті дитини.

Важливо! Право на аліменти має і батько, у випадку якщо дитина до досягнення трирічного (або шестирічного) віку проживає разом з ним та знаходиться на його утриманні.

Утримання того з подружжя, з ким проживає дитина з інвалідністю
Отримати аліменти можуть також матір або батько, з яким проживає дитина з інвалідністю (ст. 88 Сімейного кодексу України). Для цього необхідна наявність 2 умов:

  1. Проживання разом та піклування про дитину з інвалідністю, яка не може обходитися без стороннього догляду;
  2. Можливість іншого з батьків надавати таку допомогу.

Це право триває протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю і не залежить ані від матеріального становища того з батьків, хто її доглядає, ані, від того чи він взагалі є працездатним.