назад

Булінг та кібербулінг: як розпізнати та захиститися

Будь-яка людина, ким би вона не була, не має права тебе ображати, принижувати, залякувати, позбавляти матеріальних речей чи здійснювати інші порушення насильницького характеру. У разі, якщо до тебе вчинено насильство, ти маєш право звернутись за допомогою! Дитина має право на захист від втручання або посягання. Саме на цьому наголосили фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області Ірина Кушпетюк та Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксана Павлосюк спільно із регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Любов’ю Сітовською під час проведення правопросвітницького заходу для учнів та вчителів 4-Б класу Луцької спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів № 5. Долучився до нього і Назар Стельмащук, волонтер БПД.

Сьогодні все частіше в освітньому середовищі звучить слово «булінг». У перекладі з англійської воно означає знущання, цькування чи залякування. Така протиправна форма поведінки неминуче завдає шкоди психічному або фізичному здоров`ю потерпілого. Водночас виявити факти насильства у навчальному закладі доволі важко. Тому інформаційно-правопросвітницькі заходи, які систематично проводять представники системи безоплатної правової допомоги (БПД) разом із партнерськими організаціями, які опікуються питаннями захисту прав дітей, на сьогодні є актуальними й сприяють підвищенню обізнаності дітей щодо захисту своїх прав та інтересів.

Тож, фахівці системи БПД Волині під час правопросвітницької зустрічі докладно розповіли:

  • що таке булінг;
  • ознаки булінгу;
  • хто є сторонами булінгу;
  • форми булінгу;
  • види булінгу.

Детально обговорили й питання відповідальності за вчинення булінгу. Так, відповідно до п.11 ч. 2 ст. 54 Закону України “Про освіту” педагогічні працівники зобов`язані захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам.

Юристи зазначили, що існує два види відповідальності за вчинення булінгу, а саме:

  • адміністративна відповідальність передбачена ст.173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
  • кримінальна відповідальність передбачена Кримінальним кодексом України. У випадках особливо жорстокого поводження кривдника з жертвою кримінальна відповідальність настає з 14 річного віку.

Також фахівці центрів привернули увагу учнів й до проблеми кібербулінгу (один із різновидів булінгу, що передбачає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину з використанням сучасних електронних технологій: Інтернету (електронної пошти, форумів, чатів, ICQ) та інших засобів електронної техніки – мобільних телефонів чи інших ґаджетів), обговоривши із ними законність поширення та виготовлення фото- та відеоматеріалів, та надавши поради як безпечно використовувати Інтернет, комп`ютер, мобільні телефони та інші інформаційно-комунікаційні технології.

У своєму виступі Любов Сітовська, використовуючи матеріали щорічної доповіді Уповноваженого про стан дотримання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні, детально зупинилась на одному із розділів, у якому йшлося про протидію булінгу та дотримання прав дітей у кіберпросторі. Також наголосила, що ключову роль у державно-правовій системі захисту прав і свобод людини у нашій країні здійснює інститут Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. У Конституції України закріплюється право особи звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого і визначається, що через нього здійснюється парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина.

Присутні мали можливість переглянути тематичні відеоролики, а також отримали інформаційні буклети системи безоплатної правової допомоги з необхідними контактними даними.