назад

Домашнє насильство: масштаби проблеми та можливості захисту

Система безоплатної правової допомоги одна з державних інституцій, яка допомагає постраждалим від домашнього насильства. Адвокати та фахівці місцевих центрів та бюро у суді захищають інтереси тих, хто страждає від домашніх тиранів. Про масштаби проблеми та можливості для захисту говоримо з заступницею директора Регіонального центру з надання БВПД у Житомирській області Наталією Радушинською.

Наталія Радушинська

З січня 2018 року постраждалі від домашнього насильства отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу. Щорічно кількість звернень до місцевих центрів та бюро зростає. Якщо у 2018 році в Україні прийняли 241 рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги, то за січень-жовтень 2021 року – 1 670 рішень. З чим, на вашу думку, пов’язано збільшення кількості рішень про надання БВПД?

Усі країни фіксують  збільшення випадків домашнього насильства під час карантину. Україна не є виключенням. Під час пандемії число звернень від потерпілих зросло і до поліції, і до системи БПД. Зокрема, на Житомирщині надійшло в 2020 році на 4000 більше повідомлень до поліції ніж у 2019.

Також збільшення звернень до системи є позитивним наслідком величезної правопросвітницької роботи працівників центрів та бюро. Люди більше знають про можливість правового захисту від домашніх тиранів. Це дуже добре може вплинути на результати розгляду справ щодо домашнього насильства, як адміністративних, так і кримінальних. Адже потерпілі будуть мати кваліфіковану правову допомогу. Наприклад, за дослідженням судової практики, яку я провела, лише в 10-12% кримінальних справ інтереси потерпілих від  домашнього насильства представляють захисники, тоді як щодо кривдників цей процент вдвічі більший. Як результат, потерпілі практично залишаються без захисту. В таких справах не заявляються цивільні позови про відшкодувння шкоди, не визнаються потерпілими діти-свідки насильства, нікому заявляти клопотання до суду про застосування обмежувальних заходів щодо кривдника та направлення останнього для проходження Програми для кривдників. Майже 60% кримінальних справ закриваються за угодами про примирення, які абсолютно не відповідають інтересам потерпілих. В кінцевому результаті кривдник фактично не несе адекватного його діям покарання, з ним не проводиться ніякої виховної роботи. Деякі кривдники за останні 3 роки вже мають 3-4 вироки за ст. 126-1 КК України (домашнє насильство).

Постраждалі від економічного або психологічного насильства доволі часто навіть не здогадуються, що вони потерпають від домашніх тиранів. Що треба зробити для покращення самоідентифікації постраждалої особи?

Дійсно психологічне та економічне домашнє насильство в багатьох сім’ях ховається за масками псевдо – «любові», «виховання», «турботи». Варто розповідати на усіх доступних майданчиках про види домашнього насильства, та вчити розрізняти. Важливо проводити правопросвітницькі заходи та розповідати, що і коли може стати насильством. Адже насильство може проявлятись як в активних діях, так і в бездіяльності.

Які проблеми виникають у справах, пов’язаних з аб’юзом?

Абьюз в домашньому насильстві – це різновид психологічного насильства. Це коли  не б’ють і не застосовують до тебе фізичну силу, але дуже боляче морально. Кривдник може використовувати погрози, маніпуляції і різні прийоми психологічного тиску.

У таких справах дуже важко зібрати докази щодо кривдника, адже він вміло маскується на очах інших людей під турботливу людину. Всі свої знущання робить наодинці з потерпілою, доводячи її до істеричного стану. Коли вдається вивести потерпілу з рівноваги кривдник насолоджується і надіває шкуру ягняти невинного. Часто бувають випадки коли поліція приїхавши на виклик не може відразу розрізнити , а хто ж тут є кривдник.

Чи звертаються у місцеві центри та бюро правової допомоги чоловіки, які потерпають від домашнього насильства? Чи могли б навести приклад такої справи?

Такі звернення звичайно є, але їх відсоток мізерний від 5 до 10% від загальної кількості звернень. У більшості звертаються чоловіки похилого віку. За аналізом судової практики домашнє насильство щодо чоловіків скоюють не стільки жінки, а в більшості самі ж чоловіки (син, батько, брат). Чоловіки найчастіше заявляють про вчинення щодо них економічного та психологічного насильства, коли їх словесно ображають, відбирають кошти, позбавляють житла та піклування.

Що важливо для ефективного надання правової допомоги постраждалим від домашнього насильства?

Дуже важливо не замовчувати та не залишати безкарними будь-які прояви насильства. Адже непокаране насильство повториться знову і в більш агресивній формі. Вже під час адміністративної справи потерпілі особи можуть користуватися послугами безоплатного адвоката, тому що вони є категорією, яким може надаватися безоплатна правова допомога. Дуже важливо, щоби всі потерпілі розуміли та користувались цим правом.

Адвокатам чи юристам системи БПД у таких справах важливо бути не лише правниками, а й трішки психологами. Емпатія у таких справах надзвичайно важлива.

Які б рекомендації ви надали постраждалим від домашнього насильства?

Вчасне звернення потерпілої до системи безоплатної правової допомоги є запорукою успішного захисту.

Потерпілі від домашнього насильства можуть безоплатно отримати  захист; здійснення представництва їх інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.

Для того, щоб отримати таку допомогу, постраждалій від домашнього насильства особі необхідно звернутись до найближчого центру чи бюро  правової допомоги із заявою та документами, що підтверджують належність постраждалої  особи до суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу. Такими документами можуть бути, зокрема:

  • Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, у якому міститься інформація про вчинення злочину, пов’язаного з насильством;
  • Талон-повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, пов’язаного з насильством, виданий уповноваженим підрозділом органу Національної поліції, за формою, затвердженою МВС;
  • Копія протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
  • Копія постанови про накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з насильством;
  • Копія заяви до суду про видачу або продовження обмежувального припису стосовно кривдника;
  • Рішення суду про видачу або продовження обмежувального припису стосовно кривдника;
  • Копія винесеного працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції термінового заборонного припису;

Також потрібно пам’ятати про захист дітей. Якщо дитина, яка є свідком домашнього насильства,то це є проявом психологічного насильства щодо неї,  і  така дитина має  визнаватися потерпілою особою. Наразі потрібна додаткова заява від законних представників дитини.