назад

Бюро правової допомоги святкують перший ювілей: Харківщина та Луганщина

Початок вересня у працівників системи безоплатної правової допомоги асоціюється не лише з новим навчальним роком, а й з початком роботи бюро правової допомоги. Саме 1 вересня 2016 року вони відчинили свої двері для громадян.

Система безоплатної правової допомоги в Україні має розгалужену мережу відділів бюро правової допомоги. Вони розташовані на всій території нашої держави та забезпечують надання безоплатної правової допомоги жителям найвіддаленіших від обласних центрів населених пунктів. Цим реалізується один з основних принципів державної політики у сфері надання безоплатної правової допомоги, а саме забезпечення доступності до неї громадян.

У Харківській та Луганській областях 38 бюро правової допомоги: 26 і 12 відповідно. Напередодні своєї першої знаменної дати бюро поділилися своїми надбаннями.

Перевагою в роботі Валківського бюро правової допомоги Богодухівського місцевого центру є його розташування – в центрі м. Валки, поруч з приміщенням районного суду. Тому клієнтам не доводиться довго шукати бюро, аби отримати кваліфіковану юридичну допомогу, а іноді попросити ручку та аркуш паперу, щоб написали заяву до суду.

Кожен день є особливим і цікавим, адже не існує однакових запитань з боку клієнтів. Це стимулює та надихає на роботу, – розповідає Тетяна Шульжик, начальниця Валківського бюро. – Оскільки ми співпрацюємо з різними організаціями, то часто приймаємо у себе гостей і робимо презентації на різні теми. Проводимо також виїзні вікторини, однією із таких була правова гра для осіб з інвалідність в позаміському оздоровчому таборі «Ялинка».

Краснокутським бюро, яким керує Анжеліка Сбітнєва, добре налагоджено співпрацю з Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Краснокутської районної ради, в якому є відділення денного перебування громадян поважного віку. Фахівці бюро часто відвідують відділення з лекціями на теми, актуальні для підопічних відділення, відповідають на їх запитання. За потреби надають консультації, а підопічні віддячують бюро поздоровленнями на свята.

У Первомайському МЦ – п’ять бюро правової допомоги. Ніхто з юристів – тих, що почали працювати у 2016 році, не був відразу призначений на посаду керівників.

У Людмили Клімової, Тетяни Диби та Олександра Пісковського, які наразі очолюють Сахновщинське, Кегичівське та Барвінківське бюро, за спиною складний і відповідальний шлях з перших днів утворення бюро правової допомоги, тисячі клієнтів, сотні звернень за отриманням безоплатної вторинної правової допомоги та тисячі кілометрів, подоланих під час виїздів у віддалені села.

У кожного з юристів є своя родзинка в роботі. Скажімо, Олександр Пісковський добре орієнтується у потребах та правах учасників антитерористичної операції, адже сам є учасником АТО, членом громадської спілки.

Тетяні Дибі вдалося налагодити особливо тісну та плідну співпрацю з партнерами – органами місцевого самоврядування та територіальними органами виконавчої влади. Людмила Клімова – справжній професіонал в оперативному наданні правильних відповідей на будь-які правові питання, особливо у земельній та податковій сферах, – розповідає про очільників бюро Ірина Шевченко, директорка Первомайського МЦ. – З теплом і вдячністю згадуємо керівників бюро Вікторію Зінченко та Людмилу Тищенко, які докладали колосальних зусиль для ефективної діяльності бюро протягом тривалих років.

Традиційно в десятці лідерів бюро правової допомоги, згідно з існуючими рейтингами їх оцінювання, бюро правової допомоги в місті Первомайський. Досить складний і, будемо відверті, не надто привабливий шлях до приміщення бюро не стає на заваді в його відвідуванні численними клієнтами, адже там їм завжди допоможуть досвідчені юристи Михайло Демченко та Галина Стракуля.

Люботинське бюро правової допомоги Харківського місцевого центру з надання БВПД налагодило співпрацю з багатьма установами та організаціями міста. Така співпраця дає змогу підвищувати правову обізнаність населення, надавати вчасно цільову правову допомогу.  З Люботинським міським судом бюро робить записи ефірів з подальшим висвітленням у мережі Інтернет. З Люботинським міським центром зайнятості постійно проводяться семінари для осіб, які перебувають на обліку в установі. Спільно з працівниками відділу  пробації організовуються  семінари з особами, які перебувають на обліку.  Бюро тісно співпрацює із ЗОШ та гімназіями міста, тим самим підвищує правову свідомість учнів.

