назад

Асоціація ОТГ та система БПД: підвищуємо правоспроможність громад

Понад 300 представників громад з різних регіонів України взяли участь у вебінарі «Безоплатна правова допомога від держави – поруч», який провів Криворізький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги за сприяння Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад».

Які послуги надають громадянам фахівці системи безоплатної правової допомоги. Як можна отримати безоплатну первинну та вторинну правову допомогу від держави в громадах, зокрема, з земельних питань. Які можливості співпраці громад з місцевими центрами та бюро правової допомоги. Відповіді на ці питання голови громад, старости та землевпорядники з різних регіонів України отримали під час вебінару.

Про правову допомогу  

Фахівчиня Криворізького місцевого центру БВПД Наталя Кожем’яка розповіла про те, що держава створила зручний і доступний інструмент, завдяки якому люди можуть захищати свої права – систему безоплатної правової допомоги. Так, усі без виключення громадяни мають право отримати безоплатну первинну правову  допомогу, яку надають фахівці центрів та бюро правової допомоги. Їм допоможуть розібратись з проблемою, знайти механізм її вирішення, складуть заяву, скаргу, перевірять проєкт договору та нададуть юридичну пораду. При цьому консультації можуть бути як усними, так і письмовими.

Якщо ж питання людини потребує вирішення в суді, то представникам категорій, визначених статтею 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу»,  може призначатись правник за рахунок держави для складання процесуальних документів, захисту та представництва інтересів в суді та інших органах. Зокрема, право на безоплатну вторинну правову допомогу мають діти, особи з інвалідністю, малозабезпечені, потерпілі від домашнього насильства, ветерани війни, члени сімей загиблих ветеранів, внутрішньо переміщені особи, викривачі корупції і ще цілий ряд осіб. Особливої актуальності в рамках земельної реформи набула законодавча зміна, яка передбачає право на звернення за безоплатною вторинною правовою допомогою власників земельних ділянок, які мешкають у сільській місцевості.

«Правоспроможна громада – громада, в якій знають, як вирішувати свої проблеми в правовий спосіб і роблять це. Звісно, що правовий спосіб захисту своїх прав неможливий без консультації з юристом або адвокатом, а іноді – потрібно і звернення до суду», – зазначила Наталя Кожем’яка.

Про земельні правовідносини

У межах проєкту «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» система безоплатної правової допомоги посилює комунікацію в суспільстві для донесення широким верствам населення інформації про можливість отримання правових послуг від держави. Так, у 2020 році цей проєкт впроваджувався у 10 пілотних областях, а у 2021 році поширився на всю Україну.

У межах співпраці з системою БПД громади можуть:

  • поширювати інформацію на правові теми, зокрема, з земельних питань;
  • перенаправляти громадян для отримання правової допомоги;
  • проводити комунікаційні та правопросвітницькі заходи разом з фахівцями центрів та бюро правової допомоги;
  • проводити спільні прийоми громадян і виїзні прийоми у віддалених селах.

За результатами роботи у 2020 році правники Криворізького місцевого центру узагальнили правові проблеми, з якими зіштовхуються мешканці сіл, та підготували роз’яснювальні матеріали з різних тем. Так, юрист Жовтоводського бюро правової допомоги Марк Веремейчик розповів про істотні умови договору оренди землі, про Типовий договір оренди земельних ділянок, внесення змін до існуючих договорів.

«Люди мають усвідомити, що договір – це документ, який треба читати уважно, дрібниць бути не може. Тож при підписанні договорів та внесенні змін необхідно порівнювати договір з типовим, а у випадку виникнення побоювань, у разі потреби завжди можна проконсультуватись про наслідки тієї чи іншої умови договору з юристами», – зазначив Марк Веремейчик.

Юристка Апостолівського бюро правової допомоги Інна Мазна акцентувала увагу на процедурі поновлення договорів оренди земельних ділянок. Адже коли закінчується термін дії договору, варто уважно поставитись до всіх нюансів. При небажанні такий договір подовжувати, необхідно завчасно повідомити про це орендаря. А у випадку, коли орендар ігнорує повідомлення власника землі і направляє повідомлення про своє бажання продовжити договірні відносини, варто письмово заперечувати і направляти своє заперечення-повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Такий порядок подовження договорів діє для тих договорів, які були підписані до 16 січня 2020 року.

«Щодо договорів оренди землі, підписаних після цієї дати, вже діятиме інший порядок автоматичного подовження, якщо жодна зі сторін не подасть заяву до ЦНАПу щодо виключення з Реєстру  відомостей про поновлення договору. Таким чином, у стосунках орендар-орендодавець з’явиться посередник – державний реєстратор ЦНАП, щодо убезпечить від порушення прав. Існує також можливість внести до договору більш вигідні умови, передбачені ст.126-1 Земельного кодексу України,  шляхом укладання додаткової угоди до договору», – зазначила Інна Мазна.

Якщо йдеться про продаж землі, то юристка П’ятихатського бюро правової допомоги Тетяна Федан радить укладати договір купівлі-продажу у нотаріуса, ретельно перевіряти інформацію про земельну ділянку, яку бажаєте купити.

Суперечки у сфері земельних правовідносин можуть вирішуватись у судовому порядку. Саме для цього людині може стати в нагоді інформація про можливість призначення правника за рахунок держави. Голови громад, землевпорядники, старости проводять прийоми громадян і консультують їх. Тож вчасно надана інформація про державний сервіс – безоплатну правову допомогу – може стати вирішальною.

Про співпрацю громад та системи БПД

Представники громад взяли активну участь в обговоренні. Депутатка Зеленодольської міської ради Юлія Стаднік розповіла про співпрацю з Криворізьким центром з надання БВПД, яка триває з 2015 року. За ці роки вже понад 2 тис. мешканців Зеленодольська звернулись до правників системи БПД. Така обізнаність пояснюється тим, що і виконком Зеленодольської міської ради, і депутати завжди підтримували і підтримують інформаційно і шляхом прийняття відповідної програми співпрацю з Криворізьким центром з надання БВПД. І хоча стаціонарного офісу в громаді немає, люди звертаються або під час виїздів фахівців, або самі приїжджають в бюро правової допомоги – у середньому це 380 осіб на рік.

Такий досвід може статися в нагоді тим, хто прагне допомагати людям. Налагоджена співпраця – запорука того, що спільними зусиллями органи місцевого самоврядування та система безоплатної правової допомоги підвищуватимуть правову обізнаність населення і правову спроможність громад. Як сказав голова Вакулівської громади Артур Шевцов, сервіс державою створений, він є, працює і треба тільки його використовувати, щоб допомагати людям вирішувати свої правові проблеми, адже їх з відкриттям ринку землі може бути більше. Щоб люди не робили помилок, варто звертатись до юристів системи БПД.