назад

Хмельниччина: юристи роз’яснювали, як захистити порушені права власників земель і землекористувачів

Упродовж жовтня юристи центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області відвідували громади та інформували їхніх мешканців, як користуватися і розпоряджатися своєю землею, а також пояснювали, як можна захистити порушені права власників земель і  землекористувачів. Виїзди здійснювалися в межах проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України».

Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання БВПД. У межах проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України» робоча група у складі юристів Кам’янець-Подільського місцевого центру Валентина Бартиша, Ганни Петрик, Ігоря Рибака, Аліни Задорожної, Ігоря Кочмарського, Катерини Помазової упродовж жовтня виїжджала у віддалені населені пункти: Нестеровецький, Миньковецький, Тинянський, Ставищенський, Жердянський, Зарічанський старостинські округи, а також в Гуківську громаду (села Балин та Стара Гута). Загалом відбулося 9 виїздів та 18 правопросвітницьких заходів.

На базі сільських рад та старостинських округів фахівці центру провели навчання для працівників органів місцевого самоврядування, а для мешканців організували тематичні заходи: «Цільове призначення земельних ділянок. Зміна цільового призначення. Безоплатна правова допомога в Україні», «Захист прав землевласників», «Правочини з земельними ділянками сільськогосподарського призначення», «Захист прав на земельну ділянку у досудовому порядку» тощо.

У результаті виїздів жителі сіл дізналися про порядок безоплатної передачі ділянок громадянам із земель державної та комунальної власності, порядок укладення й реєстрації договору оренди земельної ділянки, особливості спадкування земельного паю та право на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства.

Водночас йшлося й про інші актуальні юридичні питання: порядок стягнення аліментів на утримання непрацездатних батьків, особливості спадкового договору та заповіту, процедуру розподілу майна подружжя при розлученні, відповідальність неповнолітніх та ін. Чимало питань стосувалися пенсійного та соціального забезпечення.

Старокостянтинівський місцевий центр з надання БВПД. 21 жовтня 2020 року фахівчині Старокостянтинівського місцевого центру Марина Цісар, Ірина Вовнянко, Анастасія Андрєєва та Марія Гаврилюк побували в селах Березненської сільської ради Старокостянтинівського району – Березному та Бутівцях.  Виїзні прийоми громадян організували на базі Березненської сільської ради та Будинку культури села Бутівці.

Під час спілкування з місцевими жителями юристки надавали консультації з питань земельного законодавства. З-поміж питань, які цікавили громадян, – встановлення меж земельної ділянки, дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки, безоплатне отримання земельної ділянки, порядок оформлення спадкових прав на земельну ділянку, отримання інформації про вільні земельні ділянки, порядок державної реєстрації права власності на нерухоме майно, встановлення факту належності правовстановлювального документа. Мешканці сіл запитували також про способи вирішення проблем, що стосуються сімейного, спадкового та пенсійного права.

Задля підвищення рівня поінформованості громадян стосовно відкриття ринку землі фахівчині місцевого центру організували інформаційний захід для жителів села Бутівці на тему: «Впровадження ринку землі в Україні».

«Відповідно до законодавства запровадження ринку землі в Україні передбачається у два етапи. На першому скасовується дія мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення для громадян України (з 1 липня 2021 р.), другий етап починається з 1 січня 2024 року, коли право на купівлю землі отримають юридичні особи. З переходом на другий етап буде змінено не тільки суб’єктів-учасників ринку землі, а й граничний розмір концентрації землі в «одних руках». Так, площа землі, що придбана однією особою з 1 липня 2021 року до 1 січня 2024 року не може становити більше 100 га, а з 2024 року – не більше 10 тис. га», – повідомила начальниця відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги центру Ірина Вовнянко.

Принагідно присутні дізналися про алгоритм отримання безоплатної вторинної правової допомоги окремими категоріями громадян. При цьому юристки наголосили, що громадяни України – власники земельних ділянок, які проживають у сільській місцевості, мають змогу отримати таку допомогу для вирішення проблем у сфері земельного права.

Законодавчі зміни у сфері земельних правовідносин юристки обговорили з працівниками Березненської сільської ради.

«Роз’яснення порядку внесення змін до договору оренди землі зараз особливо на часі, адже більшість жителів сільської місцевості мають у власності земельні частки (паї), які здають в оренду. Розуміння процедури внесення змін до договору оренди землі дає уявлення про можливість врегулювання спірних договірних моментів або уникнення їх в майбутньому», – зазначила заступниця директора місцевого центру Марина Цісар.

Хмельницький місцевий центр з надання БВПД. Задля реалізації програми «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України» юристи Хмельницького місцевого центру протягом жовтня здійснили 11 мобільних виїздів у сільські населені пункти. Побували у селах  Олешин, Лісогірка, Жищинці, Пасічна, Адампіль, Дашківці, Осламів, Головчинці, Грушківці, Маначин, Кривачинці, смт Вовковинці. Під час виїздів правові консультації з земельних питань отримали майже пів сотні громадян.

Найчастіше питання, з якими зверталися громадяни, стосувалися процедури отримання земельної ділянки; накладення земельних ділянок, як наслідок межові спори, який порядок їх вирішення; підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки; порядку оскарження рішень органів місцевого самоврядування та органів державної влади щодо прав на землю (надання землі в оренду чи у власність, надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою).

«Власники земельних ділянок, які проживають у сільській місцевості, повинні знати, що відповідно до пункту 23 частини 1 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» вони мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, що включає такі види послуг: надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації; захист; здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складання документів процесуального характеру. Тож мета наших виїздів, зокрема, полягає і в необхідності донести їм цю інформацію», – наголошує юристка місцевого центру Ольга Глазунова.

Шепетівський місцевий центр з надання БВПД.  У жовтні юристи Шепетівського місцевого центру здійснили 8 виїздів до сільських населених пунктів. Під час візитів вони консультували громадян з питань земельного законодавства та роз’яснювали власникам і користувачам земельних ділянок їхні права й способи захисту цих прав.

Так, жителям сіл Новоселиця, Бражинці, Ленківці, Клубівка, Михнів, Улашанівка, Крупець та смт Гриців розповідали про порядок оформлення договорів оренди землі, права орендодавців, ризики та перспективи відкриття ринку землі, ключові зміни в земельному законодавстві.

«Реалізація Програми «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України» дозволить Україні пом’якшити окремі обмеження на шляху до зростання участі приватного сектору, зокрема малих і середніх підприємств, у сільськогосподарському ринку факторів виробництва та ринку товарів України», – зазначив директор місцевого центру Володимир Бузиль.

Корисні ресурси для власників землі

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно https://kap.minjust.gov.ua/services/registry

Єдиний державний реєстр адміністративних послуг https://my.gov.ua/

Електронні послуги Держгеокадастру https://e.land.gov.ua/

Державний земельний кадастр https://map.land.gov.ua/

Нормативна грошова оцінка землі https://ngo.land.gov.ua/

Державний аграрний реєстр https://www.ar.gov.ua/