назад

Фахівчині системи БПД Полтавщини долучилися до ініціативи міжнародної організації Every Woman Treaty – віртуального маршу та флешмобу #RedShoes

Через карантин у світі, зокрема й в Україні зросли випадки домашнього насильства. Таку тенденцію можна було б пояснити тим, що люди сидять в чотирьох стінах та відчувають додатковий стрес через вимушену соціальну ізоляцію, але ніщо не може виправдати насильства.

Кожного дня фіксуються тисячі нових випадків. Пандемія насильства тісно пов’язана з пандемією Covid-19. Фахівчині системи БПД приєдналися до акції, яку також підтримали наші постійні партнери – представниці притулку для жінок БО «Свет надежды» / CO «Light of Hope», який функціонує за підтримки Полтавська міська рада та Полтавська обласна державна адміністрація, невпинно борються із цим ганебним соціальним явищем. У 2009 році мексиканська художниця Еліна Шові запустила проект «Червоне взуття», щоб продемонструвати цією інсталяцією кров, пролиту у результаті фемініцидів та насильства. З тих пір інсталяція Еліни надихнула активісток по всьому світу одягнути червоне взуття і показати свій протест у своїх містах та країнах! Сам віртуальний марш пройде 4 червня у Facebook на сторінці Every Woman Treaty.

Нагадуємо, що якщо Ви стали потерпілою особою від домашнього насильства, негайно телефонуйте за номером «102», що є єдиним достовірним телефоном для виклику поліції. При виклику екіпажу патрульної поліції слід зазначити, що вам потрібен саме екіпаж “ПОЛІНА” (поліція проти домашнього насильства), який приїздить виключно на виклики, що пов’язані із домашнім насильством. За фактом виклику має прибути екіпаж патрульної поліції, який має зафіксувати прояв домашнього насильства у будь-якій формі та, за необхідності, вжити відповідних заходів, зокрема: скласти протокол про адміністративне правопорушення, що передбачено ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення; якою визначено, що вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, тягнуть за собою накладення штрафу від 170 до 340 грн. або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від 360 до 860 грн. або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Крім того, поліція має право затримати кривдника за наявності для цього підстав, але не більше, ніж на 3 години; застосувати терміновий заборонний припис стосовно кривдника строком до 10 діб у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи. Терміновий заборонний припис може містити такі заходи: зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Під час вирішення питання про винесення термінового заборонного припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи.

Вимога поширюється на місце спільного проживання постраждалої особи та кривдника незалежно від того, чи належить таке помешкання одному з них на праві власності, чи дане помешкання є орендованим, або право на квартиру/будинок належить родичам, знайомим тощо.

Особа, стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, може оскаржити його до суду.

Звертаємо увагу, якщо з будь-яких причин Ви не викликали поліцію та не зафіксували факт насильства в момент його вчинення, слід вирушайте до відділення поліції та напишіть заяву про притягнення кривдника до відповідальності.

Також  слід невідкладно вирушити на прийом до лікаря, у травмпункт або до судово-медичного експерта, щоб своєчасно зафіксувати тілесні ушкодження і визначити ступінь їх тяжкості, навіть якщо у вас немає видимих ознак ушкоджень (наприклад синців чи подряпин).

Надалі це допоможе притягнути вашого кривдника до кримінальної відповідальності.

Звертаємо увагу, що стаття 126-1 Кримінального кодексу України передбачає, що домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Також Ви можете скористатися правом на встановлення обмежувального припису, що включає один або декілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника, який виноситься судом строком до 6 місяців та може містити, зокрема, такі заборони: перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою; вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Для цього Ви можете звернутися до одного із місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги або до бюро правової допомоги, оскільки однією з категорій осіб, яким надається безоплатна вторинна правова допомога, є особи, які постраждали від домашнього насильства. Це означає, що Ви маєте право на безоплатне представництво ваших інтересів в судах, інших державних органах та органах місцевого самоврядування, а також, на безоплатну допомогу у складенні процесуальних документів.

Дізнатися адресу найближчого місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або отримати правову консультацію з цього та інших питань, можна за телефоном 0 800 213 103 – єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги.

Звертаємо вашу увагу, що система безоплатної правової допомоги  запустила в месенджері Телеграм-чат «Правова допомога протидії насильству», де постраждалі від домашнього насильства і свідки можуть онлайн отримати консультацію юристів щодо захисту своїх прав.

Також на Полтавщині жертви домашнього насильства можуть звернувшись до:

        Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації — (0532) 68- 12-32; 63-09-31;

        Полтавського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді — (0532)60-73-93;

        Служби у справах дітей Полтавської обласної державної адміністрації — (0532)57-97-93 або 50-27-27;

        Благодійної організації “Світло надії” — (0532)2-06-20 або (0532)60-60-81;

        Національної “гарячої лінії” з запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-335, або з мобільного 116-123 вона працює цілодобово!;

        Національної дитячої “гарячої лінії” 0-800-500-225, 116-111 з мобільного;

        “Гарячої лінії” для жертв домашнього насильства 15-47;

        “Гарячої лінії” безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.