назад

День прав людини на Прикарпатті: разом з партнерами системи БПД

З нагоди  відзначення Міжнародного дня прав людини 10 грудня в приміщенні Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області керівництво Регіонального центру з надання БВПД в області взяло участь у круглому столі «Дотримання прав і свобод людини при виконанні кримінальних покарань».

У круглому столі взяли участь правозахисники, працівники національної поліції, обласної прокуратури, керівництво установи виконання покарань та представники Уповноваженого Верховною Радою з прав людини.

З привітальним словом до учасників звернулись начальник філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області Оксана Устимчук та Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в області Людмила Непийвода, які наголосили на важливості дотримання прав людини у всіх сферах життєдіяльності з дотриманням Конституції України та тісній співпраці всіх учасників дискусії.

Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області Михайло Євчук виступив з доповіддю на тему «Особливості надання безоплатної правової допомоги засудженим».

«Цього року до центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулося 10 тисяч людей. Серед них – і люди, які були засуджені. У нас понад 100 засуджених зверталися за більше як рік до центрів безоплатної правової допомоги за поновленням своїх прав. Також вони звертаються до місцевих центрів з питань цивільного характеру. Це може бути і розлучення, поділ майна, не зважаючи, що люди перебувають в СІЗО. Поліція чи інші органи, які здійснюють затримання цих осіб, зобов’язані нас повідомляти для того, щоб ми забезпечували прибуття адвоката в межах двох годин», ˗ зазначив Михайло Євчук.

Про результати моніторингу стану дотримання прав людини в установах виконання покарань в області ознайомила регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в області Світлана Дем’янчук. Без попередження заклади, де люди відбувають покарання, інспектують представники Уповноваженої з прав людини Верховної ради України. На Прикарпатті така перевірка була у листопаді 2020 року.

«Було виявлено порушення права на приватність. Ліжка там зсунені докупи. Як у державній установі франківській, так і у Коломийській виправній колонії. Крім того, було виявлено порушення на недотримання права на працю. У Коломийській виправній колонії фактично засуджені не володіють інформацією, яку вони мають заробітну плату», ˗ сказала Світлана Дем’янчук.

 «З літа 2020-го року в Івано-Франківській установі виконання покарань № 12 є одна платна камера з поліпшеними умови для ув’язнених. У камері є душ, плазмовий телевізор, міні-кухня з мікрохвильовкою та холодильником. Проте, на даний час ця кімната зайнята. В нас є 260 осіб, які утримуються на даний час. Також в нас функціонує кімната покращеного комфорту. Можуть користуватися нею особи, які перебувають в ув’язненні. Дана камера розрахована на 3 ліжкомісця. У звичайній камері – ліжка, стіл, тумбочки – все. Ув’язаний пише заяву, що він хоче перебувати в камері підвищеного комфорту і здійснює проплату за день, за тиждень або за місяць і може в порядку черговості бути туди переведений», ˗ розповів заступник начальника Івано-Франківської установи виконання покарань Іван Гурик.

Начальник філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області Оксана Устимчук підняла питання стану дотримання обвинуваченого на участь у складанні досудової доповіді.

Михайло Лотоцький, адвокат системи безоплатної правової допомоги,  окреслив механізм реалізації пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені злочину» на базі системи з надання БВПД та взаємодію в межах даного Проекту з органами прокуратури.

«Забезпечення прав і свобод людини та громадянина, практична їх реалізація свідчать про рівень демократичного розвитку держави та суспільства. Особливої уваги потребує дотримання конституційних прав громадян у місцях несвободи, своєчасне виявлення та усунення порушень прав людини, а також умов, що їм сприяють. Усвідомлюючи це, органи прокуратури вживають рішучі заходи, спрямовані на забезпечення належних умов тримання, медичного обслуговування в’язнів та недопущення приниження їх людської гідності, а наша взаємодія з іншими державними інституціями й надалі буде спрямовуватися на вдосконалення механізмів реагування на порушення закону в місцях несвободи», – наголосив начальник відділу Івано-Франківської обласної прокуратури Володимир Галушка.

Директор науково-дослідного інституту Університету Короля Данила Роман Луцький подякував системі БПД за тісну, довготривалу наукову та практичну співпрацю в частині залучення студентів і викладачів до правоосвітніх заходів. Також участь у дискусії брав старший інспектор з особливих доручень Управління дотримання прав людини Національної поліції України Олег Яворський, який акцентував на важливості взаємодії  системи БПД і поліції в частині  повідомлення  про затримання особи та надання безоплатної правової допомоги адвокатом.

У підсумку дискусії сторони намітили план спільних заходів з метою запобігання порушенням прав людини в установах виконання покарань області та підписали спільний графік роботи пунктів доступу до безоплатної вторинної правової допомоги у приміщеннях структурних підрозділів філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області на 2021 рік.

https://www.youtube.com/watch?v=qlXTnFjMb3o&fbclid=IwAR25dxjmupIj2VDFEs4GM3JrJNQoieocP0GJKWmyUnGk02BilPhDGDHW8hQ