назад

Бюро правової допомоги на Миколаївщині: як все починалось

Поки спільнота відзначає день знань, в системі БПД свій привід для святкування – рівно 4 роки тому, 1 вересня 2016 року, по всій країні розпочали свою роботу понад 400 бюро правової допомоги. Завдяки цьому мешканці найвіддаленіших куточків країни отримали доступ до фахової юридичної допомоги. Наразі в Миколаївській області працює 16 бюро в різних куточках регіону, юристи яких допомагають краянам у вирішенні найрізноманітніших правових питань.

Звісно, сьогодні хочеться згадати з чого все починалось. Так, своїми спогадами поділилася начальниця Врадіївського бюро правової допомоги Олена Адамчук. «Перший робочий день був за місяць до відкриття бюро, ми одразу ж почали з організаційних питань. Зокрема, серед найголовніших завдань було поінформувати громаду про створення бюро та можливості, які отримують мешканці з його відкриттям. За перший місяць ми мали безліч зустрічей на підприємствах та установах, в органах місцевого самоврядування, не обійшлося без вуличного інформування. Така активна робота дала свої плоди – вже 1 вересня ми мали перших клієнтів», – згадує О. Адамчук.

Є відоме прислів’я – «Один в полі не воїн» і воно має сенс, адже тільки поєднавши зусилля всіх зацікавлених сторін можна побудувати правову державу та підвищити рівень правосвідомості громадян. Саме тому з перших днів роботи працівники бюро розпочали роботу щодо пошуку соціальних партнерів в громадах. На даний час кожне бюро вже має налагоджену систему партнерів, серед них: органи місцевого самоврядування, органи державної влади, громадські організації, навчальні заклади, бібліотеки тощо. Одним з прикладів успішної співпраці є інформаційні акції Березанського, Казанківського, Новобузького та Снігурівського бюро правової допомоги із місцевими відділеннями АТ Укрпошта на початку карантину, викликаного поширенням коронавірусу COVID-19. В цей період громадяни як ніколи потребували роз’яснень та чітких механізмів як діяти в нових, незвичних умовах. Тож, юристи бюро розробили ряд листівок, в яких роз’яснювали різні правові питання, зокрема і щодо можливості отримання правничої допомоги не виходячи з дому. Розносячи газети та іншу пошту листоноші додавали ще й листівку від системи БПД Таким чином ще більше людей дізналися як захистити свої права, при цьому не ризикуючи своїм здоров’ям та здоров’ям своїх близьких.

Звісно, найголовнішим здобутком бюро правової допомоги є практична допомога краянам у розв’язанні питань, які інколи не мали зрушень роками. Так, вже на другий день роботи до Врадіївського БПД звернулася пенсіонерка, яка майже півтора року не могла вирішити питання підключення світла до свого будинку. За допомогою юристів бюро проблему було вирішено менш ніж за два тижні. Так, це не найскладніша справа в практиці фахівців системи БПД, втім саме такі справи яскраво ілюструють важливість щоденної роботи наших юристів.

Інший приклад є в практиці юристів Миколаївського бюро правової допомоги, там для успішного завершення справи довелося витратити більш ніж два роки, але фахівці бюро впорались з усіма труднощами, що стояли на шляху до досягнення справедливості.

«Жінка отримала відмову з Пенсійного фонду України про переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника як особи з інвалідністю з дитинства, оскільки відсутні підтвердження, що вона могла бути особою з інвалідністю до 18 років. Такі підтвердження медико-соціальна експертна комісія не могла надати, адже були відсутні документи, у зв’язку із затоплення архіву. У клієнтки документи не збереглися, оскільки випадок, який привів до втрати зору стався ще у 1961 році. Під час роботи нам вдалося зібрати деякі втрачені документи, отримати висновки з лікувальних установ та подано адміністративний позов до суду. Проте, судом першої інстанції нам було відмовлено у задоволенні позову, тому ми подали апеляцію до П’ятого апеляційного адміністративного суду, де повністю викладено незгода з рішенням суду першої інстанції. Проаналізувавши справи, витребувавши докази колегія апеляційного суду прийшла до висновку, де скасувала рішення суду першої інстанції та зобов’язала органи Пенсійного фонду України перевести заявницю з одного виду пенсії на інший», – розповіла начальниця Миколаївського БПД Анастасія Заболотькова.

Подібних прикладів в практиці бюро правової допомоги Миколаївщини чимало. У своїй щоденній праці фахівці бюро докладають максимум зусиль, щоб права кожної людини були захищені. Пишаємося кожним фахівцем та кожною фахівчинею бюро! Бажаємо успіхів, наснаги та невичерпної енергії та продовжуємо разом йти шляхом побудови правової, демократичної держави, в якій панують закон та верховенство права!