назад

«Чорної мітки» можна уникнути: як діє програма відновного правосуддя на Харківщині та Луганщині

Що чекає на підлітка, який оступився – через незнання, слабкість або через зухвалість, притаманну цьому віку? Тепер не піти за ґрати неповнолітнім дозволяє «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». Протягом року це був пілотний проект, який втілювався у шести областях, серед них Луганська та Харківська. Тепер, завдяки позитивному досвіду пілотних регіонів, його поширено на всі області України.

Цікаво, що в Україні перші кроки до відновного правосуддя для неповнолітніх робили саме в Харкові ще років десять тому. Це були ентузіасти, які розуміли, як важливо не зламати долю людині в такому віці. Але державної підтримки тоді не було, і все потроху зійшло нанівець.

Інколи діти, які наважуються переступити межу закону, прагнуть таким чином завоювати авторитет серед однолітків або просто «шукають пригод». Таким дітям потрібна не ізоляція від суспільства, а, навпаки, ресоціалізація. Це стало можливим у межах програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину.

У чому ж саме полягає відновне правосуддя, умови участі у програмі, як усе відбувається, хто є сторонами, які беруть участь у процедурі, як вона проходить, хто такі адвокати-медіатори, скільки успішних випадків є за час дії пілотного проекту саме у Луганській та Харківській областях?

Відновне правосуддя – це можливість для дитини, яка вперше вчинила злочин середньої тяжкості, уникнути кримінального процесу. Це примирення неповнолітніх правопорушників з потерпілими, відновлення соціальних зв’язків із суспільством та відшкодування завданої шкоди.

Програма застосовується за чотирьох умов:

  • Перша – наявність потерпілої сторони.
  • Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості.
  • Третя – визнання ним факту вчинення злочину.
  • Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

Якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації, на нього чекає звільнення від кримінальної відповідальності або закриття кримінального провадження. І далі, перегорнувши сторінку свого життя, дитина розпочинає все з чистого аркуша. Тобто перше правопорушення дитини тепер не вирок.

Медіація починається з того, що сторони мають можливість почути одне одного. Це потрібно для того, щоб підліток усвідомив, що, наприклад, вкрадений телефон – це не лише засіб зв’язку, а й важливі для людини контакти, фотографії, відео. А потерпілий може й не здогадуватися, що вкрадені 200 гривень дитина витратила на їжу. Медіатор допомагає налагодити діалог та укласти угоду, яка б задовольнила обидві сторони.

Регіональним центром укладено меморандуми з партнерами: психологами (у Луганській області беруть участь у Програмі 5 психологів, у Харківській – 6), громадськими та благодійними організаціями (у Луганській області таких учасників Програми 4, у Харківській – 5).

Якщо вдатися до статистики, вона така:

№№ Етап виконання Статистика поетапно, кількість
загалом Луганська обл. Харківська обл.
1. Отримано заяв-згод про участь у Програмі 34 13 21
2. Прийнято рішень РЦ про застосування Програми 34 13 21
3. Видано доручень адвокатам 34 13 21
4. Залучено адвокатів-медіаторів 7 4 3
5. Проведено медіаційних зустрічей 99 37 62
6. За результатами медіації укладено угод 30 11 19
7. Надано матеріалів за результатами Програми до прокуратури 29 11 18

Історії тих, хто брав участь у пілотному проекті з відновного правосуддя, різні, але водночас і схожі. Неповнолітні припустилися помилки, і не один раз встигли пошкодувати про свої вчинки, та згодом повернутися до звичного життя.

КЕЙС 1

Ця історія трапилась на Харківщині. Підлітки гуляли по парку, і хлопець вирішив похизуватися перед дівчиною. Нічого кращого не придумав, ніж пошкодити кріплення та витягти із землі паркове обладнання, стилізоване під «грибки». А потім винести свою «здобич» з території парку.

Мовою закону його дії кваліфіковані як «кримінальне правопорушення – злочин, передбачений ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу України, тобто таємне викрадення чужого майна (крадіжка), вчинене за попередньою змовою групою осіб». Максимальне покарання за це – обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на той самий строк.

