назад

Безоплатна правова допомога на Хмельниччині: 116 тисяч звернень та 38 виправдувальних вироків

За період функціонування на Хмельниччині місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги до них звернулося майже 116 тисяч осіб. Регіональний центр видав понад 16 тисяч доручень про призначення адвоката, а захисники домоглися 38 виправдувальних вироків для своїх клієнтів.

З 2013 року в Україні працює система безоплатної правової допомоги. Її діяльність спрямована на захист прав людини шляхом забезпечення рівного доступу до правової інформації та правосуддя, посилення правових можливостей та правової спроможності представників соціально вразливих груп, територіальних громад та спільнот.

На Хмельниччині система представлена регіональним та чотирма місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У структурі місцевих центрів перебувають бюро правової допомоги – відокремлені підрозділи, які працюють в невеликих містах і селищах області і у такий спосіб спрощують мешканцям віддалених населених пунктів доступ до безоплатної правової допомоги.

Хроніка змін

З початку свого функціонування в Україні система безоплатної правової допомоги зазнала багато позитивних змін, насамперед зумовлених нововведеннями в законодавстві, завдяки яким було розширено коло суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу. Наприклад, у 2015 році претендувати на безоплатні послуги захисту й представництва інтересів у суді могли лише особи, середньомісячний сукупний дохід сім’ї яких був нижчим суми прожиткового мінімуму. Нині таку допомогу можуть отримати люди, середньомісячний дохід яких не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, тобто до уваги береться лише дохід однієї особи, а не сім’ї.

Від грудня 2016 року право на всі види правових послуг отримали внутрішньо переміщені особи, які до цього часу могли претендувати тільки на послуги, що стосувалися їхнього статусу. Наразі, станом на кінець травня 2021 року, вторинну правову допомогу в центрах області отримали 265 людей з цієї категорії.

Подбав законодавець і про ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Завдяки змінам до закону в грудні 2016 року ці категорії осіб отримали право на всі види правових послуг. У Хмельницькій області послугами представництва інтересів у суді скористалися 2718 ветеранів війни, зокрема й учасників АТО/ООС.

Вже в грудні 2017 року право на вторинну правову допомогу надали особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, – на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 цього Закону. Нова редакція Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» набула чинності 7 січня 2018 року. А 11 січня 2019 року в Україні почали діяти зміни до Кримінального кодексу України, що визнають системне насильство в сім’ї злочином. На кінець травня цього року юристи та адвокати системи БПД на Хмельниччині представляли інтереси 77 осіб, які звернулися щодо випадків домашнього насильства.

Важливою датою для системи стало й 1 січня 2018 року, коли право на вторинну правову допомогу отримали усі діти, а не лише діти із вразливих категорій. Відтак законні представники дітей змогли звертатися до місцевих центрів по безоплатну вторинну правову допомогу в інтересах дітей. На Хмельниччині таких звернень наразі 119.

При цьому, безумовно, якісну вторинну правову допомогу отримували й інші категорії осіб: малозабезпечені, люди з інвалідністю, власники земельних ділянок тощо.

Робота на результат

Станом на 31 травня 2021 року в Хмельницькій області центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги уклали контракти з 136 адвокатами. До речі, наразі в Україні триває XIIІ конкурс з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги. Треба також зазначити, що первинну та вторинну правову допомогу в регіоні надають 55 штатних юристів.

Від початку роботи в січні 2013 року й до кінця травня Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області видав 16 441 доручення про призначення адвоката. Маємо 38 випадків винесення виправдувальних вироків та 71 випадок закриття провадження за відсутністю скалу злочину. У 1547 випадках осіб звільняли від відбування покарання з випробуванням, зафіксовано 1230 випадків призначення мінімального строку (розміру) покарання.

Що стосується діяльності місцевих центрів області, то за час роботи до них звернулося 115 987 осіб. Здебільшого люди потребували первинної правової допомоги. Таких звернень було 101 206. Натомість  центри Хмельниччини прийняли 13287 рішень про надання клієнтам вторинної правової допомоги.

Як зазначають у місцевих центрах, приблизно 67-70% справ, з якими працюють юристи та адвокати, що надають безоплатну правову допомогу, вирішуються на користь клієнтів центрів.

У розрізі тематики питань, з якими звертаються до центрів на Хмельниччині, то переважають проблеми, що стосуються цивільного і сімейного права. Чимало звернень пов’язані із соціальним забезпеченням, спадковим, земельним та житловим правом.

Окремим важливим напрямком діяльності центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги є правопросвітництво, спрямоване на підвищення рівня правової освіти та свідомості громадян. Така робота провадиться з різними категоріями осіб: зі школярами, трудовими колективами підприємств і організацій, землевласниками і землекористувачами, безробітними тощо.

З-поміж проєктів, які реалізовують фахівці системи безоплатної правової допомоги на Хмельниччині, слід згадати Програму відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинення  кримінального правопорушення, завдяки якій неповнолітні, що раніше не вчиняли кримінальних правопорушень, отримують шанс виправити помилку та уникнути відповідальності; проєкт «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство», що має на меті посилення  захисту прав громадян у сфері земельних відносин шляхом надання первинної та вторинної правової допомоги землевласникам та землекористувачам; проєкт «Волонтер БПД», покликаний залучати активних громадян у громадах для поширення інформації про систему безоплатної правової допомоги та поліпшення доступу громадян до безоплатної правової допомоги.