назад

Цього року адвокати, які співпрацюють з системою безоплатної правової допомоги, отримали понад 81,9 тис. доручень для надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі. Щодо цивільних та адміністративних справ, то адвокатам видано близько 24,4 тис. доручень.

«Адвокати є важливими партнерами системи безоплатної правової допомоги. Завдяки їм тисячі клієнтів мають можливість розв’язати свої життєві проблеми у правовий спосіб, повірити у силу закону. Адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, є суб’єктами надання БВПД. Наразі у цьому реєстрі нараховується 7 553 адвокати. У 2020 році центри з надання БВПД уклали понад 3,2 тис. контрактів з адвокатами. Співпраця з системою БПД надає адвокатам можливість постійно підвищувати кваліфікацію завдяки навчанням, які організовують центри з надання БВПД», — зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Виключними повноваженнями адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, є захист осіб у кримінальному процесі. Цьогорічні досягнення адвокатів у захисті клієнтів — це 136 випадків винесення виправдувального вироку або скасування обвинувального вироку та закриття провадження судом апеляційної, касаційної інстанції. У 98 випадках провадження було закрито за відсутності складу злочину тощо. Понад 3,2 тис. клієнтів системи БПД були звільнені від відбування покарання з випробуванням. А ще понад 7 тис. осіб завдяки допомозі адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, отримали мінімальні строки покарання.

«Адвокати виїжджають на затримання цілодобово, навіть у новорічну ніч. За 7 років лише адвокати системи БПД Житомирщини здобули 44 виправдувальні вироки у кримінальних провадженнях. І це не просто статистика, а долі людей, які не були безпідставно засуджені», — наголошує директор Регіонального центру з надання БВПД у Житомирській області Олександр Гербеда.

Також адвокати, які співпрацюють з системою БПД, представляють інтереси громадян у цивільних та адміністративних справах. У доробку адвокатів — чимало задоволених позовів про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, зміну розміру аліментів, усиновлення, встановлення фактів, що мають юридичне значення, стягнення моральної та матеріальної шкоди, завданої злочином, оскарження стягнення заборгованості за кредитом та багато інших справ.

«Є багато форм, в яких адвокати надають правову допомогу — приватна практика, pro bono, співпраця з системою безоплатної правової допомоги. Ми розуміємо, що безоплатна правова допомога — це соціальний проєкт держави, спрямований на забезпечення рівного доступу до правосуддя всіх незахищених і малозабезпечених категорій українців. Адвокати співпрацюють з системою БПД з самого початку її створення. І це є почесною соціальною місією для багатьох представників адвокатського середовища», — зазначив голова Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги, керівник Секретаріату Національної асоціації адвокатів України Вадим Красник.

Взаємодія адвокатів з центрами з надання БВПД не обмежується лише виданням доручень для захисту порушених прав клієнтів. Адвокати, які нещодавно почали співпрацювати з системою БПД, отримують менторську підтримку від колег-адвокатів, які давно надають БВПД, від менеджерів з якості, які працюють в кожному регіональному та місцевому центрі. Крім того, система БПД дає можливість адвокатам підвищувати свою кваліфікацію, адже для них регулярно проводяться круглі столи, семінари, тренінги. Так, лише цього року мережею правових клубів PRAVOKATOR проведено 50 офлайн та 40 онлайн-заходів, в яких взяли участь понад 2,2 тис. адвокатів.

«Участь у таких заходах, передусім, допомагає отримати нові знання, обмінятися досвідом, спільно обговорити найактуальніші правові питання та кейси. Це ще одна сходинка до професійного зростання, це нові знайомства та можливість дізнатися ту корисну інформацію, які знадобиться під час надання правової допомоги нашим клієнтам», — говорить директорка Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олена Демченко.

Якість співпраці адвокатів з системою БПД підтверджується не лише кількістю успішних справ, а й численними позитивними відгуками клієнтів, які після отримання безоплатної вторинної правової допомоги з якогось питання знову звертаються до системи БПД для вирішення вже інших правових проблем.