назад

Порушення права на захист незаконно затриманої особи

Відповідно до законодавства України національна поліція України – це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, проте чи завжди це так?

Досить часто можна зустріти новини про побиття співробітниками поліції затриманих осіб і, на превеликий жаль, ситуація із року в рік не стає краще. Моніторинг незаконного насильства показує, що застосування катувань як незаконного методу розкриття злочинів або задля задоволення своїх інтересів, є стабільною проблемою, рівень якої не зменшується з роками.

У своїй роботі Регіональний центр цілодобово надає правову допомогу затриманим чи підозрюваним у кримінальних злочинах. Найвищим доказом чесного правосуддя є рівний доступ до права на захист, проте іноді людина навіть не має змоги отримати і його.

Напередодні до Регіонального центру надійшла постанова слідчого, яка зобов’язувала центр видати доручення для вручення підозри особі, центром було видано доручення та направлено адвоката Ольгу Зелінську.

Все, що відбувалось далі, схоже на малобюджетний фільм жаху, адвокат, прибувши до Олександрівського відділу поліції, побачила побитого клієнта, який навіть не мав процесуального статусу «затриманий».

Негайно адвокат викликала швидку допомогу та зателефонувала «поліцейському омбудсмену», щоб надати медичну допомогу і зафіксувати факти побиття. Коли «ніби затриманого» медики доправили до лікарні, співробітники поліції вирішили супроводжувати його і адвоката, не зрозуміло з якою метою.

Чисельні гематоми, ссадна та забої, ось що зафіксували медики. Наразі справа щодо побиття вже набула розголосу і зупинятись ні клієнт ні адвокат не планують. У п’ятницю при обранні запобіжного заходу особу звільнили від запобіжного заходу повністю в зв’язку з чим, звісно, виникає питання щодо обґрунтованості самої підозри.

За фактом незаконного затримання та побиття вже проводиться службове розслідування.

Проте гучні справи, кримінальна відповідальність не мотивують деяких співробітників поліції. Наразі досудове розслідування триває, адвокат активно займається справою та направляє скарги у відповідні органи з приводу ситуації, яка трапилась.

Регіональний центр зі свого боку всебічно підтримує адвоката та, в межах компетенцій, обов’язково буде тримати ситуацію під особистим контролем.

Такі випадки необхідно обов’язково висвітлювати в засобах масової інформації тому, що ніколи не знаєш хто може стати наступною жертвою поліції.