назад

Встановлення графіку побачень з дитиною

Після того як подружжя розірвало шлюб між собою, вирішило усі спірні питання, зокрема й те, з ким буде проживати дитина після розлучення, час подумати над графіком зустрічей для спілкування з дитиною. Адже статтею 141 Сімейного кодексу України визначено, що мати i батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Аби уникнути порушення прав другого з батьків, створюючи будь-які перешкоди, заборони на зустрічі з дітьми – дивіться відеоконсультацію, яку підготувала фахівчиня системи БПД Одещини Тетяна Дімова.

Сімейним кодексом України встановлено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Але, на жаль, дана норма у більшості випадків стосується лише тих сімей, де батько та мати проживають разом з дитиною. Нерідко виникає ситуація, за якої той з батьків, з ким проживають діти після розлучення, заважає спілкуванню дітей з колишнім чоловіком, забуваючи про аналогічні за обсягом права на спілкування з дітьми та участь у їх вихованні.

Довідково! Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом (стаття 153 Сімейного кодексу України).

Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. В свою чергу, той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Увага! Створення будь яких перешкод, заборони на зустрічі з дітьми являються порушенням прав другого з батьків.

Встановити графік зустрічей з дитиною можливо:

 • мирним шляхом, уклавши договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню;
 • в примусовому порядку, звернувшись до органів опіки та піклування чи суду.

Врегулювання спору між батьками щодо участі у вихованні дитини органом опіки та піклування

Якщо батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини.

За заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.

Увага! Рішення органу опіки та піклування є обов’язковим до виконання. Особа, яка ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, зобов’язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Судовий порядок вирішення спору

Якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод (стаття 159 Сімейний кодекс України).

У своєму рішенні суд визначить, яким чином братиме участь кожен з батьків у вихованні дитини, зокрема:

 • шляхом періодичних або систематичних зустрічей;
 • наданням можливості спільного відпочинку;
 • перебуванням дитини в того з батьків, який мешкає окремо тощо.

Довідково! В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

При вирішенні суперечки про участь одного з батьків у вихованні дитини, суд обов’язково враховує різноманітні чинники:

 1. відповідальність ставлення батьків до виконання своїх обов’язків;
 2. особиста прихильність дитини до кожного з них з батьків;
 3. вік дитини;
 4. стан здоров’я дитини;
 5. стан психічного здоров’я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами;
 6. інші обставини, що мають істотне значення.

Увага! У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати дитину для проживання з ним.

Слід зазначити, за умисне невиконання рішення суду або перешкоджання його виконанню настає кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років (стаття 382 Кримінального кодексу України).