назад

Домашнє насильство: правові можливості захисту та судова практика

Нульова толерантність до випадків домашнього насильства та допомога постраждалим від домашніх тиранів. Про це говорили зі спеціалістами служб у справах дітей з питань профілактичної роботи сільських, селищних, міських рад ОТГ. Лекцію на тему «Система безоплатної правової допомоги на захисті від домашнього насильства» прочитала Наталія Радушинська.

Домашнє насильство може бути не лише фізичним. Кривдники можуть вчиняти психологічне, економічне або сексуальне насильство. Заборона навчатись, залишення без догляду чи піклування, умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів, словесні образи та погрози – це лише частина дій, які можуть кваліфікуватись, як домашнє насильство.

Під час лекції Наталія Радушинська розповіла, куди звертатись по допомогу, якщо страждаєте від домашніх тиранів та яки правові механізми захисту постраждалих від домашнього насильства є в Україні.

Зважаючи на те, що більше року в Україні діє кримінальна відповідальність за домашнє насильство з’явилась і судова практика. Наталія Радушинська проаналізувала судові вироки за 2019 та 2020 роки у трьох областях( Житомирська, Одеська, Закарпатська).

«Постраждалі від домашнього насильства та насильства за ознакою статі мають право на безоплатну правову допомогу, – наголосила заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області Наталія Радушинська. – Завдяки адвокатам та працівникам системи безоплатної правової допомоги постраждалі від домашнього насильства отримали кваліфікований захист у суді. Хочу нагадати, що на законодавчому рівні існує можливість відокремити постраждалих і кривдників. Для цього є терміновий заборонний припис або обмежувальний припис. Перший виносить поліція, а другий суд».

Захід відбувся на базі центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування,державних підприємств, установ і організацій Житомирської обласної державної адміністрації та Житомирської обласної ради.