назад

Бюро правової допомоги поруч з людьми та їх правовими проблемами

Бюро правової допомоги існують уже 5 років, і можна навести тут довжелезну статистику щодо того, скільки тисяч людей за ці роки звернулись до Піщанського чи Вінницького бюро, надати точну кількість виграних фахівцями бюро справ у судах, навіть точно сказати скільки днів та який працівник був на роботі за ці роки. Але ж чи ці цифри покажуть, чим насправді є бюро правової допомоги для України та її громадян? Певне, ні.

Тому сьогодні нам би хотілося розповісти, чим з дня на день живуть клієнти і фахівці бюро правової допомоги на Вінниччині. Адже не можна зрозуміти суть системи безоплатної правової допомоги без огляду на діяльність окремих бюро. Саме ці осередки безоплатної правової допомоги перебувають найближче до людини і її нагальних правових проблем та питань. 

Наші бюро правової допомоги розкидані по всім куточкам Вінницької області, іноді дуже віддаленим. Були моменти, коли діяльність окремих бюро ставилася під сумнів, адже кількість клієнтів за день не перевищувала 5 осіб… Але наші бюро існують до сьогодні: змінені, реформовані, але продовжують функціонувати. Усе це заради тих 5 чи 10 бабусь та учасників АТО, яким немає до кого звернутися, у яких немає матеріальної підтримки та правового захисту.

Пам’ятаємо, як до Бершадського бюро звернулася жінка… Вона прийшла у зимову пору, вся в сльозах, хотіла запитати, що їй робити і як жити далі. Її дорослий син набрав кредитів, в яких поручителем вказав матір-вдову з мізерною пенсією. Сам ховається півроку від кредиторів. Жінка ж потерпає від колекторів, які цілодобово залякують і цькують. Гадаєте цій пані багато було потрібно у бюро правової допомоги? Зовсім ні: щира розмова і чітке роз’яснення, як діяти, куди іти та як жити далі так, аби не відповідати за борги сина.

А ще якогось разу до Немирівського бюро звернувся молодий хлопець, учасник АТО й неймовірного духу патріот. Після участі в бойових діях на Донбасі залишився без родини: дружина пішла й забрала первістка, гарантованих виплат не отримав,  деякі отримав частково. Ні родини, ні грошей, ні надій на країну, яку захищав. Завдяки фахівцям бюро вдалося добитися повної компенсації виплат, відстояти честь й інтереси бійця через суд. Для когось це одна виграна справа, а для цього хлопця – крок у нове життя.

Кожне бюро, це мала кімната, в якій чекають на клієнтів юристи БПД – це цілий світ, де вершаться людські долі. В карантинних умовах дуже багато людей опинилися в скруті – і система Безоплатної правової допомоги відреагувала миттєво: розширенням категорій громадян, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. І весь “потік” нових клієнтів прийняли на себе саме працівники бюро правової допомоги, часто консультуючи й допомагаючи за рахунок власного часу.

Проте якщо комусь видається, що фахівці бюро відправляють людину додому, коли дізнаються, що вона не підпадає під жодну з категорій, які мають право на отримання вторинної правової допомоги, то ви помиляєтеся. До Вінницького бюро звернулася жінка-військова з інвалідністю. Жінка отримувала допомогу по інвалідності, яка не давала їй можливості скористатися вторинною правовою допомогою, але коштів найняти адвоката також не було. Юристи безоплатної правової допомоги допомагали клієнтці, у вільний від роботи час, роз’яснювали який пакет документів необхідно зібрати та в які інстанції звертатись, на  консультаціях, на які жінка приїздила щотижня, оскільки дуже хотіла, аби їй допомогли…

І таких історій життя більше тисячі, усі вони розмаїті та мають різний фінал. Та кожна з цих життєвих історій привела отих жінок, осіб з інвалідністю, пенсіонерів, вдів, дітей саме до бюро правової допомоги, і тут їх прийняли, вислухали, допомогли.

Саме у цьому найбільша цінність бюро правової допомоги – у близькості до конкретної людини, у допомозі в потрібний час. Без статистичних даних, сухих цифр і абстрактних судових процесів. Бюро правової допомоги – для людини!