назад

Діти мають право на захист: розповідають правники Дніпропетровщини

До Дня захисту дітей правники системи безплатної правової допомоги Дніпропетровщини діляться своїм досвідом роботи щодо захисту прав маленьких українських громадян.

Інформаційні кампанії системи, які стали загальноміськими

Широку кампанію щодо протидії булінгу було розгорнуто юристами БПД у минулому році. Власне, ця тема привернула увагу фахівців ще наприкінці 2017, коли в одній зі шкіл міста Зеленодольска трапився випадок булінгу. Тоді інтереси потерпілої сторони представляв адвокат, призначений Криворізьким місцевим центром. Справа закінчилась мировою угодою, але стала підгруням для розробки перших правопросвітницьких буклетів на тему протидії булінгу та проведення зустрічей з учнями та освітянами. Так, інтеграторка Криворізького місцевого центру  Наталя Кожем’яка спільно з ГО «Фонд «Професійний розвиток» провела серію тренінгів «Діалог та правова обізнаність як чинники створення безпечного освітнього простору», покликаних змінити ставлення самих педагогів до теми права людини. «Хочеш гарну освіту для учнів – подбай про вчителя!» – таким є головний меседж зустрічей, які користуються великою популярністю серед педагогів.

Однією з наймасштабніших кампаній став також конкурс соціального плакату, який вже чотири роки поспіль проходить у Кривому Розі і охоплює три міста – Кривий Ріг, Апостолове та Зеленодольськ. Конкурс цікавий передусім тим, що допомагає виявити соціальні проблеми, які найбільше турбують дітей. І якщо у 2017 році на перший конкурс соціального плакату було подано 23 роботи, то у минулому – вже 120 робіт та 23 відеоролики. Всі вони – унікальні. Роботи першого конкурсу 2017 року було розміщено на бігборді, малюнки учасників конкурсу у 2018 році стали ескізами для створення флаєрів, які розповсюджувались в громадах. А з робіт 2019 року створено пересувну виставку, яка демонструється під час великих масових заходів у місті.

Правовий квест – не менш цікавий захід, який вже другий рік збирає до 100 учасників з 20 шкіл м. Кривого Рогу. Зазвичай він проходить у Центрі дитячої творчості “Дружба” та об’єднує освітян та численних партнерів Криворізького місцевого центру БВПД: громадські організації, представників суду, патрульної поліції, пробації, ювенальної превенції та закладів вищої освіти. Кожен такий квест містить дві частини – ігрову та глядацьку. У першій частині діти отримують цікаві завдання, підготовлені дорослими: вирішують кросворди, складають пазли, відповідають на питання вікторини та навіть проводять експерименти. Серед цікавинок – зняття відбитків пальців та досліди щодо якості харчових продуктів. Після квесту діти збираються у глядацькій залі, де для них проводять незвичайні уроки. У 2019 році це зробив суддя Металургійного суду Олексій Євтушенко, а переможців нагородили Конституціями України з автографом голови Конституційного суду. Врешті-решт кожна команда не лише отримує відзнаки і позитивні емоції, а і нові практичні знання з різних галузей права.

Правовий квест у Кривому Розі – чудова ініціатива, яка популяризує вирішення проблем у правовий спосіб, знайомить дітей з представниками різних юридичних професій. Завдяки квесту  молодь дізнається про систему безоплатної правової допомоги і Криворізький місцевий центр з надання БВПД як інституцію, яка допоможе у разі потреби захистити їх права”, – говорить інтеграторка Криворізькорго місцевого центру Наталя Кожемяка.

Про права дітям: цікаво та доступно

Одним із цікавих та дієвих форматів для спілкування з дітьми на правову тематику є кіно. У Дніпрі великою популярністю користується кіноклуб про права людини Docudays.UA, який працює при Дніпровському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Влітку фільми про права людини  можна було переглянути навіть під відкритим небом. Також стрічки мандрували на території Солонянського району, де також знайшли своїх поціновувачів «правового» кіно.

Є у юристів системи і унікальні ініціативи для маленьких громадян. Як то Дитяча Конституція, до створення якої долучились діти на загальноміському фестивалі у Дніпрі в минулому році. Кожен бажаючий міг вписати до неї «свої» закони. А зважаючи на вік маленьких правників, не дивно, що Конституція включала такі пункти як «дітям можна багато цукерок» та «пізно лягати спати».

Реальні справи

У доробку юристів правової допомоги Дніпропетровщини багато виграних справ на користь дітей. Ось лише одна з них.

У Кривому Розі мешкала родина: мати та донька. Квартира, у якій вони проживали, належала їм навпіл. Оскільки жінка пиячила, не сплачувала за квартиру, утворився великий борг. Через асоціальний спосіб життя матері дитину у неї забрала служба у справах дітей. Дівчинку оселили у центр соціально-психологічної реабілітації, де вона і мешкала досить довго. Згодом надійшла звістка, що її матір померла. Невдовзі по тому дитині знайшли нових батьків, які забрали її із притулку. У дівчинки нарешті почалось справжнє дитинство.

Та скоро нові батьки стикнулись із проблемою – разом з дитиною вони взяли на себе обов’язок утримувати і її майно. А по сплаті за квартиру борг вже сягав більше 27 тисяч гривень. У подібних ситуаціях сліжби у справах дітей розводять руками: ніхто боргів по квартирах дітей-сиріт не скасовує. Про це свідчить і поширена судова практика. Але коли до справи взялись правники системи БПД усе склалося інакше.

У Криворізькому місцевому центрі БВПД батькові дитини, як її законному представнику, призначили адвоката – Миколу Велегуру.  З його допомогою представник дитини звернувся до суду з позовом щодо визнання заборгованості безпідставною. Сторона позивача наголошувала на тому, що на момент, коли нараховувалась заборгованість, дитина вже мешкала у притулку.

У 2019 році  суд  ухвалив рішення, яким задовольнив позовні вимоги громадянина, що діяв в інтересах неповнолітньої дитини. Суд зобов’язав комунальне підприємство «Криворіжтепломережа» скасувати з особового рахунку неповнолітньої дитини заборгованість за надані послуги з постачання теплової енергії у розмірі 27274,65 грн.

Суд також зробив висновок, що обов’язок по сплаті заборгованості за послуги теплопостачання, надані попередньому власнику, не може бути покладено на нового власника. Також судами першої та апеляційної інстанцій при винесенні рішення на користь дитини було взято до уваги той факт, що на період, коли нараховувалась заборгованість, дитина була на повному державному утриманні – в комунальному закладі, а заборгованість, про яку йдеться, утворилась до реєстрації позивача та його усиновленої дитини в квартирі. У такій ситуації суд зазначив на відсутності факту споживання послуг, а отже і обов’язку сплачувати за них і виніс рішення на користь дитини.

Таким чином, права неповнолітньої дитини були захищені завдяки роботі центру з надання правової допомоги та роботі адвоката  Миколи Велегури, а зазначена справа може братись до уваги як позитивна практика у подібних питаннях.

До слова – три з половиною тисячі дітей стали клієнтами системи правової допомоги у минулому році. У більш ніж половині випадків вони потребували юридичного захисту в питанні сімейного права. Саме тому тему захисту прав дітей фахівці центрів та бюро правової допомоги Дніпропетровщини визначили як одну з пріоритетних у своїй правопросвітницькій роботі.