назад

Для працівників освіти з 51 громади Сумщини провели просвітницький захід з питань протидії домашньому насильству

На базі Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації відбувся онлайн-захід, який зібрав представників відділів освіти з усіх територіальних громад Сумщини. Фахівців інформували про те, як безпосередньо заклади освіти мають реагувати та протидіяти випадкам домашнього насильства та булінгу.

Під час вітального слова директорка Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації Вікторія Гробова зазначила, що ця тема вкрай актуальна для закладів освіти. Однією з причин, що може вплинути на ріст кількості випадків домашнього насильства, є негативні наслідки пандемії, коли багато людей втратили роботу, а відтак і погіршилися стосунки в родинах. І діти, які перебували на дистанційному навчанні й були свідками домашнього насильства, зазнали неабияких негативних емоцій.

Юрист Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Ігор Шпак акцентував увагу освітян на правових аспектах запобігання домашньому насильству та насильству за ознакою статі. Правник нагадав присутнім, як закон трактує такі поняття як «домашнє насильство», усі його види, а також «булінг». Юрист наголосив на тих спеціальних заходах, що застосовуються відносно кривдника:

  • терміновий заборонний припис стосовно кривдника;
  • обмежувальний припис стосовно кривдника;
  • взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;
  • направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Окрім цього Ігор Шпак роз’яснив, у чому полягає різниця між терміновим та обмежувальним приписами, яка відповідальність передбачена за булінг.

«Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20 процентів заробітку», – наголосив Ігор Шпак.

Юрист Регіонального центру розповів, які послуги можна отримати в центрах правової допомоги, за якими контактами звертатися і зауважив, що діти та постраждалі від насильства мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

Ірина Марухина, завідувач навчально-методичного центру психологічної служби Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, інформувала, що станом на І квартал 2021 року у регіоні 26 дітей, які постраждали від домашнього насильства, перебувають на обліку. З них: зазнали фізичного насильства – 7, психологічного – 14, сексуального – 5.

Світлана Гавриленко, методист навчально-методичного центру психологічної служби Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, у свою чергу, акцентувала увагу на формуванні у педагогічних працівників розуміння різних видів насильства.