назад

Херсон: Про шляхи запобігання та протидії домашньому насильству для співробітників ТУ Служби судової охорони

На базі Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко разом з регіональною  координаторкою взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини у Херсонській області Оксаною Тропіною провели  для співробітників вказаної установи інтерактивний семінар з двох блоків: причини і наслідки домашнього насильства та емоційне вигорання.

Олена Іпатенко на початку свого виступу розповіла про безоплатну первинну та вторинну правову допомогу, а такої  шляхи її отримання.

Спікерка також акцентувала, що правову консультацію можна отримати дистанційно, не виходячи із дому:

 1. зателефонувавши до Єдиного контакт – центру системи БПД  0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно);
 2. скориставшись мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store;
 3. написавши свої правові питання у месенджер Фейсбук-сторінки системи БПД;
 4. скористувавшись довідково-інформаційною платформою правових консультацій «WikiLegalAid», на якій самостійно можна знайти необхідну інформацію з правових питань:  https://wiki.legalaid.gov.ua.

Олена Вікторівна, перейшовши до питання домашнього насильства, зазначила, що за даними Міністерства соціальної політики України з січня 2020 року на базі державної установи «Урядовий контактний центр» запрацювала урядова «гаряча лінія» 15-47 для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей. Станом на 01.01.2021 року на «гарячу лінію”»15-47 надійшло 29 344 звернень.

Протягом 2020 року суб’єктами взаємодії зафіксовано 211 362 звернення з приводу домашнього насильства, що на 61,9 % більше, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (130 514 звернень), з них:

 • від дітей надійшло 2 765 звернень, що становить 1,3 % від загальної кількості;
 • від жінок – 180 921 звернення, що становить 85,6 % від загальної кількості;
 • від чоловіків – 27 676 звернень, що складає 13,1 % від загальної кількості звернень.

Крім того, за минулий рік обліковано 262 звернення щодо вчинення домашнього насильства стосовно осіб з інвалідністю.

Далі спікерка акцентувала, що законодавчо визначеними видами домашнього насильства є  фізичне, сексуальне, психологічне та економічне.  Вже майже рік через введення карантинних обмежень, пов’язаних з пандемією, більшість родин проводять  значно більше часу разом, що у свою чергу призводить до збільшення випадків домашнього насильства у різних формах прояву.

Потерпаєте від домашнього насильства – звертайтеся за допомогою.

Для оперативного отримання допомоги:

 • телефонуйте до поліції 102або зверніться до найближчого територіального підрозділу поліції  з заявою про вчинення відносно вас домашнього насильства;
 • телефонуйте на гарячу лінію для жертв домашнього насильства 15-47(цілодобово та безкоштовно). Оператор кол-центру не просто фіксує звернення чи переадресовує до відповідних компетентних відомств, а й в онлайн-режимі може надавати психологічну допомогу потерпілим;
 • телефонуйте на Національну «гарячу  лінію» з питань запобігання домашнього насильства, торгівлею людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-335, або з мобільного 116-123 (цілодобово)
 • якщо від насильства потерпає дитина – прямуйте також служби у справах дітей. Памятайте, що за законодавством дитина, яка бачить насильство стосовно інших – є не свідком, а жертвою;
 • звертайтеся до фахівців для отримання психологічної допомоги, якщо ваш психологічний стан погіршився.

У свою чергу Оксана Тропіна розповіла про те, що  надмірна робота та постійний стрес можуть призвести до стану фізичного та емоційного виснаження, що являє собою емоційне вигорання, яке заважає нормальній життєдіяльності.

Учасники семінару опрацювали за допомогою інтерактивного завдання способи уникнення емоційного вигорання та професійної деформації.

По завершенню інтерактивного семінару присутні мали змогу взяти роздатковий матеріал та візитівки системи БПД.