назад

Голованівському місцевому центру з надання БВПД 6 років: досягнення, ключові правові проблеми клієнтів, позитивні приклади захисту

Ключові принципи роботи Голованівського місцевого центру з надання БВПД – відповідальне ставлення до роботи, клієнтоорієнтованість, підвищення якості наданих консультацій. Команда юристів місцевого центру орієнтована на розвиток і вдосконалення, тому  впроваджує сучасні технології при організації правопросвітницьких заходів та консультувань клієнтів, підвищує кваліфікацію за спеціальними навчальними та тренінговими програмами,  вдосконалює свої практичні навички.

Після проведення адміністративно-територіальної реформи місцевий центр обслуговує жителів 24 територіальних громад або 458 населених пунктів Кіровоградської області.

За час роботи до Голованівського місцевого центру з надання БВПД та бюро правової допомоги надійшло 34543 звернень громадян, прийнято 2421 рішень про надання БВПД, надано 1111 доручень адвокатам та 1217 наказів штатним працівникам.

Найчастіше клієнти звертаються з наступних питань: спадкове – 24%, сімейне – 17%, земельне – 15%, цивільне право -14%, адміністративне право -8%, інші питання – 6%, трудове право – 5%, пенсійне право – 3,5% та інші.

Щодо клієнтів, яким була надана безоплатна вторинна правова допомога, то за 2015-2021 роки найбільше позитивних рішень було прийнято щодо захисту прав малозабезпечених осіб (середньомісячний дохід яких не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму) – 66 %, ветеранам війни та учасники бойових дій – 10%, особам з інвалідністю – 7,5%, дітям – 0,8%.

Щоб суб’єкти права на безоплатну правову допомогу знали свої права та можливість їх захисту через систему безоплатної правової допомоги,  фахівці місцевого центру проводять правопросвітницькі заходи серед населення, беруть участь в  реалізації різних правопросвітницьких кампаній.

З прийняттям у 2020 році Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», скасовано мораторій на продаж сільськогосподарської землі. Успіх реалізації земельної реформи, в тому числі, залежить від  правової спроможності  громадян у сфері земельних відносин.

«З метою додаткової проінформованості власників землі, особливо у сільській місцевості, про свої права на землю, можливості їх реалізації та покращення доступу до інструментів захисту в правовий спосіб та посилення органами місцевого самоврядування спроможності щодо ефективного управління земельними ресурсами, місцевий центр долучився до реалізації заходів проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» в 2020 році. З того часу більшість консультацій по земельних питаннях готуються у письмовому вигляді. Всього підготовлено 950 письмових консультацій по земельних питаннях. За весь період проведено більше 200 правопросвітницьких заходів та виїзних прийомів громадян», – зазначає Ольга Рибак, директорка місцевого центру.

Найпоширенішими питаннями клієнтів Голованівського місцевого центру з надання БВПД у галузі земельного права  є питання безоплатного отримання земельних ділянок, розірвання договору оренди земельної ділянки, укладання та внесення змін до договорів оренди землі, поновлення договору оренди та  інші.

Так, до місцевого центру за допомогою  звернувся учасник бойових дій, власник земельної ділянки площею 2,00 га,  яку він у лютому 2018 року здав в оренду голові місцевого селянсько-фермерського господарства. Договір оренди був укладений терміном на 7 років, але ні в 2019 році, ні в 2020 році орендодавець не отримав від орендаря орендної плати. Власник земельної ділянки неодноразово телефонував та намагався зустрітись з головою фермерського господарства щодо питання сплати останнім орендної плати за 2 роки, але кошти так і не були виплачені. Тому клієнт вирішив розірвати договір оренди  землі з орендарем та звернувся за правовою допомогою до фахівців системи БПД.

Відповідно до ст.32 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених ст.24 та 25 Закону України «Про оренду землі» та умовами договору. З метою реалізації прав клієнта, адвокат призначений центром, підготував та направив до суду позовну заяву про припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.