назад

Херсонщина: Особливості працевлаштування осіб з інвалідністю

05 травня відзначається Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю для того, щоб привернути увагу суспільства до актуальних проблем людей з особливими потребами. Особи з інвалідністю мають такі ж рівні права на працю, відпустку, освіту, охорону здоров’я, доступ до правосуддя тощо, як і інші категорії громадян. Проте їх права найчастіше порушуються.

Про особливості працевлаштування осіб з інвалідністю говорили на інформаційному заході в рамках виробничої практики на базі Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області студенти Херсонського державного університету та Херсонського кооперативного економіко-правового коледжу разом з заступницею директора Регіонального центру Оленою Іпатенко.

Перш за все, Олена Іпатенко звернула увагу студентів на законодавство України, яким забезпечується право на працю особам з інвалідністю, зокрема, це:

 • Конституція України;
 • Конвенція про права осіб з інвалідністю від 13 грудня 2006 року;
 • Кодекс законів про працю України;
 • Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»;
 • Закон України «Про охорону праці»;
 • Закон України «Про відпустки».

Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» особам з інвалідністю забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом, обов’язково з урахуванням індивідуальних програм реабілітації.

Обов’язок роботодавців надавати особам з інвалідністю роботу передбачено статтею 172 Кодексу Законів про працю України. Роботодавці повинні виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю і якщо таке робоче місце не зайнято даною категорією осіб – до Фонду соціального захисту сплачуються адміністративно-господарські санкції

Відповідно до статті 172 Кодексу законів про працю України у випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладається обов’язок:

 • організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій;
 • встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень;
 • створити пільгові умови праці.

Залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається.

Якщо особа з інвалідністю хоче працевлаштуватися, то їй необхідно звернутися до підприємств, установ, організацій або до державної служби зайнятості.

Додаткові гарантії, пов’язані із укладенням та розірванням трудового договору:

 • відповідно до частини 3 статті 26 Кодексу законів про працю України при прийнятті на роботу не встановлюються випробування для осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи
 • відповідно до частини 1 статті 39 Кодексу законів про працю України інвалідність є поважною причиною для розірвання трудового договору з ініціативи працівника, укладеного на визначений строк.

Довідково

Особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (з січня 2021 року становить 3538,00 грн) мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, яка включає наступні види послуг:

– захист;

– здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

– складення документів процесуального характеру.