назад

На засіданні Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги, що відбулося 28 липня, таємним голосуванням обрано її нового голову. Ним став Андрій Вишневський, магістр державної політики (Університет Оксфорду), адвокат, перший директор Координаційного центру з надання правової допомоги (2012–2017 рр.), заслужений юрист України.

Андрій Вишневський змінив на цій посаді Вадима Красника, який був головою Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги з червня 2020 року.

Андрію Володимировичу, які першочергові завдання ви ставите перед собою як голова Наглядової ради Координаційного центру?

Зараз нам потрібно налагодити максимально конструктивні стосунки з Координаційним центром з надання правової допомоги і Міністерством юстиції, що є головними бенефіціарами нашої роботи як Наглядової ради. Відповідно з боку Наглядової ради ми готові докласти усіх зусиль, щоб увесь інтелектуальний потенціал, який є у нинішньому складі Наглядової ради, спрямувати на користь системи безоплатної правової допомоги та її клієнтів.

Яким буде ваш перший крок на цій посаді? 

Перші кроки – треба зустрітися з керівництвом Координаційного центру, Міністерства юстиції, запитати про їхні потреби, чим Наглядова рада може  допомогти. І виходячи з цього можна буде планувати роботу Наглядової ради. Наглядова рада не є центром вироблення і впровадження державної політики. Хоча вона і належить до органів управління системою БПД, все ж вона є допоміжним органом.

Як, на вашу думку, розвивається і має розвиватися система БПД?

Останні кілька років – це період стабілізації, укорінення та відшліфовування механізмів і практик, що були запроваджені у системі безоплатної правової допомоги у перші роки її існування. На початку це був настільки стрімкий і вибухоподібний розвиток, що після нього потрібен був певний час на усталення і самоусвідомлення. Це дуже корисний період відносного спокою, оскільки є час для рефлексії всередині системи БПД та її інституційного зміцнення. Головний результат цих останніх років – система проросла на рівні територіальних громад і стало функціонує. За час її існування вже понад 2 млн клієнтів отримали безоплатну правову допомогу і загалом задоволені досвідом взаємодії з центрами БПД. Це найголовніше досягнення.

Розвивати систему можна по-різному. Тут немає єдиного рецепта. Найголовніше – подальше наближення до людини і територіальних громад, підвищення здатності системи оперативно і якісно відповідати на їхні правові потреби, децентралізація управління системою, посилення у ньому компоненту менеджменту, зміна моделі фінансування. Якщо поглянути ширше на роль системи безоплатної правової допомоги у доступі до правосуддя, то варто також зосередитись на зміні співвідношення видатків на три основні елементи системи правосуддя в Україні: суди, прокуратуру та безоплатну правову допомогу. Тут є над чим попрацювати Міністерству юстиції, і ми, Наглядова рада, готові будемо його у цьому підтримувати. Якщо частка видатків на безоплатну правову допомогу у загальній структурі видатків на правосуддя становить: в Англії та Уельсі – 39%, у Швеції – 28%, у Нідерландах – 22%, то в Україні вона ледве сягає 3%. Це стосується і рівня оплати послуг адвокатів, і розміру заробітної плати штатних працівників центрів БПД. Потрібна виваженість і поступовість розвитку, без революцій. Слід проаналізувати стратегічні документи, подивитися – чи є потреба їх скоригувати, уточнити – і рухатися вперед.

Нагадаємо, за результатами конкурсу щодо обрання членів Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги наказом Міністерства юстиції України від 17 березня 2020 року № 662/7 затверджено склад Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги. До Наглядової ради увійшли: Бугаєць Тамара, Вишневський Андрій, Каденко Оксана, Кіт Христина, Красник Вадим, Мартиновський Роман, Місяць Андрій, Троценко Сергій, Філіпенко Дмитро.

Члени Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги обираються строком на 5 років. Процедура оновлення Наглядової ради передбачена у пункті 2 Положення про Наглядову раду, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14 серпня 2019 року № 2551/5.