З неповнолітнім поспілкувався психолог. Після зустрічей неповнолітнього із потерпілим за участі адвоката-медіатора була підписана угода про участь у програмі відновлення та погоджені заходи ресоціалізації. Серед них – допомога у благоустрої парку, з якого і були вкрадені «грибки». Також неповнолітній займався з психологом, проводив час з дітьми, які постраждали внаслідок несприятливих сімейних умов, відвідував культурно-масові заходи, займався у спортивному клубі та ін.

Після проходження програми з ресоціалізації хлопець змінився. Відповідно до висновку фахівців – він став менш імпульсивним, почав краще контролювати свої дії, навчився налагоджувати стосунки з оточуючими, почав приймати відповідальні рішення.

КЕЙС 2

На Луганщині два хлопці, один з них неповнолітній, посварилися через борг. Неповнолітній не придумав кращого способу повернути кошти, ніж взяти у свого старшого товариша телефон, начебто зателефонувати, а потім зник разом з гаджетом. Старший хлопець написав заяву у поліцію.

Неповнолітньому було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України, – заволодіння чужим майном шляхом зловживання довірою, тобто шахрайство. Це карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Необачливий вчинок міг би вартувати хлопцю дуже дорого. Особливо порівняно з 400 грн – саме у таку суму був оцінений мобільний телефон, яким він заволодів у шахрайський спосіб. Але хлопець отримав шанс виправити помилку, якої він припустився.

Медіація надала можливість неповнолітньому та потерпілому обговорити все, що сталося між ними, знайти шляхи до порозуміння. Хлопці примирилися. І навіть більше – стали друзями. Відновне правосуддя вчить неповнолітніх розв’язувати конфлікти. Участь у програмі відновлення дає дітям можливість усвідомити, що  у боротьбі за свою правоту не можна порушувати закон.

КЕЙС 3

17-річний Максим (ім’я змінено) з родиною переїхав з окупованої території на Харківщину. На новому місці налагодили життя. Хлопець навчається у технікумі. Має творчі здібності, захоплюється театральним мистецтвом. Займається спортом. Звичайний хлопець зі звичайної сім’ї.

Але потім сталася подія, яка могла перекреслити все життя Максима. У вітрині магазину секонд-хенд він побачив білі кросівки Adidas. Піддавшись спокусі, хлопець схопив взуття та кинувся з магазину додому.

Ось так, за кілька хвилин, світ Максима перевернувся. Тихий, «домашній» хлопець «потрапив» під  ч. 1 ст. 186 Кримінального кодексу Україні – відкрите викрадення чужого майна (грабіж). Цей злочин карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до чотирьох років.

Можливість виправити помилку надала участь у пілотному проєкті з відновного правосуддя. Хлопець цілком усвідомив свою провину, у своєму вчинку розкаявся. Успішно пройшов заходи, передбачені програмою ресоціалізації. Разом з представниками громадської організації відвідував родини, які опинилися у складних життєвих обставинах. Допомагав організовувати та проводити творчі акції у модульному містечку для внутрішньо переміщених осіб на Харківщині. Активне громадське життя хлопцю сподобалося. Після завершення програми ресоціалізації він висловив бажання й надалі брати участь у заходах громадської організації на волонтерських засадах.

Успішна реалізація Програми відновного правосуддя для неповнолітніх у кожному випадку залежить від злагодженої співпраці всіх її учасників – правопорушника, потерпілого, психолога, медіатора, громадської організації, і, звісно, Регіонального центру, який курує взаємодію та спрямовує діяльність усіх сторін. Результат – усвідомлення неповнолітніми неправомірності вчинених ними правопорушень і прагнення не повторювати їх у подальшому.

Труднощі, які можуть чатувати на шляху втілення Програми, – знайти психологів, громадські організації, які мають досвід роботи з неповнолітніми та працюватимуть безоплатно. На щастя, Регіональному центру у Луганській та Харківській областях вдалося знайти таких фахівців, які з ентузіазмом працюють у команді та втілюють державний проєкт.

Директор Регіонального центру Анатолій Бородавка відзначив велику роль адвоката-медіатора, який бере участь у Програмі.

«Адвокат-медіатор працює не тільки з обвинувачуваним, а й з потерпілим, дає розуміння потерпілій стороні необхідності її участі в даному проекті, і розуміння того, що вона отримає набагато більше, ніж матеріальні блага, які їй повертаються, – сказав директор, і наголосив: – А головне те, що вона має можливість змінити долю неповнолітньої людини, яка тільки почала жити».