назад

Система безоплатної правової допомоги постійно зазнає інформаційних атак. Як правило, розповсюджується завідомо неправдива інформація, факти подаються у викривленому вигляді. Так, на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Розвиток правосуддя» з боку Національної Асоціації адвокатів України пролунала інформація, значна частина якої не відповідає дійсності. Після цього на сайті НААУ вийшов матеріал «Лідія Ізовітова: Безоплатна правова допомога повинна за європейським зразком ґрунтуватися на вільному виборі адвоката». І це вже не вперше НААУ намагається дискредитувати систему БПД та все, що ми робимо. Отже, розбираємося детально.

Про зміни в організації надання БПД

На форумі «Україна 30. Розвиток правосуддя» був презентований проєкт Стратегії розвитку органів правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки.

«Ми побачили в концепції, що плануються все ж таки певні зміни з організації БПД. І дуже сподіваємося, що наша модель, яку ми кілька років презентували Європейському Союзу через нашого Посла ЄС в Україні, буде підтримана нашими законодавцями», – цитата Лідії Ізовітової.

Факт. У цьому документі взагалі не йдеться про реформування системи безоплатної правової допомоги, зміни моделі організації надання БПД тощо. У розділі I є пункт 4.5 «Удосконалення інституту адвокатури». І там передбачається, зокрема, «удосконалення механізму надання адвокатами безоплатної правової допомоги та представництва інтересів публічних органів». І це все, що стосується безоплатної правової допомоги.

Скільки коштів йде на обслуговування клієнтів

У матеріалі НААУ йдеться про те, що кілька років тому експерти НААУ зробили аналіз витрачених державних коштів на систему БПД і «побачили, що лише 30% йдуть на потреби людей, решта – на організаційні заходи, які не потрібні державі».

Факт. Понад 80% бюджетних коштів, які виділяються на систему БПД, йдуть на обслуговування клієнтів. Частина коштів йде на фінансування послуг адвокатів, решта – на оплату праці юристів, які надають правову допомогу.

До прикладу, у 2020 році на фінансування системи БПД з державного бюджету було витрачено 777,7 млн грн. З них за бюджетною програмою «Оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги» 351,5 млн грн (це 45%), а за програмою «Забезпечення формування та функціонування системи безоплатної правової допомоги» – 426,2 млн грн (тобто  55% коштів).

Саме за бюджетною програмою «Забезпечення формування та функціонування системи безоплатної правової допомоги» фінансується зарплата юристів та інших працівників центрів. Крім того, ці кошти йдуть на відрядження працівників, оренду приміщень, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, придбання меблів та обладнання, оплату телефону та інтернету, ремонт та обслуговування техніки тощо.

Нагадуємо, що лише захист осіб у кримінальному процесі є виключними повноваженнями адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, а ось представляють інтереси громадян у цивільних та адміністративних справах не лише адвокати, а й штатні юристи центрів з надання БПД.

Тож, минулого року у 47% випадках БВПД у цивільних та адміністративних справах допомогу надали адвокати, а у 53% – юристи, які працюють у системі БПД.

У 2020 році адвокати, які співпрацюють з системою БПД, отримали 114,3 тис. доручень для надання БВПД. У тому числі для захисту у кримінальних справах та у випадках затримання та арешту – 87,2 тис. доручень, для здійснення представництва інтересів або складання процесуальних документів у цивільних та адміністративних справах – 27,1 тис. доручень. Водночас юристи представляли інтереси клієнтів у 30 тис. цивільних та адміністративних справ.

Крім того, юристи надають безоплатну первинну правову допомогу (надання правових роз’яснень, складення правових документів). Торік юристи місцевих центрів та бюро надали правових консультацій у понад 565,8 тис. випадків, а ще 275,4 тис. правових консультацій – за єдиним номером системи БПД 0 800 213 103.

Минулого року видатки на оплату послуг адвокатів, оплату роботи юристів центрів та інші видатки, безпосередньо пов’язані з наданням БПД, склали 634,3 млн грн. Це майже 82% у загальній структурі видатків системи БПД.

