назад

Близько сотні звернень та понад 200 заходів – як система БПД на Хмельниччині захищає права дітей

Закон України «Про безоплатну правову допомогу» визначає дітей як одну із категорій осіб, які, окрім права на безоплатну первинну правову допомогу, мають право на так звану вторинку – послуги захисту й представництва своїх інтересів у суді за державні кошти. Зважаючи на це, спектр послуг, що їх система безоплатної правової допомоги надає дітям, доволі широкий – від організації правопросвітницьких заходів до призначення для захисту або представництва інтересів неповнолітніх штатних юристів чи адвокатів, які співпрацюють з центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Упродовж 2020 – І кварталу 2021 року до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги в інтересах дітей звернулося 95 мешканців Хмельниччини. Здебільшого для вирішення проблеми достатньо було юридичної консультації, проте в 36 випадках в центрах приймали рішення про надання вторинної правової допомоги.

Статистика системи на Хмельниччині свідчить, що найбільш поширеним питанням, з яким звертаються до центрів в інтересах дітей, є стягнення аліментів із одного з батьків. Фахової юридичної допомоги також потребують діти, що є потерпілими від вчинених кримінальних правопорушень. Бувають випадки, коли для неповнолітніх доводиться залучати представника у кримінальному провадженні. З-поміж інших проблем – виготовлення паспорта у формі книжечки (зазвичай через релігійні переконання), надання дозволу на шлюб особам, які ще не досягли шлюбного віку, відчуження житла, власником якого є неповнолітні, і, на жаль, позбавлення батьків батьківських прав батьків, які неналежно виконують свої обов’язки.

«Прикро, але буває, що самі ж батьки порушують права дітей: ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини, жорстоко поводяться з дитиною, вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують до жебракування та бродяжництва. Система БПД не тільки забезпечує захист дітей в суді в таких випадках, але й  організовує лекції, тренінги, уроки, квести та інші активності на тему захисту прав дітей», – розповідає директор Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Валентин Бартиш.

Що стосується правопросвітницької роботи, то протягом минулого року та першого кварталу цього року фахівці системи в області організували понад 200 заходів для дітей: правових уроків, квестів, вебінарів тощо. Більшість заходів стосувалися теми протидії булінгу та насильству в сім’ї, відповідальності неповнолітніх. Говорили також загалом про права дітей та необхідність їх відстоювати.

«Розповідати дітям про їхні права треба змалку. Завдання юристів системи безоплатної правової допомоги – пояснити кожне право та механізм його дії. Це допоможе дітям правильно вибудовувати взаємини з довколишніми, уникати обмеження чи порушення прав, правильно оцінювати вчинки інших. У такий спосіб ми формуємо правову свідомість, виховуємо повагу до законів України», – наголошує заступниця директора Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марина Цісар.

На прохання пригадати приклади успішного захисту інтересів дітей у Старокостянтинівському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги розповідають про справу щодо оскарження відмови управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області у видачі неповнолітньому через його релігійні переконання паспорта у формі книжечки. Тоді фахівчиня Теофіпольського бюро правової допомоги в позові вказала на порушення прав неповнолітнього, передбачених статтею 9 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. У результаті суд своїм рішенням задовольнив позов.