назад

Як діяти позичальникам під час ліквідації банків: поради юриста

На Українському радіо.Херсон вийшла чергова авторська програма Олени Іпатенко «Право знати», яка завершує цикл передач, присвячених  захисту прав людей, які бажають отримати кредит чи вже є позичальниками.
Як діяти боржникам збанкрутілих банків та які  помилки допускають позичальники, дізнавшись про ліквідацію банків  – розповіла заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко.
Як відомо, протягом останніх років в Україні ліквідувалося досить багато банків, тому позичальники повинні розбиратися, як їм виплачувати кредити, взяті у банках, які збанкрутували. Багато людей вважають: якщо банк ліквідується, то про надані таким банком кредити забудуть і можна їх не виплачувати, але це хибне уявлення. Адже банк надає кредити тим, хто цього потребує, тому має відповідно право вимоги за ними.

Розібратися в ситуації допоможе, як завжди, консультація юриста, яку можна завантажити/прослухати або перейти далі по тексту.

Ліквідація банку – це повне припинення його діяльності
Після того, як почалася процедура ліквідації, створюється тимчасова адміністрація від імені ліквідованої компанії, яка і займається вирішенням усіх питань. Банк, який починає процедру ліквідації, не анулює борг по кредиту. Під час ліквідації банк зобов’язаний продати всі активи – права вимоги кредитів та власне майно через відповідну електронну торгову систему.
Під час електронного аукціону ваш кредит може купити буквально будь-хто. Тому саме новий власник і буде вимагати повернення коштів. За результатами проведеного аукціону укладається угода про відступлення права вимоги за кредитним договором, але право власності заставного майна зберігається за власником майна.
Далі новий кредитор має право в разі невиконання позичальником зобов’язання за договором одержати задоволення своїх вимог майном, яким забезпечено кредитну угоду.

Таким чином, навіть якщо банк збанкрутував, потрібно виплачувати кредит. Позичальник все одно залишається позичальником і має повернути всю кредитну суму, включаючи відсотки.

Найчастіше позичальники допускають такі помилки: повністю або частково перестають платити щомісячні внески за кредитом. А оскільки банк не надсилає повідомлень про необхідність сплати кредиту, то вони починають вважати, що про кредит уже забули.
Такі дії призводять до того, що позичальник отримує величезну суму в якості штрафу за прострочення, а іноді банк вимагає виплату всієї суми боргу одним платежем.

Поради позичальникам під час ліквідації банків
Якщо вашим кредитором виступає банк, стосовно якого почато ліквідаційну процедуру, вашіі обов’язки як позичальника за кредитним договором залишаються дійсними, а заставне майно зберігає свій статус до моменту повного виконання зобов’язань за договором.

Навіть якщо зараз вам ніхто не телефонує і не вимагає повернути кошти, це лише справа часу. Пройде два-три місяці та повернення будуть вимагати в повному обсязі та, скоріш за все, не сам банк, а вже новий кредитор.

Тому обов’язково потрібно платити кредит, якщо банк збанкрутував. І необхідно робити це вчасно і відповідно до умов договору. За період несплати по кредиту позичальнику обов’язково нарахують штрафи і пеню. Але перед тим, як вносити щомісячну суму, уточніть, куди саме ви повинні платити. В цілому, введення тимчасової адміністрації не обов’язково означає, що ваш банк ліквідують, але найчастіше це так. Проте вам потрібно точно дізнатися, куди будуть йти платежі, особливо в перший місяць після початку цього процесу. Найкраще особисто з’явиться в банк і обговорити кредитне питання зі співробітником банку. Він розповість вам про ситуацію в цілому, а також надати необхідну інформацію про те, як вам далі поводитися. Така інформація повинна бути у письмовій формі з відповідними реквізитами для подальшої сплати кредитних платежів та належним чином завірена. Це слугуватиме підтвердженням правильності адресата при сплаті в подальшому кредитних платежів

Враховуючи правові потреби мешканців Херсонської області, наступна  програма, яка вийде в ефір 13 вересня, розпочне цикл передач, присвячених питанням сімейного права.

Якщо виникли правові питання – телефонуйте до Єдиного контакт-центру 0 800 213 103
(цілодобово, безкоштовно в межах України), де можна отримати правову інформацію, консультації та роз’яснення.

Також ви можете звернутися до місцевих центрів з надання БВПД у Херсонській області або підпорядкованих їм бюро правової допомоги.

Разом з тим корисну, а головне – актуальну інформацію у вигляді правових консультацій можна знайти на WikiLegalAid – довідково-інформаційній платформі правових консультацій, яка працює за принципом Вікіпедії, є безкоштовною, у вільному доступі і містить понад 1500 правових консультацій.