назад

«Право знати»: як безпечно працевлаштуватися за кордоном

Про те, як правильно обрати фірму-посередника при працевлаштуванні за кордоном розказала заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД Олена Іпатенко  в черговому випуску авторської програми «Право знати», яка щосуботи виходить на Українському радіо.Херсон і допомагає мешканцям області вирішити питання правового характеру, скориставшись   порадами та рекомендаціями досвідченого юриста, а також дізнатись про правові послуги, альтернативні сервіси та пілотні проекти системи БПД та Міністерства юстиції України.

Завантажити консультацію юристки можна за посиланням або перейти далі по тексту.

Україна є країною походження, транзиту та навіть призначення у торгівлі чоловіками, жінками та дітьми. Зростає також проблема внутрішньої торгівлі людьми. За даними дослідження, проведеного на замовлення Міжнародної організації з міграції, понад 230 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року, що робить Україну однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі.

Молодь прагне стабілізувати своє матеріальне становище шляхом працевлаштування за кордоном, не усвідомлюючи тих небезпек і ризиків, які через недосвідченість та необізнаність можуть спонукати їх на шляху до омріяного заробітку та прагнення кращого життя.

У Генеральній прокуратурі України назвали вісім країн світу, які лідирують за кількістю постраждалих від торгівлі людьми громадян України. Це Росія,  Туреччина, Польща, Греція, Італія, Болгарія, Португалія, Об’єднані Арабські Емірати.

Окрім того, у Генпрокуратурі зазначили, що останнім часом набирають поширення такі види експлуатації, як втягнення у злочинну діяльність та примусова праця, також мають місце випадки сексуальної експлуатації потерпілих від торгівлі людьми.

Як правильно обрати фірму-посередника при працевлаштуванні за кордоном?

Перевірте наявність ліцензії Міністерства соціальної політики України; свідоцтва про державну реєстрацію та договору з іноземною фірмою-роботодавцем:
здійснювати посередницьку діяльність з працевлаштування за кордоном мають право лише ті фірми, які мають ліцензію Міністерства соціальної політики України. Самостійно перевірити наявність такої ліцензії можна на сайті Міністерства соціальної політики України: www.msp.gov.ua

Проаналізуйте і перевірте інформацію про компанію, у якій збираєтеся працювати:
це може бути як перевірка з відкритих джерел (ЗМІ, відгуки колишніх співробітників в мережі Інтернет), так і офіційна інформація про реєстрацію, місцезнаходження та види діяльності компанії;

Гроші за послуги сплачуйте тільки на офіційні розрахункові рахунки, які відкриті у банках:
ні в якому разі не давайте гроші готівкою, не перераховуйте на сумнівні рахунки на ім’я певної особи тощо). Фірми–посередники беруть кошти лише за витрати за проїзд, оформлення документів (візовий збір), але аж ніяк не за пошук та підбір роботи (ці послуги оплачує іноземна фірма-роботодавець);

Їдьте на роботу за кордон лише на підставі робочої візи:
трудова діяльність за туристичною візою незаконна. Оформлюйте візу самостійно, а якщо ви вирішили це робити через фірму-посередника, оригінали документів не віддавайте та не платіть заздалегідь;

Не залишайте оригінал свого паспорта та іншого документа, що посвідчує особу, представникам фірми-посередника з працевлаштування за кордоном.

Підписуйте будь-які документи та договори лише зрозумілого змісту та на рідній мові, вчитуйтеся уважно у кожне слово документа:
дізнайтеся у фірми-посередника вичерпну інформацію щодо майбутньої роботи. Підписуйте договір із майбутнім роботодавцем у двох примірниках і тільки якщо він написаний зрозумілою вам мовою. Якщо вам пропонують домовлятися про умови праці після прибуття до іншої країни – це шахрайство.

Пам’ятайте: в Україні діє НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПИТАНЬ ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ (графік роботи: пн-нд з 08:00 до 20:00)

  • 527 – безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні;
  • 0 800 505 501 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні.

Нагадуємо, що наступна програма вийде в ефір 14 грудня і розпочне цикл передач, присвячених правам та обов´язкам туристів. Тож не пропустить ефір, адже наближаються новорічні та різдвяні свята, і поради Олени Іпатенко стануть у нагоді всім подорожуючим.

Якщо виникли правові питання – телефонуйте до Єдиного контакт-центру системи БПД: 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України), де можна отримати правову інформацію, консультації та роз’яснення з правових питань.