назад

З травня цього року система БПД бере участь у реалізації проєкту «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство». За цей час по правову допомогу з питань земельних відносин у пілотних регіонах звернулося майже 16 тис. українців.

Проєкт «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» впроваджується відповідно до Угоди про позику між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку у 10 пілотних регіонах. Це Волинська, Дніпропетровська, Київська, Кіровоградська, Львівська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Харківська, Чернігівська області. Водночас у решті регіонів країни безоплатна правова допомога з питань земельних відносин надається аналогічно.

За період з 20 травня, старту проєкту, до 25 листопада 2020 року місцевими центрами пілотних регіонів надано правову допомогу понад 96 тис. клієнтам. З них майже 16 тис. (17% від загальної кількості) отримали правову допомогу з питань, що стосувалися земельного права. Від них зареєстровано 17,5 тис. звернень, тобто в середньому один клієнт звертався з однією правовою проблемою.

Найчастіше земельні правовідносини турбували клієнтів Волинської (30% від загальної кількості клієнтів області), Чернігівської (22%), Харківської (21%) та Рівненської (20%) областей. Найменше із проблемами у питаннях земельних відносин зверталися клієнти у Київській області – лише 9% від загальної кількості клієнтів області.

Найчастіше по правову допомогу з питань земельного права зверталися жінки (62%), з середнім віком 51 рік. Загалом майже половині клієнтів (44%) – від 41 до 60 років. Дещо менше тих, кому від 31 до 40 або від 61 до 70 — по 18% у кожній з цих категорій. Водночас понад 300 клієнтів – вельми поважного віку, яким більше 80 років.

Найчастіше клієнти звертаються з питань приватизації земельних ділянок, користування (оренди, сервітуту, емфітевзису, суперфіцію), а також оформлення документів на земельну ділянку.

Завдяки активній інформаційній кампанії спостерігається динаміка щодо зростання кількості звернень за консультаціями з питань земельних відносин. Так, у вересні порівняно із серпнем зареєстровано на 1,7 тис. звернень  більше, у жовті – ще плюс 2 тис. звернень.

Натомість змін у зверненні за судовими механізмами захисту прав за цей період не спостерігається. У середньому за ці півроку у пілотних регіонах прийнято від 10 до 41 рішень про надання безоплатної вторинної правової допомоги з питань земельних відносин. Найбільша кількість таких звернень у Харківській, Дніпропетровській та Волинській областях. Найменша – у Київській та Кіровоградській.

Довідково.

Україна розпочала реалізацію Програми «Прискорення приватних інвестицій в сільське господарство», у межах якої у 2019 році було укладено угоду з Міжнародним банком реконструкції та розвитку про позику. Після здійснення Україною внутрішньодержавних процедур угода про позику у травні 2020 року набрала чинності.

Реалізація Програми «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України» дасть змогу Україні пом’якшити окремі обмеження на шляху до зростання участі приватного сектора, зокрема малих і середніх підприємств, у сільськогосподарському ринку факторів виробництва та ринку товарів України.

Завданнями системи БПД для виконання цієї Програми є:

  • посилення захисту прав громадян у сфері земельних відносин шляхом надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги;
  • посилення правової спроможності громадян та громад у сфері земельних відносин шляхом покращення правової обізнаності у результаті проведення правопросвітницьких заходів.

Нагадаємо, для клієнтів системи безоплатної правової допомоги розроблено пакет інформаційних матеріалів з питань земельних правовідносин, які можна завантажити у розділі «Бібліотека» офіційного вебсайту.