назад

Актуальність захисту прав ромської національної меншини на Херсонщині

Відповідно до статті 11 Конституції України держава сприяє розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх національних меншин України. 

Статтею 3 Закону України «Про національні меншини в Україні» визначено, що до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють  почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Цим же Законом врегульовано права громадян України – представників національних меншин, серед яких – права на належні умови проживання, на освіту, на вільний вибір національності, бути обраним або призначатися на рівних засадах на будь-які посади до органів законодавчої, виконавчої, судової влади, місцевого самоврядування, в армії, на підприємствах, в установах і організаціях.

З метою недопущення випадків дискримінації прав ромської національної меншини під час роботи державних інституцій, а також безпосереднього інформування ромів про їх права, способи захисту порушених прав та вирішення актуальних питань у правовий спосіб, фахівцями системи безоплатної правової допомоги Херсонщини протягом 04-06 серпня проведено ряд правопросвітницьких тематичних заходів для працівників державних установ, а також безпосередньо для представників ромської національної меншини.

Фахівчиня Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Ілона Кашичева для працівників Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Херсоні  ради провела лекцію з елементами дискусії на тему: «Захист прав ромської національної меншини в Україні».

Під час заходу спікеркою та учасниками було приділено увагу актуальним проблемним питанням, що стосуються ромської національної меншини, а саме: наявності фактів упередженого ставлення до ромів; відсутності у багатьох ромів документів, що посвідчують особу та свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Фахівець Херсонського місцевого центру Володимир Куценко провів лекцію для співробітників Територіального управління Служби судової охорони на тему: «Захист прав національних меншин в Україні».

Присутні обговорили питання недопущення випадків порушення прав вищевказаної категорії мешканців України, профілактику таких випадків. Також Володимир Куценко розповів про гарантії держави в сфері захисту прав національних меншин в Україні.

Фахівчиня Каланчацького бюро правової допомоги Вікторія Яковлєва організувала для працівників Каланчацького ВДВС у Скадовському районі Херсонської області ПМУ МЮУ (м. Одеса) лекторій на тему: «Проблемні питання захисту прав ромської національної меншини в Україні».

Під час заходу було висвітлено питання посилення захисту прав національних меншин, покращення доступу ромських громад до правової допомоги, охорони здоров’я та соціальних служб тощо. Також було обговорено не менш важливе питання – сприяння у отриманні ромами ідентифікаційних документів, які їх не мають, включаючи внутрішньо переміщених осіб ромської національності.

Також працівниками системи БПД Херсонщини організовано та проведено тематичні заходи безпосередньо для представників ромської національної меншини.

Фахівець Херсонського місцевого центру Володимир Куценко спільно регіональною координаторкою взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини у Херсонській області Оксаною Тропіною провели робочу нараду з президентом Ромської ради України, керівником міжнародної громадської організації ромів «КЕТАНЕ», головою Херсонської міської громадської організації ромів Юрієм Іваненком.

Учасники заходу озвучили нагальні проблемні питання, які виникають у ромських нацменшинах на теренах Херсонщини, зокрема в умовах карантинних обмежень на тлі пандемії, а також шляхи їх вирішення. Крім того, на нараді обговорили можливість проведення правопросвітницьких заходів для представників ромської громади у Херсоні.

Фахівчиня Олешківського бюро правової допомоги Тетяна Бабскіна спільно з працівницею КУ «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» Олешківської міської ради Тетяною Божченко провели тематичну лекцію для представників ромської національної меншини на тему: «Захист прав національних меншин в Україні».

Під час заходу Тетяна Бабаскіна звернула особливу увагу на способи захисту прав національних меншин в Україні, в тому числі й в судовому порядку, розповіла про діяльність системи безоплатної правової допомоги Херсонщини, роздала тематичні буклети з контактами Олешківського бюро правової допомоги.