назад

Фахівці системи БПД Одещини інформують мешканців громад про зміни земельного законодавства

1 липня 2021 року набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» від 31 березня 2020 року № 552-IX, який скасував мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Вищезазначений закон забезпечує реалізацію конституційних прав громадян на вільне розпоряджання своєю власністю та створює прозорі умови для набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянами України.

В межах участі в проекті «Програма прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» юристи Одеського місцевого центру з надання БВПД продовжують інформувати мешканців громад про нововведення, які їх очікують найближчим часом, зокрема :

 • про етапи земельної реформи;
 • про оформлення права власності на земельні частки (паї) до 2025 року;
 • про укладання договорів купівлі-продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Так, земельна реформа передбачає поетапне скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення:

І етап передбачає, що у період з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року обіг земель сільськогосподарського призначення дозволено виключно між громадянами України, а загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати 100 гектарів (зазначене обмеження не поширюється на земельні ділянки, набуті у власність громадянином до набрання чинності Закону України № 552-IX від 31.03.2020);

ІІ етап розпочнеться з 1 січня 2024 року – право купувати землю отримають не лише громадяни України, а й юридичні особи, які створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України, держава або територіальні громади та загальна площа таких земельних ділянок не може перевищувати 10 тис. гектарів.

З набранням чинності нового Закону:

 1. Покупець буде перевірятися на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірах. Порядок такої перевірки регламентовано Постановою КМУ від 16 червня 2021 р. № 637.
 2. Купівля буде можлива тільки в безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банку.
 3. Повинні бути документально підтверджені джерела походження коштів для купівлі землі.

Крім того, право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може також набуватися банками лише в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

Також, відповідно до чинного законодавства України, до 1 січня 2025 року всі власники нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок або їх спадкоємці повинні оформити право власності на свої паї. Якщо вимогу не буде виконано, вважатиметься, що власники ділянок автоматично відмовилися від землі, і вона перейде у комунальну власність територіальної громади (стаття 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земель»).

Юристи роз’яснюють власникам земельних ділянок, що у разі потреби в отриманні правової допомоги з будь яких правових питань, у тому числі – у галузі земельних правовідносин, вони можуть:

 • зателефонувати за безкоштовним номером системи надання БПД – 0 800 213 103;
 • звернутися до місцевих центрів та бюро правової допомоги (контакти: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/);
 • відвідати дистанційні або мобільні пункти доступу до БПД, графік роботи яких можна дізнатися в найближчому місцевому центрі/бюро правової допомоги;
 • поставити запитання у месенджер Facebook-сторінки системи надання БПД: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid;
 • переглянути правові консультації на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid» за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua/;
 • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням: https://bit.ly/3hwwgqR.