назад

Херсонщина: міжрегіональний круглий стіл «Права дитини. Актуальні виклики 2021»

До Міжнародного дня захисту прав дитини проєктом «Шерифи для нових громад», Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» та ГО «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір» за підтримки Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта організовано міжрегіональний  круглий стіл у форматі онлайн за допомогою платформи ZOOM.

Серед учасників присутні спікери – експерти від Національної поліції, соціальних служб, системи БПД, громадських організацій з Херсонської, Харківської, Миколаївської, Дніпропетровської областей та м. Києва.

До участі також долучилася директорка Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Марина Єлисєєва та заступниця директора Регіонального центру Олена Іпатенко.

На заході обговорили актуальні проблеми й питання, пов’язані із захистом прав та інтересів дітей в територіальних громадах – у невеликих та малих населених пунктах, а саме:

  • з якими загрозами для дітей доводиться стикатися в межах повноважень служби або діяльності;
  • статистика найбільш частих порушень прав та інтересів дітей, зафіксованих на території обслуговування;
  • практичні рекомендації, що робити батькам, опікунам або іншим представникам дитини, якщо та зазнала домашнє насилля, булінг, кібербулінг – щоб швидше та ефективніше захистити її інтереси;
  • як краще попередити ризики й уникнути загроз.

Чи мають діти право на отримання безоплатної правової допомоги та куди звертатися за такою допомогою розповіла Марина Єлисєєва.

Під час свого виступу Марина Єлисєєва розповила, що до 2018 року клієнтами системи БПД були діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту, а з внесенням змін до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» всі діти мають право на всі види правових послуг.

За минулий рік на Херсонщині до системи безоплатної правової допомоги надійшло 88 звернень, пов’язаних з питаннями в інтересах дітей, за 2021 – таких  звернень 29, у тому числі зареєстровано декілька звернень самих дітей. Проте, активно проводитися інформаційно – роз’яснювальна робота про права дітей, щодо протидії булінгу, кібербулінгу, домашньому насильству  як для дітей загальноосвітніх навчальних закладів так і для їх батьків та вчителів» – зазначила Марина Єлисєєва.

Правову консультацію можна отримати наступними шляхами:

  • звернутися до будь-якого місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги чи бюро правової допомоги.
  • зателефонувати на «гарячу лінію» єдиного Контакт-центру системи БПД 0 800 213 103;
  • скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «WikiLegalAid», на якій самостійно можна знайти необхідну інформацію з правових питань:  https://wiki.legalaid.gov.ua;

Крім того, спікерка звернула увагу на те, що Регіональний центр з надання БВПД у Херсонській області вже другий рік бере участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину».

Відновне правосуддя дає шанс підлітку, який вперше скоїв кримінальний проступок чи нетяжкий злочин, уникнути кримінальної відповідальності. Але при цьому неповнолітній повинен пройти програму ресоціалізації (виправлення) та повернутися до соціально-нормативного життя в суспільстві. Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які співпрацюють з системою БПД та успішно пройшли відповідне навчання з медіації.

За цей період на Херсонщині є одна успішна практика з відновного правосуддя, в якій неповнолітній правопорушник пройшов програму відновлення для неповнолітніх та його було звільнено від кримінальної відповідальності.

За результатами круглого столу експертами надано рекомендації, що варто вдосконалити та змінити на рівні органів місцевого самоврядування та на рівні держави, щоб покращити ситуації, пов’язані із захистом прав та інтересів дітей у невеликих та малих населених пунктах.