Чугуївський місцевий центр пишається своїм відділом «Великобурлуцьке бюро правової допомоги», сфера діяльності якого поширюється на територію Великобурлуцької селищної об’єднаної територіальної громади та Вільхуватської сільської об’єднаної територіальної громади. За часи роботи відділу було реалізовано чимало програм, спрямованих на підвищення правової обізнаності населення та забезпечено доступ до безоплатної правової допомоги мешканцям найвіддаленіших населених пунктів громад. Так, тільки у 2021 році безоплатну первинну правову допомогу надано 529 особам, та 34 особам надано безоплатну вторинну правову допомогу.

Очільником відділу з 2015 року є Ольга Ляхова, яка за часи роботи, спільно з фахівцями відділу провела багато заходів, спрямованих на налагодження та удосконалення механізмів співпраці з державними органами, комунальними установами та органами місцевого самоврядування.

За 5 років сумлінної праці працівники Великобурлуцького бюро правової допомоги змогли стати не тільки «швидкою юридичною допомогою» для мешканців громади, а й справжніми друзями самій об’єднаній територіальній громаді, – зазначає Уляна Кудрик, директорка Чугуївського МЦ. – Наразі бюро правової допомоги сприймається громадою не як окрема державна установа, що наділена спеціальними функціями, а як інтегрований, близький людям елемент єдиного механізму, що в своїй діяльності спрямований на покращення умов життя жителів регіону, його активного розвитку, в тому числі й підвищення правової обізнаності.

Зважаючи на такий підхід у взаємодії роботи відділу бюро правової допомоги та територіальної громади, у січні 2021 року на обговорення місцевих депутатів під час сесії Великобурлуцької селищної ради було внесено проєкт Програми безоплатної правової допомоги населенню Великобурлуцької селищної громади на 2021–2022 роки. Представляли програму начальник відділу «Великобурлуцьке бюро правової допомоги» та фахівці Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги. Великобурлуцька селищна рада одностайно проголосувала за прийняття Програми. Це є основним показником реальної поваги, усвідомлення потреби та цінності роботи відділу на території громади.

Міловському місцевому центру підпорядковуються два бюро правової допомоги – Біловодське та Станично-Луганське.

Робота Біловодського бюро поширюється на значну географічну площу й кількість населення, розосередженого на значній території. До того ж, ця територія – на «периферії», і має вкрай нерегулярне транспортне сполучення з ОТГ, а деякі села не мають його взагалі. Тому вся надія на реалізацію прав жителів сіл – це мобільні виїзди юриста бюро за планом чи самостійне вирішення проблеми транспорту.

Найпоширеніші питання територіальної громади стосуються соціального захисту, сімейного та земельного права. Під час земельної реформи важливим стає правопросвітництво на «земельні» теми, і юрист Біловодського бюро у свої часті мобільні виїзди до віддалених сіл враховує цю особливість.

Окрім головного спеціаліста бюро, правові питання клієнтів вирішують чотири адвокати, що співпрацюють із системою безоплатної правової допомоги. Також укладено договір і меморандум про співпрацю з громадськими організаціями «Наш дім – Біловодщина» та «Біловодський обрій», що мають правозахисну спрямованість.

Дещо інша ситуація у Станиці Луганській, де роташоване друге бюро Міловського МЦ. Бюро також обслуговує значну кількість сіл, розкиданих на великій території. До цього додається місцева специфіка Станиці Луганської: в ній пролягає єдиний на даний час до Луганської області шлях через лінію розмежування. Для громадян з непідконтрольної території він залишається найшвидшим способом дістатися контрольованої території та реалізувати свої громадські права, у тому числі – одержати безоплатну правову допомогу, звернувшись до Станично-Луганського бюро. Майже 58 % із загальної кількості звернень до Міловського місцевого центру за однією тільки вторинною правовою допомогою – це звернення від незахищеної категорії громадян, що належить до внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

У Станиці Луганській налагоджена співпраця з міжнародними партнерськими організаціями (NRC, «Право на захист») з метою полегшення отримання правової допомоги внутрішньо переміщеним особам і жителям ОТГ, що звертаються до бюро, у тому числі – тим, чиє майно постраждало від частих масових лісних пожеж або було зруйноване під час бойових дій. На сьогодні у Станично-Луганському бюро працюють два спеціалісти. Керівник бюро має багатий досвід у справах переселенців, так само, як і три адвокати, що є партнерами системи БПД на території, яку обслуговує бюро. Найчастіше звернення за вторинною правовою допомогою надходять від внутрішньо переміщених осіб і пов’язані з реєстрацією фактів народження або смерті на непідконтрольній території, виплатою соціальної допомоги та іншими виплатами, призначенням пенсій та вступом у спадщину. Незважаючи на пандемію та карантин, протягом усього часу бюро працювало безперебійно. Наприкінці минулого року відновив роботу Станично-Луганський районний суд, що значно прискорює розгляд справ клієнтів, які звертаються до бюро.

