назад

Фахівці місцевих центрів  вже 5 років  надають безоплатну правову допомогу мешканцям Закарпаття

Прес-конференція 30.06.2020 р

30 червня в Ужгородському прес-клубі   відбулася прес-конференція на тему «Місцеві центри з надання безоплатної правової допомоги: 5 років  діяльності на Закарпатті», організована Регіональним центром з надання БВПД у Закарпатській області.

1 липня 2020 року виповнюється п’ять років, відколи в Закарпатській області запрацювали   місцеві центри з надання  безоплатної вторинної правової допомоги. Про успіхи у захисті прав громадян,  результати діяльності центрів з початку їх створення,  надання правовоЇ допомоги, успішні практики захисту   краян у судах йшлося у виступах спікерів – директорів Регіонального центру Василя Попадинця  та Ужгородського місцевого центру з надання БВПД Михайла Дввиденка.

У вступному слові В.Попадинець наголосив, що основною місією центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги є посилення правової спроможності громадян та територіальних громад через правопросвітництво, надання юридичних консультацій; представництво інтересів клієнта в суді, доступ до електронних сервісів Мін’юсту тощо.

Головна мета та завдання, заради чого і створювалися місцеві центри, – забезпечення доступу до безоплатної правової допомоги у цивільному та адміністративному процесах для цілої низки соціально незахищених категорій громадян, таких як: малозабезпечені (особи, чий дохід не перевищує два прожиткові мінімуми), учасники бойових дій (у тому числі,  АТО із відповідним статусом, та членів сімей загиблих), дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, біженцям, особам, що постраждали від насильства та ін. Усі ці вразливі категорії осіб отримали можливість скористатися послугами адвокатів для представництва інтересів у цивільних та адміністративних судових справах, а також потерпілим і свідкам у кримінальних провадженнях, якщо вони належать до категорій, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, як це визначено ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

Безоплатну правову допомоги в області надають фахівці трьох місцевих центрів  – Ужгородського, Мукачівського та Хустського, а також 11 підпорядкованих їм бюро правової допомоги, які знаходяться у Перечині, В.Березному, Сваляві, Іршаві, Воловці, Берегові, Виноградові, Тячеві, Рахові, Дубовому та Міжгір’ї.

 

Також директор Регіонального центру зазначив, що за цей період місцевими центрами з надання БВПД в області, в тому числі бюро правової допомоги, було зареєстровано  46028 звернень клієнтів.

У результаті розгляду письмових заяв про надання БВПД було  видано  5094 доручень адвокатам та  1632 штатним працівникам (представництво клієнта в суді або оформлення процесуальних документів).

Крім цього, фахівці місцевих  центрів організували роботу мобільних консультаційних пунктів на базі сільських та селищних рад,  забезпечили діяльність 70 дистанційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги. Також за цей період було розміщено 1456 публікацій про систему БПД у ЗМІ та проведено 2953 правопросвітницькі заходи  для різних цільових категорій.

 

  • Фахівці центрів також готують юридичні консультації до довідково-інформаційної платформи WikiLegalAid (legalaid.gov.ua), яка наразі налічує понад 2500 консультацій з правових питань,  також тут є посилання на нормативні акти, судові рішення, зразки процесуальних документів.

Директор Ужгородського місцевого центру з надання БВПД Михайло Давиденко ознайомив учасників пресконференції з ключовими показниками діяльності центру та навів приклади успішного захисту інтересів клієнтів. Наголосивши, що на рівні з адвокатами, які залучаються до надання БВПД, представництво інтересів громадян у судах, перед органами держави тощо забезпечують і фахівці центрів та бюро.

Основна частина клієнтів, а це – 69%, які звертаються до центрів та бюро – малозабезпечені, 11 відсотків – особи з інвалідністю, 10 – учасники бойових дій, 4 – внутрішньо переміщені особи.

Найчастіше громадяни зверталися з  питань:  соціального забезпечення – 16,2%,  сімейного права – 14%, земельного права – 10,3%, спадкового права -10,1%, житлового права – 8,7%, договірного права – 5,7%, адміністративного права – 5,7%, трудового права – 5,4%.

. Причому значна частина осіб – понад  80% – потребує надання правових консультацій та роз’яснень, тобто первинної правової допомоги.

Також фахівці зазначили, що усі громадяни мають право на первинну правову допомогу: консультації, роз’яснення, допомогу у написанні документів, окрім процесуального характеру. Право на безоплатну вторинну правову допомогу – захист, представництво інтересів у судах, інших державних органах тощо; складення документів процесуального характеру – мають: діти-сироти, ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соцзахисту» (у т.ч. й учасники АТО), малозабезпечені, люди з інвалідністю, переселенці та особи, які прете

ндують на отримання статусу ВПО, біженці, та інші відповідно до ст. 14 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу».  Із  7 січня 2018 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», завдяки якому доступ до безоплатної вторинної правової допомоги отримали й особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також – діти.

Йшлося і про роботу системи БПД на Закарпатті в умовах карантину.  Адже попри строгі умови карантину, потреби краян у правовій допомозі від держави не зменшилися, а, можливо, навпаки, зросли. Про це свідчить велика кількість виданих адвокатам доручень для захисту в кримінальних та адмінзатриманнях, письмових, телефонних та он лайн звернень громадян щодо вирішення їхніх життєвоважливих питань.
Окремі фахівці центрів та бюро правової допомоги працюють у дистанційному режимі, деякі – на робочих місцях. Проте всі вони продовжують якісно та ефективно виконувати поставлені перед ними завдання та намагаються гідно протистояти новим викликам.

Отримати безоплатну правову допомогу можна, звернувшись до фахівців найближчих центрів та бюро правової допомоги на Закарпатті, або залишивши свої документи у скриньках, розміщених в приміщеннях центрів чи бюро. Електронні адреси та номери телефонів  зазначені на сторінках у фейсбуці Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області, Мукачівського, Ужгородського та Хустського місцевих центрів.

Правову консультацію можна отримати:
✅ зателефонувавши на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103
✅ поставивши запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
✅ поставивши запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk
✅ прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid та обговоривши її у нашому чаті – https://t.me/ualegalaidchat
✅ скориставшись правничою вікіпедією WikiLegalAid – https://wiki.legalaid.gov.ua