назад

Відпустки під час карантину

Добігає кінця перший місяць, як Україна живе за новими правилами. Однак пересічних громадян все більше турбують питання захисту трудових прав, адже не всі роботодавці, як виявилося, дотримуються букви закону.

 Чи мають право працівники на відпустку під час карантину? Чи порушує трудове законодавство роботодавець, який намагається  відправити працівника у відпустку за власною ініціативою? Що необхідно, аби піти у відпустку із збереженням заробітної плати? Чи включається перебування у неоплачувальній відпустці у загальний термін перебування особи у такій відпустці? Як отримати правову допомогу дистанційно на період карантину?

Відповіді на ці важливі для кожного з нас питання отримали слухачі Українського радіо. Херсон. Але для тих, хто ще не переглянув авторську програму Олени Іпатенко «Право знати», ми пропонуємо прослухати/завантажити передачу або прочитати консультацію, яку підготувала для вас заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко.

Державні гарантії та порядок надання відпусток працівникам регулюється Конституцією України, Кодексом законів про працю України (далі – КЗПП) та Законом України «Про відпустки».

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 530-IX передбачає особливості трудової діяльності в умовах карантину.

 Карантин – адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб (стаття 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»).

Надання відпусток у період карантину

 Відпустки можна поділити на:

  • оплачувані (щорічні, додаткові, соціальні) відпустки;
  • відпустки без збереження заробітної плати.

 Оплачувані відпустки

Статтею 74 КЗПП визначено, що громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи, надаються щорічні (основна та додаткові) відпустки із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати.

Роботодавець може дати працівникові за його згодою відпустку поза раніше затвердженим графіком  відпусток.

Відпустки без збереження заробітної плати

  • відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку  матері або батькові дитини, бабі, діду чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною, або особі, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одному із прийомних батьків чи батьків-вихователів, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території;
  • відпустка без збереження заробітної плати може надаватися за згодою сторін.У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін перебування особи у такій відпустці (тобто надається понад 15 днів на рік, визначених законодавством).

 Важливо! Статтею 45 Конституції України гарантовано право кожного, хто працює, на відпочинок, яке забезпечується у тому числі і наданням оплачуваної щорічної відпустки. Роботодавець не може відправити працівників у відпустку за власною ініціативою, адже це є порушенням трудового законодавства.

 Правова допомога поруч: як отримати правову допомогу дистанційно на період карантину

  • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0800-213-103
  • поставити запитання в месенджер  фейсбук-сторінки системи БПД:
    https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
  • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД:
    https://www.legalaid.gov.ua/
  • скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid:
    https://wiki.legalaid.gov.ua

прочитати правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога»:  https://t.me/ualegalaid