У 2021 році на фінансування системи БПД у Державному бюджеті передбачено 954,8 млн грн, з них 385,2 млн грн. (тобто 40%) – на оплату послуг адвокатів та 333,5 млн грн (це 35%) – на оплату роботи юристів, які безпосередньо надають безоплатну правову допомогу.

Про «надмірні» адміністративні витрати

Якщо, як вважає НААУ, лише 30% бюджетних коштів йдуть «на потреби людей», то виходить, що 70% йдуть «на організаційні заходи, які не потрібні державі».

Факт. Із загального розміру фінансування системи БПД на реалізацію функцій з адміністрування процесів спрямовується менш як 20%.

На що саме йдуть ці кошти? По-перше, видатки розвитку системи БПД (тобто капітальні видатки) у 2020 році склали 86,5 тис. грн., це менш ніж 1% від загального обсягу фінансування.

А видатки на управління системою БПД склали 143,3 млн грн – це 18,4%. Адже система надання БПД – це не лише адвокати та юристи. У центрах з надання БВПД 25% працівників виконують інші важливі функції. Наприклад, проводять правопросвітницькі заходи, організовують співпрацю з провайдерами надання правової допомоги та органами місцевого самоврядування, приймають повідомлення про затриманих, видають доручення та довіреності, перевіряють акти адвокатів, займаються комунікацією, ведуть бухгалтерію тощо.

Як приклад – працівники центрів торік провели 16,5 тис. правопросвітницьких заходів, розробили та оновили 1,9 тис. юридичних консультацій на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid».

Також із коштів, що виділяються на управління системою БПД, забезпечується реалізація урядових ініціатив та проєктів, зокрема таких як проведення в Україні земельної реформи. А ще кошти вкладаються в автоматизацію процесів, наприклад, у розбудову системи автоматичного обміну даними з державних реєстрів — для спрощення доступу громадян до БПД.

Про «дискримінацію адвокатів»

В НААУ заявили про «дискримінацію адвокатів за договором та адвокатів БПД, яка існує сьогодні». «Ми побачили, як адвокати БПД почали отримувати певні преференції», – зазначається у матеріалі НААУ. І міститься також інформація, що «НААУ бореться з такими ситуаціями, направляючи відповідні скарги в різні інстанції».

Факт. По-перше, не існує «адвокатів БПД». Є адвокати, які співпрацюють з системою БПД. І це ті самі люди, які, маючи адвокатське посвідчення, можуть надавати БВПД одному клієнту (який має на це право за законом), а іншому клієнту надавати платні послуги на підставі договору. І найчастіше співпраця з регіональними та місцевими центрами не є основним джерелом доходів адвоката, не є його основним місцем роботи. Адвокатське середовище єдине, і намагання розколоти його на «адвокатів за договором» та «адвокатів БПД» виглядає недоречно.

А висловлювання представників НААУ про «певний корупційний підтекст в призначенні таких адвокатів БПД» – це серйозне звинувачення. Тому очікуємо від НААУ його офіційного підтвердження або спростування.

Скарг від НААУ до Координаційного центру з надання правової допомоги щодо неправомірних дій адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, зокрема щодо надання їм певних преференцій та порушень законодавства у сфері надання БПД, впродовж 2020–2021 років не надходило.

Разом з тим, у 2020 році регіональні центри з надання БВПД направили 26 скарг на роботу адвокатів, які надавали безоплатну вторинну правову допомогу, з яких до Комісії з оцінки якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги – 21, а до Кваліфікаційної дисциплінарної комісії адвокатів у регіонах – 5 скарг. За два місяці цього року регіональні центри звернулись до Комісії 9 разів.

За 8 років свого існування українська система БПД довела свою спроможність допомагати людям вирішувати їхні правові проблеми. Так, вона, як і будь-яка система, має відгукуватись на зміни, які відбуваються у зовнішньому середовищі і потребує певних змін задля задоволення суспільних потреб. І ми працюємо над цими змінами разом з партнерами, всіма зацікавленими сторонами. Рухаємося вперед, попри спроби дискредитації, маніпулювання, відверту брехню. Системі БПД потрібна конструктивна критика, адже робота над помилками ніколи не зайва, це допомагає розвиватися.