назад

Хмельниччина: понад тисячу осіб отримали правову допомогу в межах земельного проєкту

З жовтня минулого року, відколи на Хмельниччині на повну потужність почали реалізовувати проєкт «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України», із питаннями, пов’язаними з земельним законодавством, до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області звернулося понад тисячу осіб. Вторинну правову допомогу для захисту земельних прав отримали більш як пів сотні осіб.

У Хмельницькій області від початку реалізації проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України» й станом на кінець першого кварталу 2021 року правові роз’яснення із земельних питань від фахівців системи безоплатної правової допомоги отримали 1144 особи. Ще 53 людям, які мали правові проблеми у сфері земельного права, було надано послуги із захисту і представництва їхніх інтересів у суді.

«Участь у цьому проєкті – це додаткова можливість посилити обізнаність населення щодо прав землевласників та користувачів. Зазвичай вчасно отримана консультація юриста допомагає уникнути порушень прав власників чи орендарів землі ще до виникнення спірних правовідносин», – наголошує директор Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Бузиль.

З-поміж питань у сфері земельного законодавства, з якими найчастіше звертаються мешканці області до юристів системи, в місцевих центрах називають такі:

 • порядок безоплатної приватизації земельної ділянки;
 • розірвання, укладення, продовження договорів оренди земельної ділянки;
 • встановлення меж земельної ділянки;
 • порядок присвоєння кадастрового номера земельній ділянці;
 • скасування державного акта на право власності на земельну ділянку через накладення на іншу земельну ділянку.

Утім робота центрів в межах проєкту полягає не лише в консультуванні громадян й наданні вторинної правової допомоги. Це ще й консультативна підтримка органів місцевого самоврядування та проведення правопросвітницьких заходів.

«Фахівці центрів надають також допомогу органам місцевого самоврядування, забезпечують інформування мешканців територіальних громад у сфері земельних відносин. До того ж юристи організовують та беруть участь в правопросвітницьких заходах на теми, пов’язані із земельним правом, готують правові консультації для засобів масової інформації, розповсюджують інформаційні матеріали», – пояснює очільник Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Валентин Бартиш.

Загалом юристи місцевих центрів, реалізовуючи проєкт, відвідали 181 заклад: десь зустрічалися з очільниками громад та юридичними службами, десь організовували мобільні пункти консультування чи проводили правопросвітницькі заходи, бесіди з землевласниками й землекористувачами. 12 заходів для цієї категорії осіб відбулося в онлайн-форматі.

«Як свідчить практика, встановлення меж земельної ділянки, присвоєння їй кадастрового номера, порядок та умови укладення договору оренди земельного паю – це питання, які здебільшого актуальні для жителів сільської місцевості. Тому виїзди до відділених населених пунктів – можливість роз’яснити громадянам, які цього насправді потребують, механізми і процедури користування землею», – говорить директор Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександр Петлюк.

У Хмельницькому місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, розповідаючи про успіхи в реалізації проєкту, наводять приклад успішної практики юриста центру.

«У державному акті на землю, який показала нам заявниця, було допущено помилку в її імені. Тож необхідно було довести, що цей акт належить саме їй. Попри те що справа вже була в суді, юрист центру зумів вирішити питання в досудовому порядку: спершу допоміг клієнтці в отриманні архівної довідки про виділення їй земельної ділянки, відтак склав заяву до Державного земельного кадастру про виправлення помилки. У результаті жінка змогла зареєструвати право власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно», – розповів керівник центру Григорій Гоцький.

Важливо додати, що юристи центрів постійно удосконалюють свої знання у сфері земельного законодавства, беруть участь у тренінгах, а відтак діляться знаннями й досвідом з колегами.

Як отримати БПД з питань земельних правовідносин

Якщо вам потрібна правова консультація з будь-яких питань, у тому числі щодо земельних правовідносин, ви можете:

 • зателефонувати за безкоштовним номером системи надання БПД – 0 800 213 103;
 • звернутися до місцевих центрів та бюро правової допомоги (контакти: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/);
 • відвідати дистанційні або мобільні пункти доступу до БПД, графік роботи яких можна дізнатися в найближчому місцевому центрі/бюро правової допомоги;
 • поставити запитання у месенджер Facebook-сторінки системи надання БПД: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid;
 • переглянути правові консультації на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid»: https://wiki.legalaid.gov.ua/;
 • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога». Завантажуйте з Google Play чи App Store: https://bit.ly/3hwwgqR.

Довідково. Україна розпочала реалізацію проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій в сільське господарство», у межах якої у 2019 році було укладено угоду з Міжнародним банком реконструкції та розвитку про позику. Після здійснення Україною внутрішньодержавних процедур угода про позику у травні 2020 року набрала чинності.

Реалізація проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України» дасть змогу Україні пом’якшити окремі обмеження на шляху до зростання участі приватного сектору, зокрема малих і середніх підприємств, у сільськогосподарському ринку факторів виробництва та ринку товарів України.

Завданнями системи БПД для виконання цієї Програми є:

 • посилення захисту прав громадян у сфері земельних відносин шляхом надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги;
 • посилення правової спроможності громадян та громад у сфері земельних відносин шляхом покращення правової обізнаності у результаті проведення правопросвітницьких заходів.