назад

Чому офіційне працевлаштування важливе для працівника?

На сьогодні непоодинокими є випадки неофіційного працевлаштування громадян. Проте, чи є це позитивним для  робітника працювати без оформлення трудових відносин?

Для громадян, які вже працюють та тих, які мають намір влаштуватися на роботу, важливо розуміти порядок виплати і розміри заробітної плати та їх вплив на соціальне та пенсійне забезпечення, адже офіційне працевлаштування – це певна гарантія роботодавцем соціальних, економічних, трудових та інших прав працівника.

21 липня з метою інформування суб’єктів пробації про переваги офіційного працевлаштування фахівцем Золотоніського місцевого центру з надання БВПД Тетяною Жалобною на базі Золотоніського міськрайонного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Черкаській області проведено інформаційний захід: «Захистіть своє майбутнє – працюйте легально».

Легалізація трудових відносин і заробітної плати є одним з найважливіших питань, вирішення якого має безпосередній вплив на добробут держави і кожного окремого українця. Адже через тіньовий ринок зайнятості держава втрачає вагомі кошти з несплачених податків, а громадяни не отримують законних соціальних гарантій.

Суб’єктам пробації наголошено, що головною і основною перевагою легальної зайнятості є набуття страхового стажу, який забезпечує соціальні виплати, а у майбутньому вплине на забезпечену старість.

До переваг офіційного працевлаштування відносяться в першу чергу економічні й соціальні гарантії: заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника не може бути меншою мінімальної – 4 723 грн. (ст. 95 КЗпП України);  право на відпустку; право на оплату лікарняного; право на достроковий вихід на пенсію через шкідливі умови праці; право на скорочений робочий день, тиждень через шкідливі умови праці; право не працювати у вихідний і святковий день; право не залучатися до понаднормових робіт без бажання працівника; право на допомогу в зв’язку з безробіттям; право на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань; право на захист від незаконного звільнення тощо.

Також фахівець місцевого центру поінформувала про особливості укладення трудових відносин та роз’яснила відмінності трудового договору та цивільно-правової угоди, зокрема, що їх розмежування на практиці має велике значення. Ускладнює ситуацію схожість понять «трудовий договір» та «трудова угода», які насправді по-різному укладаються, змінюються, розриваються та створюють різні один від одного правові наслідки.

Відповідно до Кодексу законів про працю України, трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, згідно з якою працівник бере на себе зобов’язання виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник зобов`язується виплачувати заробітну плату і забезпечувати умови праці, які є необхідними для виконання роботи та передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Трудовий договір укладається як в усній, так і письмовій формі. Переважною (відповідно до ч. 1 ст. 24 КЗпП) є письмова форма, додержання якої обов’язкове під час організованого набору працівників; під час укладення контракту; у разі якщо працівник наполягає на укладенні трудового договору в письмовій формі; в інших випадках, передбачених законодавством України.

У письмовій формі укладається трудовий договір про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я, а також якщо приймаються на роботу неповнолітні. Такий договір укладається в двох примірниках з яких один знаходиться у працівника. У разі відсутності у працівника примірника трудового договору в письмовій формі вважається, що трудовий договір укладено в усній формі. Укладення трудового договору в будь-якій формі оформлюється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу в якому зазначається прізвище, ім’я, по батькові, посада чи робота на яку приймають працівника, з якої дати він приступає до роботи і розмір оплати праці.

Влаштовуючись на роботу працівники зобов’язані надати трудову книжку і паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Неповнолітні, яким ще не виповнилось 16 років, замість паспорта надають свідоцтво про народження. Військовослужбовці, звільнені зі Збройних сил України та інших військових та правоохоронних формувань, створених відповідно до законодавства України, подають військовий квиток. Звільнені з місць відбування покарання за вчинення злочину  зобов’язані подати довідку про звільнення.

Трудовий договір, як правило, укладається на невизначений строк (безстроково). Проте, в окремих випадках він може укладатися і на певний строк (встановлений за погодженням сторін) або на час виконання певної роботи. Зокрема, строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений термін з урахуванням характеру наступної роботи або умов їх виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Необґрунтована відмова в прийнятті на роботу заборонена. Обґрунтованою слід вважати відмову у зв’язку з відсутністю вакантних місць, необхідної кваліфікації у працівника, а також у разі прямої заборони чинним законодавством (праця вагітних жінок і неповнолітніх на важких роботах і на роботах зі шкідливими умовами праці тощо).

З метою здійснення інформаційного супроводу серед учасників заходу поширено тематичні буклети з контактною інформацією місцевого центру та номером єдиного контакт-центру системи БПД:  0 800 213 103.