назад

Безбар’єрність як складова забезпечення прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення

За офіційними даними, в Україні понад 6 % населення – люди з інвалідністю. У всьому світі прагнуть, щоб ця категорія громадян не зазнавала дискримінації.

Забезпечення реалізації прав і основоположних свобод особам з інвалідністю, їх соціальний захист є складовою діяльності держави, зокрема, України.

Щодо дотримання прав осіб з інвалідністю йшлося на вебінарі, організованому Регіональний центром разом з Чугуївським місцевим центром. Головний спеціаліст Чугуївського МЦ Юрій Чумак розповів, що безбар’єрність – це загальний підхід до формування та імплементації державної політики для забезпечення безперешкодного доступу всіх груп населення до різних сфер життєдіяльності.

Безбар’єрність – загальний підхід до формування та імплементації державної політики для забезпечення безперешкодного доступу всіх груп населення до різних сфер життєдіяльності.

14 квітня 2021 р. Кабінетом Міністрів України було видано розпорядження № 366-р «Про схвалення Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року».

Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні була розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської та на виконання Указу Президента України від 3 грудня 2020 року «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні».

Маломобільні групи населення – особи, які відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуги, необхідної інформації або при орієнтуванні у просторі, зокрема особи з інвалідністю, особи з тимчасовим порушенням здоров’я, вагітні жінки, громадяни похилого віку, особи з дитячими візками (п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Спікер навів нормативні документи, що регламентують безбар’єрність, поділився корисними посиланнями.

Нормативна база з безбар’єрності:

  • Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»
  • Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»
  • Закон України «Про освіту»
  • Виборчий кодекс України
  • Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України та Міністерства праці та соціальної політики України від 08.09.2006 р. № 300/339 «Про затвердження Типового положення про комітети забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктур»…

Державні будівельні норми та інші нормативні документи,
які впливають або безпосередньо регулюють створення безбар’єрних просторів

ДБН В.2.2–40:2018 Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення ДБН Б.2.2–5:2011 Благоустрій територій.

ДБН В.2.2–9:2018 Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення.

ДБН В.2.3–5:2018 Вулиці та дороги населених пунктів ДБН Б.2.2–12:2019 Планування та забудова територій ДБН В.2.5–28:2018 Природне і штучне освітлення.

ДСТУ 8713:2017 Озеленення. Створення газонів. Загальні вимоги.

ДСТУ 2587:2010 Безпека дорожнього руху. Розмітка дорожня. Загальні технічні вимоги. Методи контролювання. Правила застосування.

ДСТУ EN 1176–1:2019 Устатковання та покриття дитячих ігрових майданчиків. Частина 1. Загальні вимоги щодо безпеки та методи випробування (EN 1176–1:2017, IDT).

ДСТУ Б В.2.6–77:2009 Конструкції будинків і споруд. Двері металеві протипожежні. Загальні технічні умови.

Корисні посилання:

«Дослідження доступності міських просторів»

https://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/2021/07/doslidzhennya-dostupnosti-miskyh-prostoriv.pdf

Посібник «Універсальний дизайн в громаді»

https://usif.ua/images/news/2021_09_01/UniversalDesign-ItemsSpaceInfoServices_Brochure_Web_1.pdf

Сайт «Довідник безбар’єрності»

https://bf.in.ua/