На даний час на території Станично-Луганського КПВВ проводиться будівництво нового сервісного центру (безпосередньо у сервісній зоні КПВВ), де згодом планується розташування різних організацій для надання допомоги громадянам, таких як «Центр надання адміністративних послуг», відділ поліції, первинна медична допомога та інші. Згідно з повідомленням від Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, представники бюро мають можливість також розташуватись у цьому сервіс-центрі та оперативно надавати безоплатну правову допомогу всім, хто її потребує.

Гірське бюро правової допомоги Сєвєродонецького МЦ розташоване в центрі міста. Завдяки зручному місцезнаходженню бюро жителі міста Гірське та особи, що проживають на лінії розмежування, можуть отримати кваліфіковану правову допомогу спеціалістів і адвокатів. Особливою перевагою місцезнаходження бюро є те, що офіс – на першому поверсі будівлі, і вхід до приміщення без сходинок, що створює належні умови для отриманння безоплатної правової допомоги осіб з інвалідністю.

Робота з ромськими меншинами – один з пріоритетних напрямів системи БПД. Для ромського населення проводиться багато заходив щодо захисту прав ромської національної меншини в Україні.

Білокуракинське бюро правової допомоги Старобільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги розпочало свою роботу 1 вересня 2016 року. У ньому працюють два висококваліфіковані працівники з вищою юридичною освітою: начальник Ірина Коряк, яка працює з перших днів відкриття, і головний спеціаліст Дмитро Іщенко.

За п’ять років до бюро за отриманням консультацій звернулись 4170 громадян. Лише за останній рік таких звернень було 592. На сьогодні працівники бюро допомогли громадянам отримати близько 500 рішень суду на їхню користь.

«Я гадала, що це неможливо…» сказала літня жінка, якій працівники бюро допомогли відстояти права та отримати рішення суду на її користь.

Такі показники свідчать про підвищення рівня довіри до бюро та системи безоплатної правової допомоги. Дедалі більше людей починають вірити у правосуддя та відстоювати свої права.

Ми працюємо для людей. Завжди раді допомогти в вирішенні будь-яких проблем, навіть якщо людині потрібно лише почути слова підтримки, – каже начальник бюро Ірина Коряк. Як показує практика – складовою юридичної допомоги є й психологічна підтримка. Навіть у хвилини відчаю не треба опускати руки – ми завжди поруч! Справедливість є, але їй потрібна безоплатна правова допомога!

Новоайдар – мальовничий куточок на Луганщині, відомий своїми барвистими степами, крейдяними горами і річкою Айдар. Селище Новоайдар розташоване в 40 км від лінії розмежування, яка розділяє підконтрольні та непідконтрольні українському Уряду території на Сході України.

Новоайдарське бюро правової допомоги Старобільського місцевого центру, яке очолює Тетяна Мінакова, працює для того, щоб кожна людина мала можливість захистити свої права. Особливо жителі окупованих територій, адже вони складають майже 40 відсотків клієнтів, які звертаються в бюро за безоплатною правовою допомогою.

Одним зі способів, що наближає послуги держави до громадян, є мобільний ЦНАП Новоайдарської громади, з якою плідно співпрацює Новоайдарське бюро правової допомоги.

Це переобладнаний транспортний засіб, де спеціалісти в комфортних умовах надають свої послуги жителям найвіддаленіших куточків громади.

Сільські жителі отримують безоплатну правову допомогу від фахівців Новоайдарського бюро правової допомоги на місцях, не витрачаючи кошти і час на поїздку до районного центру.

Громадяни отримують якісні послуги в максимально зручних умовах.

З відкриттям бюро правової допомоги у людей у віддалених населених пунктах, невеликих містах і селах з’явилася реальна можливість безоплатно отримати кваліфіковану правову допомогу. За 5 років бюро завоювали довіру українців.