назад

Херсонщина: міжвідомча робоча група в проєкті по Відновному правосуддю обговорила проблеми та перспективи подальшої реалізації проєкту в області

З метою забезпечення реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» 16 вересня у приміщенні Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області відбулося чергове засідання членів міжвідомчої робочої групи. Проєкт реалізується в Україні з 2019 року за кошти державного бюджету та за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

На запрошення координатора проєкту в регіоні Тетяни Ситниченко участь засіданні міжвідомчої робочої групи прийняли директорка Регіонального центру Марина Єлисєєва та заступниця директора Олена Іпатенко, прокурор відділу ювенальної юстиції Херсонської обласної прокуратури Тетяна Войтович, старший інспектор з особливих доручень відділу ювенальної превенції ГУНП в Херсонській області Анатолій Сікальчук, начальниця Служби у справах дітей Херсонської обласної державної адміністрації Людмила Афанасьєва, заступник начальника Філії ДУ «Центр пробації» в Херсонській області Євгеній Полещук, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Тропіна, головний спеціаліст відділу позашкільної роботи Управління освіти та науки Херсонської обласної державної адміністрації Лілія Стадник та адвокатка-посередник Оксана Ілянда.

До участі в заході долучились і запрошені представники слідчого управління Артур Пайлеванян та відділу дізнання Віталій Рябикін ГУНП в Херсонській області, Херсонського обласного благодійного фонду «Мій дім».

Перед засіданням директорка Регіонального центру Марина Єлисєєва повідомила учасників засідання про залучення до складу міжвідомчої робочої групи представника освітян.

Під час засідання присутні ознайомились з першим успішним кейсом застосування в регіоні Програмі відновлення, про який розповіла адвокатка-посередник Оксана Ілянда, обговорили розроблені нею проєкти Пам’ятки дій прокурора, слідчого (дізнавача) щодо підготовки неповнолітнього правопорушника та потерпілого до медіації та до фіксації її результатів та інформаційного буклета для потерпілого і неповнолітнього підозрюваного про Програму.

Учасниками засідання також обговорені проблеми та перспективи реалізації проєкту в регіоні.

Довідково

Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення спрямоване на відновлення порушених соціальних зв’язків шляхом усунення шкоди, нанесеної потерпілій особі та  примирення на цій підставі потерпілого та неповнолітнього правопорушника.

Процедура відновного примирення  – це позасудова процедура врегулювання конфлікту шляхом переговорів неповнолітнього підозрюваного та потерпілої особи за допомогою медіатора (посередника) з метою укладення угоди про застосування Програми відновлення на основі взаємних поступок чи добровільного задоволення вимог потерпілого.

Метою Програми відновлення, побудованої на відновному підході у кримінальному провадженні, є:

  • забезпечення відшкодування заподіяної шкоди потерпілій стороні;
  • відновлення психоемоційного стану потерпілої сторони та неповнолітнього, який є підозрюваним у вчиненні кримінального правопорушення;
  • забезпечення максимально раннього виведення неповнолітніх із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації;
  • запобігання повторним кримінальним правопорушенням.

Програма відновного правосуддя  може застосовуватися за умови::

  • наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи);
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
  • згода неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі.

За результатами проходження Програми відновлення, якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, кримінальне провадження відносно нього може бути закритим. З усiма непoвнoлiтнiми, якi беруть участь у Прoграмi вiднoвлення, мають працювати прoфесiйнi психoлoги, які складають психoлoгiчнi пoртрети цих дiтей. Пiсля цьoгo призначаються захoди, направленi на ресoцiалiзацiю непoвнoлiтнiх. Програма дає можливість підліткам не розлучатися зі своїми батьками, рідними та близькими, не потрапляти під негативний вплив осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, продовжувати навчання у школах та інших навчальних закладах, займатися спортом, працювати та прагнути стати свідомими і відповідальними громадянами України.