назад

Особливості побудови комунікації з особами, які є жертвами домашнього насильства

Проблема боротьби з домашнім насильством є актуальною не тільки в Україні, а й в усьому світі. Складність її вирішення полягає в недосконалості методів захисту потенційних жертв домашнього насильства, в неоднозначному ставленні суспільства до цієї проблеми.

Існує поширений міф, що насильство в родинах – проблема тільки неблагополучних родин, і майже завжди сімейне насильство пов’язане з пияцтвом і бідністю. Насправді ж це не зовсім так, насильство властиве всім соціальним групам і не залежить від економічного становища родини загалом.

В Україні зростає статистика звернень щодо домашнього насильства. Так, відповідно до інформації від Національної поліції, за 9 місяців 2021 року до поліції щодо домашнього насильства звернулися стільки ж людей, як за весь 2019 рік, а це 209 тисяч звернень.
Звісно показники звернень за правовою допомогою теж значно збільшились.

То ж як комунікувати з особами, які є жертвами домашнього насильства? В цьому нам допомогли розібратись наші колеги з громадської організації « Александра і С» практикуючі психологи Марина Арабаджин і Анастасія Ігрушко. Вебінар для фахівців системи правової допомоги було побудовано в форматі живого спілкування.

Як пояснила пані Марина, спочатку дуже важливо оцінити потреби і ризики при наданні правової допомоги таким особам. Своїми питаннями, чи ставленням можна ненавмисно посприяти тому, що людина взагалі закриється для спілкування.

Домашнє насильство є надзвичайно травматичним досвідом, оскільки насильство, якого особа зазнає від близької людини, є руйнівним для базових ілюзій, таких як можливість контролювати власне життя. Працюючи з такими людьми, потрібно розуміти, що насильство не є поодиноким чинником, воно повторюється і посилюється. Якщо ви працюєте з ситуацією насильства в сім’ї, потрібно зрозуміти, як довго воно триває, адже розвиток ситуації насильства передбачає і рівень втручання у неї. Домашнє насильство завжди рухається по так званому «колу насильства».

Треба також пам’ятати і про етичні аспекти побудови діалогу з особами, які постраждали від домашнього насилля. На це, як раз були націлені практичні вправи, які були запропоновані пані Мариною і Анастасією.

У період пандемії ситуація з домашнім насильством невтішна. Ми активно проводимо правопросвітницькі заходи і інформаційну кампанію, щодо запобігання домашнього насильства – соціальні ролики, борди, плакати.
Проблему домашнього насильства можна вирішити тільки консолідуючі зусилля.