назад

«Гендерне павутиння» та гендерний квест провели правники Сумщини для колег і партнерів з різних регіонів України

Колеги з Ужгородського, Мукачівського, Кременецького, Запорізького, Первомайського, Богодухівського центрів з надання безоплатної правової допомоги завітали на Охтирщину, де спільно з керівництвом системи БПД Сумщини та партнерами активно долучилися до інформаційно-просвітницького заходу «Правова карта гендеру. Від теорії – до практики», презентації гри «Гендерне павутиння», а також до гендерного квесту.

Поняття «гендер» і «стать» не є тотожними, оскільки гендер не обов’язково збігається з біологічною статтю, зі статтю виховання або з паспортною статтю. Гендерна рівність (рівність статей) – концепція досягнення рівних прав людини між чоловіками та жінками в трудових, сімейних та інших правових відносинах, а також урівнювання ролі в суспільстві загалом, подолання сексизму та інших видів дискримінації.

Зважаючи на актуальність теми, фахівці Охтирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за участі представників Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області (очільниці Олени Демченко, фахівчині Наталії Поставської,  у  партнерстві з громадською організацією «Сумське громадське коло») провели інформаційно-просвітницький захід «Правова карта гендеру. Від теорії – до практики», на який зібралися партнери та колеги з різних куточків України.

Директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Олени Демченко розповіла про впровадження гендерних підходів у всі сфери життєдіяльності суспільства, які закріплено у світових та українських деклараціях, пактах, законах, постановах, розпорядженнях тощо.

«У системі безоплатної правової допомоги запроваджена гендерна стратегія «Рівні можливості», що передбачає застосування ґендерного підходу. Завдання стратегії – подолати ґендерні стереотипи та упередження, що роками існували у суспільстві та подавалися як норма. У своїй діяльності система безоплатної правової допомоги прагне забезпечити рівні можливості для чоловіків і жінок, що існують для них у сучасному соціумі», – зазначила Олена Демченко.

Очільниця громадської організації «Сумське громадське коло» Ніна Чернявська, у свою чергу,  розповіла:

«Співпраця із системою безоплатної  правової допомоги Сумщини ефективна та взаємовигідна. Це не тільки нові знання, що отримали учасники проєкту «Гендерно-чутливі ініціативи» від фахівчинь Регіонального центру. Юристи місцевих центрів та бюро правової допомоги беруть активну участь у заходах, що проводяться офлайн та онлайн».

Цього дня відбулася презентація авторської гри фахівчині Регіонального центру Наталії Поставської «Гендерне павутиння». Гра розроблена у межах проєкту «Гендерно-чутливі ініціативи», що реалізується громадською організацією «Сумське громадське коло».

Директорка Охтирського місцевого центру з надання БВПД Тамара Козир зазначила мету навчально-пізнавальної гри «Гендерне павутиння», що розроблена для підвищення рівня обізнаності населення (вік – старше 18 років) щодо гендерних стереотипів, упереджень, дискримінації та шляхів їхнього подолання.

Авторка гри Наталія Поставська продемонструвала присутнім презентацію з питань подолання гендерної нерівності «Правова карта гендеру. Від теорії до практики».

По тому фахівчиня ознайомила із самою грою «Гендерне павутиння», яка також формує навички застосування у розмовній мові гендерно-чутливої лексики та фемінітивів.

Учасники гри, розділившись на 4 команди, мали можливість закріпити знання та навички шляхом проходження «правопросвітницького маршруту» з вирішенням практичних завдань з питань гендерної рівності в сучасному суспільстві шляхом надання інформації стосовно упередженості існуючих в суспільстві гендерних стереотипів, виявлення існуючих гендерних стереотипів в середовищі учасників/учасниць заходу, визначення переваг від забезпечення рівних можливостей та прав жінок і чоловіків.

«Гендерне павутиння» – це командна гра, участь у якій можуть одночасно брати до 30 осіб. Учасники команд – різні за статтю та віком. Важливим моментом є обговорення обраного твердження усіма гравцями, адже саме наявність різних точок зору на просте з першого погляду питання і дозволяє  подолати власний стереотип.

Під час гри пропонувалося познайомитися з такими поняттями як гендерно-правова експертиза, «скляні стіни», «липка підлога», «скляна стеля», ейджизм, мобінг, гендерна політика, гендерно-нейтральний нормативний акт тощо.

«Подолати власні стереотипи можна завдяки критичному мисленню та власному досвіду, адже шлях до гендерної рівностісаме через подолання гендерних стереотипів та упереджень», –  ділиться своїми роздумами авторка гри Наталія Поставська.

«Поняття «гендер» і «стать» не є тотожними, тому тривають гендерні дослідження, а  саме гра «Гендерне павутиння» дала нам можливість поглибити власні знання», – поділився враженнями директор Мукачівського місцевого центру з надання БВПД Костянтин Молнар.

Після презентації гра буде застосовуватися під час проведення правопросвітницьких заходів для представників органів влади, студентської молоді, представників громадського сектору тощо.

Після цього правники системи БПД активно долучилися до правового квесту «Правова карта гендеру: від теорії до практики», що спрямований на забезпечення реалізації принципів гендерної рівності.

За допомогою жеребкування учасників поділено на 2 команді, які на швидкість мали пройти маршрут, виконавши завдання та відгадавши наступну станцію.

Відправною станцією для всіх команд була станція «Творча», далі маршрут різнився, але усі пройшли в різній послідовності станції «Центральна», «Філософська», «Дискусійна», де команди вирішували завдання різного ступеню складності, з творчим та креативним підходом.

Наприкінці команди надали заповнені «маршрутні листи», за якими очільниця Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Олена Демченко та директор Охтирського місцевого центру з надання БВПД Тамара Козир визначили переможців, які були нагороджені призами.

 «Дякуємо всім, хто брав участь як у самому квесті, так і в його організації та проведенні. Будь ласка, дотримуйтеся принципу: «Мої права закінчуються там, де починаються права іншої людини. І не має значення жінка це чи чоловік, адже усі ми є рівними », – зазначила Тамара Козир.

Довідково: дякуємо за активну взаємодію та участь фахівцям КЗ «Публічна бібліотека Охтирської міської територіальної громади», керівниці ГО «Сумське громадське коло» Ніні Чернявській, представниці Охтирського районного відділу поліції  ГУНП в Сумській області Анні Педорченко, фахівчині Охтирського міськрайонного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області Анні Лобовньовій, директору КУ «Центр професійного розвитку педагогічний працівників Охтирської міської ради Сумської області Галині Альжинській, представникам ОМПЦО-МАН, представникам ЗМІ, а також представникам системи БПД України.