назад

Доступність, як забезпечення конституційних прав для кожного

В основному законі затверджено, що кожна особа має рівні права та свободи без будь-якої дискримінації та обмежень.  На передодні  Дня конституції України спільно з  громадськими омбудсменами з виборчих прав  обговорили спільні дії щодо захисту виборчих прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп.

За даними моніторингу ГМ «ОПОРА» у 2019 році близько 16% виборчих дільниць в Україні були недоступними для людей з інвалідністю, з них 1 518 дільниць розташовані вище першого поверху, а ще 3 369 виборчих дільниць не облаштовані пандусами.

Незабаром в Україні відбудуться місцеві вибори. Особи з інвалідністю та маломобільні групи населення можуть стикнутися з обмеженням доступності до виборчих дільниць і не матимуть можливості реалізувати своє право голосу. Виборчі дільниці зазвичай, розташовані в публічних місцях:  приміщеннях шкіл, клубів, бібліотек тощо. І хоча Виборчим Кодексом України визначено, що органи виконавчої влади  та органи місцевого самоврядування повинні у строк аж до 01.01.2025 року забезпечити доступність для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень, що надаються дільничним виборчим комісіям, переобладнання таких приміщень вже сьогодні, забезпечить безбар’єрний доступ не тільки в день виборів, а й  в подальшому для відвідувачів цих закладів.

З цією метою в приміщенні Регіонального центру з надання БВПД у Донецькій та Запорізькій областях за участю заступниці директора центру Оксани Савицької, юристки Маріупольського місцевого центру Побережної Вікторії, громадського омбудсмену з виборчих прав ГМ «ОПОРА»  в Донецькій  області Григорія Курачицького  та громадського омбудсмену з виборчих прав ГМ «ОПОРА» в Харківській області Юрія Чумака обговорили механізми захисту виборчих прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп.

Як результат було досягнуто домовленості про:

– проведення спільної інформаційної кампанії для осіб з інвалідністю щодо алгоритму дії для забезпечення доступності до виборчих дільниць;

– перенаправлення осіб до місцевих центрів та бюро правової допомоги  задля отримання консультацій, допомоги у складанні скарг, звернень та захисту у разі порушення виборчих прав.