назад

Право знати: Відповідальність за випалювання рослинності та забруднення повітря

В Україні з початку квітня не стихають масштабні пожежі. Найбільш тривожною є ситуація в Чорнобильській зоні. Загоряння зафіксували 4 квітня через спалювання листя і трави. На Житомирщині вигорають цілі села. Через ці пожежі у купі з сильним вітром 16 та 17 квітня у столиці різко погіршився стан повітря. Вранці 17 квітня Київ був найзабрудненішим містом у світі.

У Херсонській області, до прикладу, станом на 19 квітня палала суха трава, сміття та очерет у Каховському, Новотроїцькому, Олешківському районах та місті Нова Каховка. Загальна площа пожеж склала понад 0, 3 га.

Про те, які наслідки матиме стихійне спалювання листя та сухої трави для людей і довкілля, яка відповідальність наступає за знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також за порушення вимог пожежної безпеки в лісах – проінформувала в ефірі програми «Право знати», яка щосуботи виходить на Українському радіо. Херсон,  заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко.
Завантажити запис радіоефіру можна за посиланням.

Самовільне спалювання листя та сухої трави становить загрозу для життя та здоров’я людей, адже в диму міститься величезна кількість токсичних сполук, так як листя вбирають з атмосфери всі викиди, тому в диму високий вміст сполук свинцю, ртуті, окису вуглецю, сірчистого ангідриду, оксиду азоту, бензапірену, вуглеводнів та інших важких металів. Це здатне викликати у людей важкі захворювання, навіть призвести до онколонгії.

Випалювання рослинності також призводить до руйнації ґрунтового покриву. Вогонь знищує насіння й коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їхнього коріння.

При стихійному спалюванні трави вогонь може охопити великі території та спричинити знищення диких рослин і тварин. Крім того, існує загроза лісових пожеж і займання житлових будинків, а також короткого замикання, якщо поблизу проходять високовольтні лінії електропередачі.

13.04.2020 Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу».

Цей закон вносить зміни до статей 77 та 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), статей 241 та 245 Кримінального кодексу України (далі – ККУ) та посилює відповідальність за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків.

Стаття 77 КУпАП:

 • штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах складає:
 • для громадян: від 90до 270 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1530 – 4590 грн.);
 • для посадових осіб: від 270до 900 нмдг (4590 – 15300 грн.)
 • штраф за знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі складає:
 • для громадян від 270 до 900 нмдг (4590 – 15 300 грн.)
 • для посадових осіб: від 630 до 1800 нмдг (10710 – 30 600 грн.)

Стаття 77-1 КУпАП

 • штраф за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, складає:
 • для громадян: 180 – 360 нмдг (3060 – 6120 грн.);
 • для посадових осіб: 900 – 1260 нмдг (15 300 – 21 420 грн.);
 • штраф за вищевказані дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, складає:
 • для громадян – 360-720 нмдг (6120 – 12 240 грн.);
 • для посадових осіб  – 1260 – 1800 нмдг (15 300  – 30 600 грн.).

Стаття 241 ККУ

 • штраф за забруднення або іншу зміну природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля, складає:
 • від 1800 до 3600 нмдг (30 600  – 61 200 грн.).

 Стаття 245 ККУ

 • штраф за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом, складає:
 • від 5400 до 9000 нмдг (91 800 до 153 000 грн.)

Аби уникнути пожеж та їх руйнівних наслідків, долухайтеся до наступних порад:

 • не спалюйте суху траву та листя;
 • не викидайте з вікон авто недопалки;
 • не розпалюйте на природі, зокрема у лісах, багаття;
 • тримайте під наглядом дітей;
 • якщо ви стали свідком загоряння – телефонуйте до Служби порятунку ДСНС України –

Якщо виникли додаткові питання правового характеру – телефонуйте до Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України).