назад

БПД для осіб з інвалідністю на Рівненщині : пандуси, дзвінки виклику і головне – особливий підхід до кожного!

28 років поспіль 3 грудня світова  спільнота відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю. Цей день не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя.

Інвалідність, вроджена чи набута, може розкрити в людині потужний потенціал та приховані таланти. Історія знає чимало геніальних митців і науковців, які мали інвалідність, а здобутки паралімпійців просто шокують та надихають. Попри це, інвалідність важко назвати подарунком долі, адже фізичні вади тягнуть за собою чимало побутових та соціальних труднощів, які доводиться долати цим людям.

Система безоплатної правової допомоги, як соціальний проєкт Мін’юсту, покликана відстоювати  права соціально незахищених верст населення, до яких, звісно, належать особи з інвалідністю.

«Якщо взяти статистику звернень та надання безоплатної вторинної правової допомоги, особи з інвалідністю – друга за чисельністю, після малозабезпечених,  категорія громадян, що до нас звертаються. Особливо яскраво це видно у північних районах нашої області, де проживає дуже багато «чорнобильців». Чи не щодня до наших центрів та бюро звертаються люди, яким важко пересуватись, які не бачать, не чують, спілкуються жестовою мовою. Проте, це аж ніяк не може стати перешкодою для надання людині правової допомоги. Я з упевненістю можу сказати, що наші фахівці ніколи не відпустять людину поки не зрозуміють суть питання, ґрунтовно в ньому не розберуться та зроблять на 150 % усе можливе, аби допомогти його вирішити. Належні та комфортні умови,  особливий підхід до кожного – ось що спадає на думку, коли говоримо про надання БПД особам з інвалідністю», – розповів директор Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області Василь Овдіюк.

Особи з інвалідністю, поряд  з іншими, мають однакові права. Разом з тим, держава гарантує таким особам дотримання їх специфічних прав, таких як: оформлення статусу особи з інвалідністю, встановлення пандусів для осіб з інвалідністю, складання індивідуальної програми реабілітації, отримання освіти особами з інвалідністю, реалізація їх права на працю та багато інших.

«Особи з інвалідністю – це люди з особливим статусом, які постійно звертаються до нас, аби отримати  консультацію або вторинну допомогу юриста чи адвоката.   Як показує досвід, основними питаннями, з якими звертаються наші клієнти, це: оформлення статусу особи з інвалідністю; надбавка на догляд за особами з інвалідністю; представництво потерпілого в кримінальному провадженні; розірвання шлюбу та стягнення аліментів; стягнення матеріальної та моральної шкоди»,- зазначила директор Рівненського місцевого центру з надання БВПД Алла Негрей.

Важливо допомагати не лише особам із обмеженими можливостями, а й тим, хто про них турбується. До прикладу, в рамках проєкту “Сонячні промінчики” фахівці Сарненського МЦ спільно  із Сарненської районною дитячою бібліотекою для дітей проводять правопросвітницькі лекції для батьків “сонячних діток”, а також забезпечують роботу дистанційних пунктів консультування. Таким чином, батьки особливих діток мають можливість дізнатися про те, на що вони мають право, та реалізувати їх у майбутньому. Спілкуються фахівці БПД Рівненщини з особами з інвалідністю не лише в рамках надання БПД та виконання доручень центрів.

«Безоплатна правова допомога – це соціальний проєкт, спрямований на допомогу соціально незахищеним громадянам, в тому числі, особам із інвалідністю. Сарненський МЦ дбає про особливий підхід до таких громадян. Адже його фахівці практикують  правовий, соціальний супровід таких осіб, який полягає у тому, що правники центру час від часу телефонуюють своїм клієнтам та цікавляться наявністю проблем правового характеру та, у разі потреби, беруться за їх вирішення. Також, актуальною для  таких категорій громадян є адресна правова допомога, адже не усі особи з інвалідністю можуть самостійно звернутися до центру за правовою допомогою. Тому, у разі потреби, фахівці центру надають правову допомогу за місцем проживання таких клієнтів. До слова кажучи, за 2020 рік до Сарненського МЦ звернулися 2030 таких громадян. З них : за первинною правовою допомогою – 1800 осіб, а за вторинною – 230», – розповіла директор Сарненського місцевого  центру з надання БВПД Юлія Міхнова.

Правопросвітництво серед осіб з інвалідністю – справа не лише потрібна але й просто приємна.

«Добрі, щирі, світлі люди. Спілкуватись з ними – одне задоволення. Приємно, розповідати людям про їх права, про які вони можливо навіть і не знали. Коли дивишся їм у вічі – надихаєшся на звершення! Змінити світ на краще наврядчи під силу одній людині, але докласти максимум зусиль, аби допомогти одній конкретній людині, може кожен. Ось під час правопросвітницького заходу розповідаєш особі з інвалідністю про її права. Потім людина вирішує захищати їх і з допомогою наших фахівців йде до суду. Виграє. Тоді розумієш, що не дарма прийшла у систему правової допомоги», – поділилась заступниця директора рівненського місцевого центру з надання БВПД Ольга Мельник.

За 9 місяців 2020 року центрами БВПД Рівненщини було прийнято 265 позитивних рішень про надання БВПД особам з інвалідністю, а це 16,33% від загальної кількості рішень про надання безоплатної вторинної правової допомоги. Відтак, вкрай важливим є забезпечення осіб із обмеженими можливостями комфортними умовами їх доступу  до центру за правовою допомогою. З цією метою центри та бюро облаштовані пандусами для таких осіб та дзвіночками (кнопками виклику) фахівців центру.