назад

Право знати: Фактичні шлюбні відносини – вирішення питань майнового характеру

Чи однаково регулюються майнові відносини чоловіка та жінки у офіційному шлюбі та без його оформлення? На це питання відповідала заступнця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко в суботньому ефірі щотижневої передачі «Право знати» на хвилі Українського радіо.Херсон.

Завантажити запис радіоефіру

Стаття 21 Сімейного кодексу України визначає, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.

Релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов’язків подружжя, крім випадків, коли релігійний обряд шлюбу відбувся до створення або відновлення органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Ні для кого не секрет, що останнім часом дедалі більше пар живуть однією сім’єю без державної реєстрації шлюбу, в так званих «фактичних шлюбних» відносинах. Саме так визначають сьогодні незареєстровані державою відносини між чоловіком і жінкою. Інколи ще використовується поняття «фактичний шлюб».

Термін «фактичний шлюб» не слід плутати з поняттям «цивільний шлюб» або «громадянський шлюб». Адже два останні поняття насправді означають шлюб, оформлений в органах державної влади, проте, не освячений церквою.

Отже, фактичний шлюб – це коли пара проживає спільно на одній території, веде сумісне господарство, не реєструє свої відносини в органах державної влади.

Нормами статті 74 Сімейного кодексу України визначено право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі.

Зокрема, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 Сімейного кодексу України, які регулюють спільну сумісну власність подружжя.

Але не слід забувати, що маючи майнові претензії,  треба в першу чергу довести факт наявності сімейних стосунків у суді. Як правило, у цьому випадку  найчастіше використовують покази свідків та інші докази.

Подружжя має право на поділ майна, придбаного ними за час шлюбу, яке буде підтверджуватися свідоцтвом про шлюб, а встановлення, з якого моменту почалися «фактичні шлюбні відносини» буде досить проблемним питанням, оскільки для підтвердження факту спільного проживання і ведення спільного господарства особам, що не перебувають у шлюбі, потрібно буде звернутися до суду і надавати докази спільного проживання.

Якщо дитина, народжена у «фактичних шлюбних відносинах», не визнана батьком, то за наявності претензій щодо аліментів, факт батьківства треба теж буде доводити у суді.

Досить поширеною також є така непроста ситуація, коли майно, придбане фактичним подружжям за спільні кошти, оформлюється на когось одного з них. Якщо при зареєстрованому шлюбі це не має юридичного значення, то за умов «фактичних шлюбних відносин» має, і досить велике. Так, майно, оформлене на одного з учасників вільних відносин, є виключно його майном. Друга сторона права на таке майно не має, доки не доведе, що воно є спільним.

Щоб уникнути такого становища, найкраще завчасно все майно, що придбавається фактичним подружжям на спільні кошти, оформлювати «на двох» у спільну часткову власність.

Якщо бажаєте отримати правову консультацію:

  • телефонуйте до Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України);
  • завантажуйте мобільний додаток «Безоплатна правова допомога» (через Play Market та App Store). Додаток дозволяє автоматично зателефонувати на номер 0 800 213 103 та отримати консультацію юриста.